Chukwuani om Brøndby-rygte: Det er fake news

Lyngbys Tochi Chukwuani mener ikke, at det passer, at der er skulle være en mundtlig aftale med Brøndby.



Lyngbys 20-årige midtbanetalent Tochi Chukwuani er på det seneste blevet sat i forbindelse med et skifte til Brøndby. Her skulle der være tale om, at der er en mundtlig aftale mellem ham og den københavnske vestegnsklub.

Det er dog ikke noget, der har det mindste på sig, fortæller hovedpersonen selv. Det sker i et interview med Viaplay kort efter søndagens kamp mod netop Brøndby, hvor han blev spurgt til, hvordan optakten har været for ham.

– Det er ikke noget, jeg har lagt det store i, fordi jeg ved, at det ikke passer. Det er fake news. Så jeg har ikke mere i det, så jeg har bare haft fokus på kampen og Lyngby, fortæller Chukwuani og fortsætter:

– Jeg har ikke nogen kommentarer på rygter. Som jeg har sagt tidligere, så er mit fokus på Lyngby og den her kamp i dag, og det er det, lyder det fra ham.

For hans eget vedkommende er der snart kun et halvt år tilbage af kontrakten, og han vil kunne skifte gratis til sommer til en anden klub. Det er dog noget, som han overlader til sin agent der ifølge Transfermarkt er fra Team Raiola.

– Lige nu lader jeg min agent håndtere det, og så ellers fokusere på banen. Ja, det er en snak, der tager tid, men vi tager det stille og roligt, fortæller Lyngby-profilen.

Tochi Chukwuani har spillet 40 kampe for Lyngby efter han ankom til klubben i sommeren 2022.

Senest har Lyngby også været ude og kommentere på rygterne om spilleren og Brøndby. Læs mere om det her.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bayern München laver vildt comeback

Han er færdig i Brøndby



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spår stor transferaktivitet i FC København

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

FC Fredericia – OB



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Viborg FF – FC Nordsjælland

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Silkeborg IF – Randers FC