Efter to år som assistenttræner i Ajax og tre år i samme rolle på det danske fodboldlandshold trængte Christian Poulsen til en ny udfordring.
Så da kontrakten med Dansk Boldspil-Union (DBU) udløb denne sommer, var Christian Poulsen klar på en anden opgave.
Derfor takkede han ja, da streamingtjenesten Disney+ spurgte, om han ville være fodboldkommentator og være med til at dække FC Midtjylland og FC København i henholdsvis Europa League og Conference League.
– Det var noget nyt og spændende. Mit forløb med DBU var afsluttet, og min kontrakt løb ud denne sommer. Jeg havde gået og overvejet, hvad jeg skulle lave.
– Jeg ville gerne prøve noget nyt. Jeg havde været i rollen som assistenttræner i to år hos Ajax og tre år på landsholdet, og så kom denne mulighed hos Disney.
– Jeg glæder mig til at dygtiggøre mig i forhold til det med selv at formidle sporten og kommunikere gennem en skærm. Det er helt klart noget, jeg kan blive bedre til, siger Christian Poulsen.
Han er ikke den eneste tidligere landsholdsspiller, der er ansat som en del af ekspert- og kommentatorhold på Disney+, der har købt rettighederne til at vise kampene i Europa League og Conference League.
Også Michael Gravgaard, Flemming Povlsen og Rikke Sevecke er nyansatte, og de blev ligesom Christian Poulsen fredag præsenteret i biografen Dagmar i København.
– Det er spændende at følge de danske hold, der er med i de europæiske turneringer. Jeg føler også, at jeg er blevet en del af et team.
– Det er måske noget af det, jeg savner fra min tid som fodboldspiller. At være en del af et hold. Det får jeg mulighed for at opleve, og jeg glæder mig til udfordringen, siger Christian Poulsen.
I sin aktive karriere spillede Christian Poulsen som midtbanespiller i FCK, men det finder han ikke problematisk.
– Jeg vil prøve at være super objektiv, og jeg har store forventninger til begge hold. FCK og FCM er to veldrevne klubber.
– Jeg har også været i DBU, som går meget op i dansk fodbold som helhed. Jeg er dansker og håber, at begge hold spiller godt, siger Christian Poulsen.
– Selvfølgelig har jeg spillet i FCK for længe siden, men jeg ser det ikke som et problem at være både positiv og kritisk. Det vil jeg være over for både FCK og FCM. Jeg holder med dansk fodbold og håber, at begge hold går videre.
FCM åbner Europa League onsdag 25. september, mens FCK er i aktion ugen efter i Conference League.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
Populære Chelsea – køb billetter her!
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
TIPSBLADETS DOM