Christian Poulsen glæder sig over nyt job

For første gang i karrieren skal Christian Poulsen være på den anden side af skærmen som fodboldkommentator.



Efter to år som assistenttræner i Ajax og tre år i samme rolle på det danske fodboldlandshold trængte Christian Poulsen til en ny udfordring.

Så da kontrakten med Dansk Boldspil-Union (DBU) udløb denne sommer, var Christian Poulsen klar på en anden opgave.

Derfor takkede han ja, da streamingtjenesten Disney+ spurgte, om han ville være fodboldkommentator og være med til at dække FC Midtjylland og FC København i henholdsvis Europa League og Conference League.

– Det var noget nyt og spændende. Mit forløb med DBU var afsluttet, og min kontrakt løb ud denne sommer. Jeg havde gået og overvejet, hvad jeg skulle lave.

– Jeg ville gerne prøve noget nyt. Jeg havde været i rollen som assistenttræner i to år hos Ajax og tre år på landsholdet, og så kom denne mulighed hos Disney.

– Jeg glæder mig til at dygtiggøre mig i forhold til det med selv at formidle sporten og kommunikere gennem en skærm. Det er helt klart noget, jeg kan blive bedre til, siger Christian Poulsen.

Han er ikke den eneste tidligere landsholdsspiller, der er ansat som en del af ekspert- og kommentatorhold på Disney+, der har købt rettighederne til at vise kampene i Europa League og Conference League.

Også Michael Gravgaard, Flemming Povlsen og Rikke Sevecke er nyansatte, og de blev ligesom Christian Poulsen fredag præsenteret i biografen Dagmar i København.

– Det er spændende at følge de danske hold, der er med i de europæiske turneringer. Jeg føler også, at jeg er blevet en del af et team.

– Det er måske noget af det, jeg savner fra min tid som fodboldspiller. At være en del af et hold. Det får jeg mulighed for at opleve, og jeg glæder mig til udfordringen, siger Christian Poulsen.

I sin aktive karriere spillede Christian Poulsen som midtbanespiller i FCK, men det finder han ikke problematisk.

– Jeg vil prøve at være super objektiv, og jeg har store forventninger til begge hold. FCK og FCM er to veldrevne klubber.

– Jeg har også været i DBU, som går meget op i dansk fodbold som helhed. Jeg er dansker og håber, at begge hold spiller godt, siger Christian Poulsen.

– Selvfølgelig har jeg spillet i FCK for længe siden, men jeg ser det ikke som et problem at være både positiv og kritisk. Det vil jeg være over for både FCK og FCM. Jeg holder med dansk fodbold og håber, at begge hold går videre.

FCM åbner Europa League onsdag 25. september, mens FCK er i aktion ugen efter i Conference League.

/ritzau/





Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Silkeborg IF – Viborg FF

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Højlund med helterolle for Napoli

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Her kan du se FC Midtjylland mod FC København

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Mener FC København det fortsat alvorligt?



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr

Brian Riemer giver råd til storklub

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

FC Midtjylland – FC København

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

FC Barcelona trækker sig fra turnering

AGF og OB var enige om at spille søndag

Tæt på utrolig kamprekord

Lyon tager stor Nartey-beslutning



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Ny kæmpe nedtur for Frank

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Reagerer på spekulation om Patrick Pentz

Marseille kan overraske i Le Classique

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Er han den nye Rurik Gislason?

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

Han kan blive den næste store profil!

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Hylder Manchester United-stjerne