Chukwuani om Brøndby-rygte: Det er fake news

Lyngbys Tochi Chukwuani mener ikke, at det passer, at der er skulle være en mundtlig aftale med Brøndby.



Lyngbys 20-årige midtbanetalent Tochi Chukwuani er på det seneste blevet sat i forbindelse med et skifte til Brøndby. Her skulle der være tale om, at der er en mundtlig aftale mellem ham og den københavnske vestegnsklub.

Det er dog ikke noget, der har det mindste på sig, fortæller hovedpersonen selv. Det sker i et interview med Viaplay kort efter søndagens kamp mod netop Brøndby, hvor han blev spurgt til, hvordan optakten har været for ham.

– Det er ikke noget, jeg har lagt det store i, fordi jeg ved, at det ikke passer. Det er fake news. Så jeg har ikke mere i det, så jeg har bare haft fokus på kampen og Lyngby, fortæller Chukwuani og fortsætter:

– Jeg har ikke nogen kommentarer på rygter. Som jeg har sagt tidligere, så er mit fokus på Lyngby og den her kamp i dag, og det er det, lyder det fra ham.

For hans eget vedkommende er der snart kun et halvt år tilbage af kontrakten, og han vil kunne skifte gratis til sommer til en anden klub. Det er dog noget, som han overlader til sin agent der ifølge Transfermarkt er fra Team Raiola.

– Lige nu lader jeg min agent håndtere det, og så ellers fokusere på banen. Ja, det er en snak, der tager tid, men vi tager det stille og roligt, fortæller Lyngby-profilen.

Tochi Chukwuani har spillet 40 kampe for Lyngby efter han ankom til klubben i sommeren 2022.

Senest har Lyngby også været ude og kommentere på rygterne om spilleren og Brøndby. Læs mere om det her.





Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’




LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snart kan det give rødt kort

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Atletico Madrid – Arsenal

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

Bo Svensson svært utilfreds

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Braithwaite del af stor transferplan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen