Christopher Poulsen: Jeg er pisse ligeglad

Christopher Poulsen har taget sine forholdsregler, hvis klubben vil af med ham, som det er skrevet i Ekstra Bladet.



Torsdag morgen skriver Ekstra Bladet, at FCM-træner Allan Kuhn er i gang med en ‘udrensning’ af truppen og i den forbindelse har peget på otte spillere, der gerne må forlade klubben. En opgave som sportsdirektør Jens Ørgaard skal tage sig af.

Venstre backen Christopher Poulsen er et af de navne, som optræder på listen af spillere, som avisen erfarer skal ud, og den tidligere landsholdsspiller er overrasket over historien, da tipsbladet.dk fanger ham på telefonen.

– Hvis de gerne vil af med mig, må det jo være sådan. Jeg har ikke hørt noget som helst i den retning, og jeg er pisse ligeglad. Situationen kan jo kun blive bedre for mig, siger Christopher Poulsen til tipsbladet.dk

Læs også: Allan Kuhn svinger øksen over sine spillere

Venstre backen, der senest var på landsholdet i Danmarks første VM-kvalifikationskamp mod Ungarn, er røget ud i kulden i FC Midtjylland men har stadig halvandet år tilbage af sin kontrakt til januar.

– Jeg er ikke dum, så det kan kun blive interessant for mig. Jeg har taget mine forholdsregler, hvilket betyder, at der er masser af muligheder, siger han.

– Men jeg kan da godt forstå, hvis klubben gerne vil spare nogle penge på lønninger.

Christopher Poulsen undrer sig alligevel over historien om ‘udrensningen’ men har ikke lyst til at kommentere meget mere på den, da han ikke kender noget til  nogen liste over spiller, der skal ud af klubben.

Så sent som da Arek Onyszko kom til klubben, blev det slået stort op, at FC Midtjylland er en klub, hvor spillerne måtte sige, hvad de mente i pressen, hvilket den polske målmand glædede sig stort over. Sådan fungerer det ikke længere.

– Vi må jo ikke sige noget som helst længere. Hvornår det er blevet sådan, kan jeg ikke huske. Tingene har ændret sig men jeg kan godt forstå, at man ikke skal kritisere gennem pressen. Det var selvfølgelig sjovere for mig at være i FC Midtjylland, da jeg spillede fast, siger Christopher Poulsen.

Træner Allan Kuhn var kort efter sin ansættelse i FC Midtjylland fremme og gøre det klart, at han ikke længere vil have brokkerier fra sine spillere i pressen.

Læs også: Allan Kuhn: Slut med pressekritik



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Spøger i kæmpeklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Kæmpe forløsning for FC København

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding