AaB måtte gå fra banen med et nederlag på 0-2 mod FC Midtjylland. Det var samtidig en kamp, hvor den nye nordmand i det nordjyske angreb, Martin Samuelsen, kom i centrum. Både med en blodnæse, som tvang ham fra banen. Men også med sit spil på banen, som fik midtjyderne til at flytte sig.
Der er da også en særlig plan med den nye spiller. Det fortæller den ligeledes nye cheftræner i AaB, Marti Cifuentes, til TV3 Sport.
– Den måde, som vi bruger Martin (Samuelsen red.) på, kalder vi en falsk 9’er. I mange situationer spiller han som en 9’er. Særligt når vi er på den sidste fjerdedel af banen. Men inden prøver vi på at skabe overtal på midtbanen, hvor vi vil bruges hans evner til at skabe større rum, fortæller han og fortsætter:
– Det skal vi bruge til at aktivere flere spillere, og det er det, som fodbold handler om for mig. Det er rummene, og når vi lader vores 9’er falde tilbage, så skal deres forsvar tage en beslutning, og der kommer vi frem til muligheder med Hannesbo, fordi en af deres centrale forsvarsspillere rykkede sig, og så var kanterne ikke dækket, siger Cifuentes.
Starten med den spanske træner har dog været svært, og han kan da også selv se, at der er flere områder, hvor de har mangler. Men han vil altid kunne se sådan nogle områder, smiler han.
– Jeg tror aldrig, at jeg vil være helt tilfreds, selvom vi skulle vinde både ligaen og Champions League. Jeg vil altid kræve mere, og vi kan altid gøre det bedre. Det er begyndelsen på et projekt, så der er meget, som vi kan forbedre.
I forhold til Martin Samuelsens indsats, så var det nok til at blive udpeget til AaB’s bedste. Læs mere om det her.

Apacher kan vinde Istanbul-derby

Jonas Vingegaard sat totalt til vægs i Andorra

Kæmpe drama mellem Frederiksen og Thomasberg

Melder sin afsked

Anosike Ementa hylder: ‘Den bedste, jeg har set’

242 millioner sidder på bænken

Vanvittig Pogacar-klausul

Medie roser brandvarm dansker

Optur for Onugkha – men dansker stjal rampelyset

‘En skændsel’: Tidligere Superliga-træner chokerer

– Det er rigtig vildt det her!

Vanvittig danskerdyst – Hjulmand slog Henriksen

Topholdet kvajer sig – Horsens storsejrer

– Det er den største fodboldhistorie i Danmark

Di Marzio med klar melding

OB-comeback – Zorniger må være ellevild med ham!

Duelund revser sort aften: ‘Pisseligegyldigt’

Vilde Kane nedlægger Dortmund

Drama i Brøndby – sådan gik det

Målfest mellem Lyngby og Aarhus Fremad

Medie fælder dom over Eriksens startdebut

Verdensstjerne ked af Runes skade

– Sædet er og skal være varmt under Superliga-boss

Modbeviser eksperter og Superliga-fans

FCK-direktør: ‘En irritationsfaktor hver dag’

Vingegaard bliver velbetalt prøvekanin

– De 3 Man Utd-stjerner har ikke, hvad der kræves

Spændende nyt om Simon Kjær

Gravesen: ‘Det skal da ikke gå ud over Lerager!’

Superliga-chok: Helt vanvittigt at være vidne til!

Eriksen sætter ord på ydmygelse: ‘Undskyld’

Vildt rygte: Chelsea scouter Superliga-angriber

– Alt kan ske til sommer

Nedtur for Thomas Frank

Imponerende hyldest af Yussuf Poulsen

Derfor var Højlund pludselig ude

Vildt drama – Brøndby og AGF deler

OB vinder første sejr på udebane

Den vil Cooper ærgre sig over længe!

Finnbogason: Han har niveau til mere end Superliga

Sønderjyske – FC Fredericia

FC Midtjylland ydmyger Vejle

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Ekspert med dyster Rune-melding

Ny dansk nedtur: Tauson trækker sig

Alexander Lind sikrer FCN-sejr over Randers

Fejler stort

Opstillinger: Jacob Ambæk skal bombe mod AGF

Holger Rune melder ud
