Efter to år som assistenttræner i Ajax og tre år i samme rolle på det danske fodboldlandshold trængte Christian Poulsen til en ny udfordring.
Så da kontrakten med Dansk Boldspil-Union (DBU) udløb denne sommer, var Christian Poulsen klar på en anden opgave.
Derfor takkede han ja, da streamingtjenesten Disney+ spurgte, om han ville være fodboldkommentator og være med til at dække FC Midtjylland og FC København i henholdsvis Europa League og Conference League.
– Det var noget nyt og spændende. Mit forløb med DBU var afsluttet, og min kontrakt løb ud denne sommer. Jeg havde gået og overvejet, hvad jeg skulle lave.
– Jeg ville gerne prøve noget nyt. Jeg havde været i rollen som assistenttræner i to år hos Ajax og tre år på landsholdet, og så kom denne mulighed hos Disney.
– Jeg glæder mig til at dygtiggøre mig i forhold til det med selv at formidle sporten og kommunikere gennem en skærm. Det er helt klart noget, jeg kan blive bedre til, siger Christian Poulsen.
Han er ikke den eneste tidligere landsholdsspiller, der er ansat som en del af ekspert- og kommentatorhold på Disney+, der har købt rettighederne til at vise kampene i Europa League og Conference League.
Også Michael Gravgaard, Flemming Povlsen og Rikke Sevecke er nyansatte, og de blev ligesom Christian Poulsen fredag præsenteret i biografen Dagmar i København.
– Det er spændende at følge de danske hold, der er med i de europæiske turneringer. Jeg føler også, at jeg er blevet en del af et team.
– Det er måske noget af det, jeg savner fra min tid som fodboldspiller. At være en del af et hold. Det får jeg mulighed for at opleve, og jeg glæder mig til udfordringen, siger Christian Poulsen.
I sin aktive karriere spillede Christian Poulsen som midtbanespiller i FCK, men det finder han ikke problematisk.
– Jeg vil prøve at være super objektiv, og jeg har store forventninger til begge hold. FCK og FCM er to veldrevne klubber.
– Jeg har også været i DBU, som går meget op i dansk fodbold som helhed. Jeg er dansker og håber, at begge hold spiller godt, siger Christian Poulsen.
– Selvfølgelig har jeg spillet i FCK for længe siden, men jeg ser det ikke som et problem at være både positiv og kritisk. Det vil jeg være over for både FCK og FCM. Jeg holder med dansk fodbold og håber, at begge hold går videre.
FCM åbner Europa League onsdag 25. september, mens FCK er i aktion ugen efter i Conference League.
/ritzau/
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
AVIS Jagter Christian Nørgaard
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
NYHEDER
‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Boilesen peger på FC København
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
TOPNYHED
Thomas Delaney har aldrig oplevet lignende
NYHEDER
Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
MEDIE
Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang
INTERVIEW
Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
FANKLUBBEN Jeg er overrasket over, at han er den eneste
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
TIPSBLADETS DOM
Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt
MEDIE
Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel
TOPNYHED
Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’
NYHEDER
Salah strålede for Liverpool
OPTAKT
OB – FC Midtjylland
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads
FCK-bænken var rasende!
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
DAGENS SPILFORSLAG
Kryds i H.C. Andersens hjemby
NYHEDER
Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia
NYHEDER
‘Jeg skammer mig’
OPTAKT
FC Fredericia – AGF
NYHEDER
Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK
HELT VILDT
For første gang siden 1999!
NYHEDER
Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer
KAMP-FOKUS
FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!
TRANSFER