Sparkede City i finalen: Hylder defensiven

Riyad Mahrez scorede to kontramål for Manchester City, der forsvarede sig godt mod Paris Saint-Germain.



Riyad Mahrez blev den store helt for Manchester City i Champions League-semifinalen. I den første kamp mod Paris Saint-Germain scorede han sejrsmålet til 2-1, og tirsdag scorede han begge mål i 2-0-triumfen.

Alligevel følte Mahrez behov for først at fremhæve defensiven efter den samlede sejr, der bragte City i finalen for første gang.

– Du er nødt til at have en meget solid defensiv, og det havde vi. Vi indkasserede ikke meget, og derfor er vi i finalen. Det er godt. Nu skal vi først vinde på lørdag for at blive mester (i England, red.), og så fokuserer vi på Champions League-finalen, siger Riyad Mahrez til britiske BT Sport.

PSG havde bolden i det meste af kampen tirsdag, men City forsvarede sig stærkt og slog så til på to kontramål, et i hver halvleg.

– Det var ikke planen at spille på kontra, men PSG var nødt til at angribe os, og vi kom til at stå lidt dybt. Men vi er gode på kontra, og det var sådan, vi scorede målene, så vi er glade.

– Vi kom ikke så godt i gang, og vi spillede ikke nogen god første halvleg, men vi fik målet, som gjorde os mere komfortable. I anden halvleg var vi bedre og kunne have scoret flere mål, vurderer Mahrez.

PSG var uden Kylian Mbappé, der sad på bænken, efter at han blev skadet i weekenden. Uden ham forsøgte Neymar sig meget på egen hånd, men han manglede det sidste.

I stedet endte det i PSG-frustrationer, og Angel Di Maria fik rødt kort for at sparke til en modstander.

– De tabte hovedet og begyndte at sparke efter os. Det røde kort gjorde det mere komfortabelt for os, lyder det fra Mahrez.

Onsdag findes den anden finalist, når Chelsea tager imod Real Madrid efter 1-1 i den første kamp.

/ritzau/





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Neestrup jagtes af storklub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Kryptisk Moukoko vækker opsigt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Roy Keane slagter dansk stjerne

Chelsea – Tottenham