FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Christian Sørensens drømmeskifte til FC København blev i sommeren 2022 en realitet.
Et halvt år efter var vejen til spilletid banet, da FC København solgte Victor Kristiansen til Leicester. Og selvom minutterne blev flere i foråret 2023, gik FC København alligevel i markedet og hentede norske Birger Meling den efterfølgende sommer.
Han har sat sig tungt på positionen, når ikke han er skadet, og har skubbet Christian Sørensen længere ned i back-hierakiet. Faktisk starter Kevin Diks og Elias Jelert, der naturligt spiller til højre eller centralt, foran den tidligere Viborg-stjerne.
Det er hårdt for den blonde venstreback, der dog holder snuden i sporet og fokuserer på, hvad han selv kan gøre bedre. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning.
– Det er aldrig sjovt at blive fravalgt. Det tror jeg alle fodboldspillere inklusiv mig selv vil sige. Om jeg bliver fravalgt på grund af, at en stopper skal spille venstre back eller en kant skal spille venstre wing back, så gør det ondt uanset.
– Jeg synes ikke, det er sjovt at blive fravalgt. Neestrup har jo en af de højeste uddannelser i forhold til fodbold, så han er jo klogere på det, end jeg er. Han styrer tøjlerne her i FCK, så jeg kan ikke gøre så meget andet end at styre følelserne og levere på banen.

31-årige Christian Sørensen har nogle åbenlyse kvaliteter i det offensive spil qua en skarp indlægsfod. Omvendt skal der arbejdes noget mere på det defensive spil for at klokke flere minutter.
– Jeg får af vide, at jeg skal sørge for at bringe mine kvaliteter i spil. Det er klart, at jeg måske har nogle forcer, der skinner lidt mere igennem på det offensive kontra det defensive. Så skal jeg forsøge at bringe min venstrefod i spil så meget som muligt.
– Hvis ikke jeg gør det, så er der ikke nogen grund til, at jeg spiller, for det er det, jeg kan. Jeg har fået af vide, hvad jeg skal gøre bedre, men det vil jeg helst ikke ud med, fordi så kan det være andre trænere læser med.
Selvom det blot er blevet til lidt over 700 Superliga-minutter i denne sæson, så er Christian Sørensen rigtig glad for tilværelsen i FC København.
– Jeg har jo stadig halvandet år tilbage til sommer, og hvis tingene ikke ændrer sig, så kan det være, vi skal tage en snak om det. Men jeg er glad for at bo i København og har en familie herovre, som er faldet godt til.
– Når man har min alder og har en familie, så rykker du heller ikke bare lige fra A til B. Der er også andre ting, der spiller ind. Du flytter ikke bare sådan der. Jeg har nogle gode holdkammerater og et godt liv uden for banen, og så må jeg sørge for at blive lidt bedre, så jeg kan få lidt mere spilletid.
Christian Sørensen har også flere gange slået fast, at skiftet til FC København er en kæmpe drøm for ham. Vejen til toppen af dansk fodbold har nemlig ikke altid været let for venstrebacken, der har tumlet med en masse mentale udfodringer og overvejelser om karrierestop.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-profil til Tottenham?
AVIS
Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel
INTERVIEW
“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
BIZART
Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp
LIVE
Superliga-LIVE: Thomasberg klar med første OB-trup
LIVE: FCK, FCM og FCN trækkes i Conference League
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
INTERVIEW
Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
LIVE: AGF’s Europa League-modstander findes
INTERVIEW
Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE: AGF’s modstander findes i Champions League
OPTAKT
OB – Sønderjyske
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
HELT VILDT
Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TIPSBLADETS DOM