Christian Poulsen glæder sig over nyt job

For første gang i karrieren skal Christian Poulsen være på den anden side af skærmen som fodboldkommentator.



Efter to år som assistenttræner i Ajax og tre år i samme rolle på det danske fodboldlandshold trængte Christian Poulsen til en ny udfordring.

Så da kontrakten med Dansk Boldspil-Union (DBU) udløb denne sommer, var Christian Poulsen klar på en anden opgave.

Derfor takkede han ja, da streamingtjenesten Disney+ spurgte, om han ville være fodboldkommentator og være med til at dække FC Midtjylland og FC København i henholdsvis Europa League og Conference League.

– Det var noget nyt og spændende. Mit forløb med DBU var afsluttet, og min kontrakt løb ud denne sommer. Jeg havde gået og overvejet, hvad jeg skulle lave.

– Jeg ville gerne prøve noget nyt. Jeg havde været i rollen som assistenttræner i to år hos Ajax og tre år på landsholdet, og så kom denne mulighed hos Disney.

– Jeg glæder mig til at dygtiggøre mig i forhold til det med selv at formidle sporten og kommunikere gennem en skærm. Det er helt klart noget, jeg kan blive bedre til, siger Christian Poulsen.

Han er ikke den eneste tidligere landsholdsspiller, der er ansat som en del af ekspert- og kommentatorhold på Disney+, der har købt rettighederne til at vise kampene i Europa League og Conference League.

Også Michael Gravgaard, Flemming Povlsen og Rikke Sevecke er nyansatte, og de blev ligesom Christian Poulsen fredag præsenteret i biografen Dagmar i København.

– Det er spændende at følge de danske hold, der er med i de europæiske turneringer. Jeg føler også, at jeg er blevet en del af et team.

– Det er måske noget af det, jeg savner fra min tid som fodboldspiller. At være en del af et hold. Det får jeg mulighed for at opleve, og jeg glæder mig til udfordringen, siger Christian Poulsen.

I sin aktive karriere spillede Christian Poulsen som midtbanespiller i FCK, men det finder han ikke problematisk.

– Jeg vil prøve at være super objektiv, og jeg har store forventninger til begge hold. FCK og FCM er to veldrevne klubber.

– Jeg har også været i DBU, som går meget op i dansk fodbold som helhed. Jeg er dansker og håber, at begge hold spiller godt, siger Christian Poulsen.

– Selvfølgelig har jeg spillet i FCK for længe siden, men jeg ser det ikke som et problem at være både positiv og kritisk. Det vil jeg være over for både FCK og FCM. Jeg holder med dansk fodbold og håber, at begge hold går videre.

FCM åbner Europa League onsdag 25. september, mens FCK er i aktion ugen efter i Conference League.

/ritzau/





Skuffende! Og ham der har været en katastrofe




LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Forhandler med storklub

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Her er FC Københavns vej i Europa

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner

Konge benåder fængslede fans efter AFCON

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby