City og Arsenal holder snor i Liverpool

Manchester City og Arsenal var begge bagud, men vandt i lørdagens runde i Premier League.



Titelbejlerne Arsenal og Manchester City var begge afhængige af comebacks på hjemmebane, da de lørdag satte tre point ind på pointkontoen og holdt snor i førerholdet Liverpool.

City slog Fulham 3-2, mens Arsenal ordnede oprykkeren Southampton 3-1.

Resultaterne betyder, at Liverpool har 18 point og City og Arsenal begge 17 point i toppen efter syv runder.

Fulham var i den grad kommet til Manchester for at danse, og efter en lille halv time bragte midtbanespilleren Andreas Pereira gæsterne foran mod City efter Raúl Jiménez' formidable hæloplæg.

Den kroatiske midtbanedynamo Mateo Kovacic svingede på hver sin side af halvlegen to gange højrebenet og drønede bolden i nettet, inden den belgiske dribler Jéremy Doku i slutfasen øgede til 3-1 med endnu et flot drøn.

Så betød det mindre, at Fulham-angriberen Rodrigo Muniz i slutminutterne scorede sit første sæsonmål.

På Emirates i London tog endnu sejrsløse Southampton føringen, da angriberen Cameron Archer lynede efter et boldtab af Raheem Sterling og en hurtig kontra.

Men på træffere af offensivesserne Kai Havertz, Gabriel Martinelli og Bukayo Saka blev det alligevel til den ventede favoritsejr til Arsenal.

Længere nede i tabellen var der succes for danskerne.

Thomas Franks Brentford scorede for fjerde kamp i træk et meget tidligt mål, da formsvage Wolverhampton var på besøg.

Mikkel Damsgaard leverede efter mindre end to minutter oplægget til målscorer Nathan Collins og gentog senere kunststykket, da Ethan Pinnock efter et hjørnespark kom på tavlen i første halvlegs overtid.

Ind imellem scorede begge mandskaber to gange i en eksplosiv første halvleg, hvor blandt andre tilbagevendte Christian Nørgaard sparkede bolden i nettet efter at være søgt med frem i feltet.

5-3 vandt Brentford efter en lidt mere stille anden halvleg og avancerede dermed til niendepladsen.

Mads Hermansen og Victor Kristiansen slog hjemme Bournemouth 1-0 efter et tidligt mål af Facundo Buonanotte og fik med sæsonens første sejr lagt afstand til bunden.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Klar for FC København

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Snød FC København for keeper

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig

‘Horsens var et helvede’

Fransk klub overvejer Victor Bak

Transferchok på Amager: Er det 1. april?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han bestemmer det hele

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’