Christopher Poulsen: Jeg er pisse ligeglad

Christopher Poulsen har taget sine forholdsregler, hvis klubben vil af med ham, som det er skrevet i Ekstra Bladet.



Torsdag morgen skriver Ekstra Bladet, at FCM-træner Allan Kuhn er i gang med en ‘udrensning’ af truppen og i den forbindelse har peget på otte spillere, der gerne må forlade klubben. En opgave som sportsdirektør Jens Ørgaard skal tage sig af.

Venstre backen Christopher Poulsen er et af de navne, som optræder på listen af spillere, som avisen erfarer skal ud, og den tidligere landsholdsspiller er overrasket over historien, da tipsbladet.dk fanger ham på telefonen.

– Hvis de gerne vil af med mig, må det jo være sådan. Jeg har ikke hørt noget som helst i den retning, og jeg er pisse ligeglad. Situationen kan jo kun blive bedre for mig, siger Christopher Poulsen til tipsbladet.dk

Læs også: Allan Kuhn svinger øksen over sine spillere

Venstre backen, der senest var på landsholdet i Danmarks første VM-kvalifikationskamp mod Ungarn, er røget ud i kulden i FC Midtjylland men har stadig halvandet år tilbage af sin kontrakt til januar.

– Jeg er ikke dum, så det kan kun blive interessant for mig. Jeg har taget mine forholdsregler, hvilket betyder, at der er masser af muligheder, siger han.

– Men jeg kan da godt forstå, hvis klubben gerne vil spare nogle penge på lønninger.

Christopher Poulsen undrer sig alligevel over historien om ‘udrensningen’ men har ikke lyst til at kommentere meget mere på den, da han ikke kender noget til  nogen liste over spiller, der skal ud af klubben.

Så sent som da Arek Onyszko kom til klubben, blev det slået stort op, at FC Midtjylland er en klub, hvor spillerne måtte sige, hvad de mente i pressen, hvilket den polske målmand glædede sig stort over. Sådan fungerer det ikke længere.

– Vi må jo ikke sige noget som helst længere. Hvornår det er blevet sådan, kan jeg ikke huske. Tingene har ændret sig men jeg kan godt forstå, at man ikke skal kritisere gennem pressen. Det var selvfølgelig sjovere for mig at være i FC Midtjylland, da jeg spillede fast, siger Christopher Poulsen.

Træner Allan Kuhn var kort efter sin ansættelse i FC Midtjylland fremme og gøre det klart, at han ikke længere vil have brokkerier fra sine spillere i pressen.

Læs også: Allan Kuhn: Slut med pressekritik







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Liverpool – Brentford

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Kæmpe røgslør af Brøndby

FCK-træner roser Felix Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

AGF kan ende med millionregning, men…



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bayern München lurer på choktransfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne