Christian Poulsen glæder sig over nyt job

For første gang i karrieren skal Christian Poulsen være på den anden side af skærmen som fodboldkommentator.



Efter to år som assistenttræner i Ajax og tre år i samme rolle på det danske fodboldlandshold trængte Christian Poulsen til en ny udfordring.

Så da kontrakten med Dansk Boldspil-Union (DBU) udløb denne sommer, var Christian Poulsen klar på en anden opgave.

Derfor takkede han ja, da streamingtjenesten Disney+ spurgte, om han ville være fodboldkommentator og være med til at dække FC Midtjylland og FC København i henholdsvis Europa League og Conference League.

– Det var noget nyt og spændende. Mit forløb med DBU var afsluttet, og min kontrakt løb ud denne sommer. Jeg havde gået og overvejet, hvad jeg skulle lave.

– Jeg ville gerne prøve noget nyt. Jeg havde været i rollen som assistenttræner i to år hos Ajax og tre år på landsholdet, og så kom denne mulighed hos Disney.

– Jeg glæder mig til at dygtiggøre mig i forhold til det med selv at formidle sporten og kommunikere gennem en skærm. Det er helt klart noget, jeg kan blive bedre til, siger Christian Poulsen.

Han er ikke den eneste tidligere landsholdsspiller, der er ansat som en del af ekspert- og kommentatorhold på Disney+, der har købt rettighederne til at vise kampene i Europa League og Conference League.

Også Michael Gravgaard, Flemming Povlsen og Rikke Sevecke er nyansatte, og de blev ligesom Christian Poulsen fredag præsenteret i biografen Dagmar i København.

– Det er spændende at følge de danske hold, der er med i de europæiske turneringer. Jeg føler også, at jeg er blevet en del af et team.

– Det er måske noget af det, jeg savner fra min tid som fodboldspiller. At være en del af et hold. Det får jeg mulighed for at opleve, og jeg glæder mig til udfordringen, siger Christian Poulsen.

I sin aktive karriere spillede Christian Poulsen som midtbanespiller i FCK, men det finder han ikke problematisk.

– Jeg vil prøve at være super objektiv, og jeg har store forventninger til begge hold. FCK og FCM er to veldrevne klubber.

– Jeg har også været i DBU, som går meget op i dansk fodbold som helhed. Jeg er dansker og håber, at begge hold spiller godt, siger Christian Poulsen.

– Selvfølgelig har jeg spillet i FCK for længe siden, men jeg ser det ikke som et problem at være både positiv og kritisk. Det vil jeg være over for både FCK og FCM. Jeg holder med dansk fodbold og håber, at begge hold går videre.

FCM åbner Europa League onsdag 25. september, mens FCK er i aktion ugen efter i Conference League.

/ritzau/





Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’




LIVE

Superliga-LIVE: Her er den første startopstilling

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



LIVE

TransferLIVE: West Ham vil have tidl. SL-profil

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

OB – Sønderjyske

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Stor ændring i AGF?

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’