FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Christian Sørensens drømmeskifte til FC København blev i sommeren 2022 en realitet.
Et halvt år efter var vejen til spilletid banet, da FC København solgte Victor Kristiansen til Leicester. Og selvom minutterne blev flere i foråret 2023, gik FC København alligevel i markedet og hentede norske Birger Meling den efterfølgende sommer.
Han har sat sig tungt på positionen, når ikke han er skadet, og har skubbet Christian Sørensen længere ned i back-hierakiet. Faktisk starter Kevin Diks og Elias Jelert, der naturligt spiller til højre eller centralt, foran den tidligere Viborg-stjerne.
Det er hårdt for den blonde venstreback, der dog holder snuden i sporet og fokuserer på, hvad han selv kan gøre bedre. Det fortæller han til Tipsbladet og den fremmødte presse efter torsdagens træning.
– Det er aldrig sjovt at blive fravalgt. Det tror jeg alle fodboldspillere inklusiv mig selv vil sige. Om jeg bliver fravalgt på grund af, at en stopper skal spille venstre back eller en kant skal spille venstre wing back, så gør det ondt uanset.
– Jeg synes ikke, det er sjovt at blive fravalgt. Neestrup har jo en af de højeste uddannelser i forhold til fodbold, så han er jo klogere på det, end jeg er. Han styrer tøjlerne her i FCK, så jeg kan ikke gøre så meget andet end at styre følelserne og levere på banen.

31-årige Christian Sørensen har nogle åbenlyse kvaliteter i det offensive spil qua en skarp indlægsfod. Omvendt skal der arbejdes noget mere på det defensive spil for at klokke flere minutter.
– Jeg får af vide, at jeg skal sørge for at bringe mine kvaliteter i spil. Det er klart, at jeg måske har nogle forcer, der skinner lidt mere igennem på det offensive kontra det defensive. Så skal jeg forsøge at bringe min venstrefod i spil så meget som muligt.
– Hvis ikke jeg gør det, så er der ikke nogen grund til, at jeg spiller, for det er det, jeg kan. Jeg har fået af vide, hvad jeg skal gøre bedre, men det vil jeg helst ikke ud med, fordi så kan det være andre trænere læser med.
Selvom det blot er blevet til lidt over 700 Superliga-minutter i denne sæson, så er Christian Sørensen rigtig glad for tilværelsen i FC København.
– Jeg har jo stadig halvandet år tilbage til sommer, og hvis tingene ikke ændrer sig, så kan det være, vi skal tage en snak om det. Men jeg er glad for at bo i København og har en familie herovre, som er faldet godt til.
– Når man har min alder og har en familie, så rykker du heller ikke bare lige fra A til B. Der er også andre ting, der spiller ind. Du flytter ikke bare sådan der. Jeg har nogle gode holdkammerater og et godt liv uden for banen, og så må jeg sørge for at blive lidt bedre, så jeg kan få lidt mere spilletid.
Christian Sørensen har også flere gange slået fast, at skiftet til FC København er en kæmpe drøm for ham. Vejen til toppen af dansk fodbold har nemlig ikke altid været let for venstrebacken, der har tumlet med en masse mentale udfodringer og overvejelser om karrierestop.
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’
NYHEDER
Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
NYHEDER
Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham
HELT VILDT
Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TOPNYHED
Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TRANSFER
FC Midtjylland henter Enzo Beck
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
NYHEDER
Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
TRANSFER
Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED