FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Christian Sørensens drømmeskifte til FC København blev i sommeren 2022 en realitet.
Et halvt år efter var vejen til spilletid banet, da FC København solgte Victor Kristiansen til Leicester. Og selvom minutterne blev flere i foråret 2023, gik FC København alligevel i markedet og hentede norske Birger Meling den efterfølgende sommer.
Han har sat sig tungt på positionen, når ikke han er skadet, og har skubbet Christian Sørensen længere ned i back-hierakiet. Faktisk starter Kevin Diks og Elias Jelert, der naturligt spiller til højre eller centralt, foran den tidligere Viborg-stjerne.
Det er hårdt for den blonde venstreback, der dog holder snuden i sporet og fokuserer på, hvad han selv kan gøre bedre. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning.
– Det er aldrig sjovt at blive fravalgt. Det tror jeg alle fodboldspillere inklusiv mig selv vil sige. Om jeg bliver fravalgt på grund af, at en stopper skal spille venstre back eller en kant skal spille venstre wing back, så gør det ondt uanset.
– Jeg synes ikke, det er sjovt at blive fravalgt. Neestrup har jo en af de højeste uddannelser i forhold til fodbold, så han er jo klogere på det, end jeg er. Han styrer tøjlerne her i FCK, så jeg kan ikke gøre så meget andet end at styre følelserne og levere på banen.

31-årige Christian Sørensen har nogle åbenlyse kvaliteter i det offensive spil qua en skarp indlægsfod. Omvendt skal der arbejdes noget mere på det defensive spil for at klokke flere minutter.
– Jeg får af vide, at jeg skal sørge for at bringe mine kvaliteter i spil. Det er klart, at jeg måske har nogle forcer, der skinner lidt mere igennem på det offensive kontra det defensive. Så skal jeg forsøge at bringe min venstrefod i spil så meget som muligt.
– Hvis ikke jeg gør det, så er der ikke nogen grund til, at jeg spiller, for det er det, jeg kan. Jeg har fået af vide, hvad jeg skal gøre bedre, men det vil jeg helst ikke ud med, fordi så kan det være andre trænere læser med.
Selvom det blot er blevet til lidt over 700 Superliga-minutter i denne sæson, så er Christian Sørensen rigtig glad for tilværelsen i FC København.
– Jeg har jo stadig halvandet år tilbage til sommer, og hvis tingene ikke ændrer sig, så kan det være, vi skal tage en snak om det. Men jeg er glad for at bo i København og har en familie herovre, som er faldet godt til.
– Når man har min alder og har en familie, så rykker du heller ikke bare lige fra A til B. Der er også andre ting, der spiller ind. Du flytter ikke bare sådan der. Jeg har nogle gode holdkammerater og et godt liv uden for banen, og så må jeg sørge for at blive lidt bedre, så jeg kan få lidt mere spilletid.
Christian Sørensen har også flere gange slået fast, at skiftet til FC København er en kæmpe drøm for ham. Vejen til toppen af dansk fodbold har nemlig ikke altid været let for venstrebacken, der har tumlet med en masse mentale udfodringer og overvejelser om karrierestop.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
NYHEDER
Medier fælder hård dom
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Superliga-profil skadet
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
NYHEDER