Christopher Poulsen: Jeg er pisse ligeglad

Christopher Poulsen har taget sine forholdsregler, hvis klubben vil af med ham, som det er skrevet i Ekstra Bladet.



Torsdag morgen skriver Ekstra Bladet, at FCM-træner Allan Kuhn er i gang med en ‘udrensning’ af truppen og i den forbindelse har peget på otte spillere, der gerne må forlade klubben. En opgave som sportsdirektør Jens Ørgaard skal tage sig af.

Venstre backen Christopher Poulsen er et af de navne, som optræder på listen af spillere, som avisen erfarer skal ud, og den tidligere landsholdsspiller er overrasket over historien, da tipsbladet.dk fanger ham på telefonen.

– Hvis de gerne vil af med mig, må det jo være sådan. Jeg har ikke hørt noget som helst i den retning, og jeg er pisse ligeglad. Situationen kan jo kun blive bedre for mig, siger Christopher Poulsen til tipsbladet.dk

Læs også: Allan Kuhn svinger øksen over sine spillere

Venstre backen, der senest var på landsholdet i Danmarks første VM-kvalifikationskamp mod Ungarn, er røget ud i kulden i FC Midtjylland men har stadig halvandet år tilbage af sin kontrakt til januar.

– Jeg er ikke dum, så det kan kun blive interessant for mig. Jeg har taget mine forholdsregler, hvilket betyder, at der er masser af muligheder, siger han.

– Men jeg kan da godt forstå, hvis klubben gerne vil spare nogle penge på lønninger.

Christopher Poulsen undrer sig alligevel over historien om ‘udrensningen’ men har ikke lyst til at kommentere meget mere på den, da han ikke kender noget til  nogen liste over spiller, der skal ud af klubben.

Så sent som da Arek Onyszko kom til klubben, blev det slået stort op, at FC Midtjylland er en klub, hvor spillerne måtte sige, hvad de mente i pressen, hvilket den polske målmand glædede sig stort over. Sådan fungerer det ikke længere.

– Vi må jo ikke sige noget som helst længere. Hvornår det er blevet sådan, kan jeg ikke huske. Tingene har ændret sig men jeg kan godt forstå, at man ikke skal kritisere gennem pressen. Det var selvfølgelig sjovere for mig at være i FC Midtjylland, da jeg spillede fast, siger Christopher Poulsen.

Træner Allan Kuhn var kort efter sin ansættelse i FC Midtjylland fremme og gøre det klart, at han ikke længere vil have brokkerier fra sine spillere i pressen.

Læs også: Allan Kuhn: Slut med pressekritik





Kan få store konsekvenser for Eriksen




LIVE

LIVE: Lyngby i dialog om stjernespiller

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Massefyring i AC Milan

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Fem bud på Brøndbys nye træner

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Esbjerg er tilbage i oprykningskampen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Kommer med frækt bud på dansk mester

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’