Manchester City har stadig vanskeligt ved at finde melodien i Premier League og påbegynde en stime af sejre.
Pep Guardiolas tropper mødte således op til udekampen mod West Ham lørdag med et nederlag, en uafgjort og en sejr i de tre forudgående ligakampe, efter at Wolverhampton blev slået i første runde.
Lørdag i London blev der dog aldrig for alvor grund til den store jubel.
City kom godt nok tilbage fra 0-1, men gæsterne måtte nøjes med 1-1 og det ene point, og dermed ligger City midt i rækken med otte point.
Det samme pointantal har West Ham for en kamp mere, og hjemmeholdet fik en drømmestart mod City, efter at det i den foregående runde lykkedes at vende 0-3 til 3-3 ude mod Tottenham i slutfasen af den kamp.
Der var spillet 18 minutter, da West Ham kom foran på et perlemål.
Vlamimir Coufal sendte bolden Eind i feltet, hvor Michail Antonio stod klar til at levere en fremragende scoring.
Antonio var markeret, men formåede på akrobatisk vis at sparke bolden bagover sit eget hoved og i kassen til 1-0 for West Ham med angriberens tredje sæsonmål i ligaen.
Gæsterne var i vanlig stil mest på bolden i første halvleg, men det lykkedes sjældent for Pep Guardiolas tropper at skabe chancer og true West Ham-keeper Lukasz Fabianski.
Der var dog blot spillet seks minutter af anden halvleg, da gæsterne slog til.
João Cancelo modtog bolden i venstre side, satte tempo på og gik forbi sin oppasser. Han lagde bolden ind i feltet, hvor Phil Foden stod klar, og den 20-årige City-spiller snurrede lidt rundt og hamrede bolden i kassen til 1-1.
West Ham var under et gevaldigt pres i slutfasen.
Raheem Sterling kunne således have sikret alle tre point, da han var alene igennem med fem minutter igen, men Fabianski fik reddet i situationen.
I de døende sekunder var det så Riyad Mahrez, der fik en mulighed, men det lykkedes ikke, og City må konstatere, at klubben i de første fem kampe har sat syv point til.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
