Damsgaard og Onyeka bag vigtig sejr for Brentford

Manchester City slog sikkert Luton, mens Mikkel Damsgaard var medvirkede til forløsende Brentford-sejr.



Et selvmål fremtvunget af Erling Haaland kickstartede lørdag mesterskabsbejleren Manchester Citys 5-1-sejr over bundholdet Luton.

Med de tre point stryger Manchester City forbi både Liverpool og Arsenal og op på førstepladsen i Premier League, men duksepladsen kan være til låns.

Liverpool og Arsenal er således to point efter og møder søndag henholdsvis Crystal Palace hjemme og Aston Villa hjemme.

Pep Guardiolas tropper sad som ventet blytungt på spil og chancer mod nedrykningstruede Luton, der ikke skabte meget ud over en sen reducering.

City leverede omvendt et tocifret antal store muligheder, og efter bare to minutter blev det 1-0, da Haaland flugtede til en løs bold tæt under mål.

Nordmandens kiksede afslutning tog retning mod sidelinjen, men smadrede ind i hovedet på Luton-stopper Daiki Hashioka og strøg i nettet.

City-fansene var herefter vidner til totaldominans i mere end en time, inden den kroatiske midtbanespiller Mateo Kovacic efter en hjørnesparkskombination bankede kuglen kontrolleret i mål til 2-0.

Et kvarter før tid øgede Haaland kort inden sin udskiftning til 3-0 på et straffespark, inden Ross Barkley efter en fin soloaktion slettede Lutons nul på tavlen.

Spænding kom der dog aldrig. Den belgiske dribler Jeremy Doku øgede til 4-1, og i overtiden lukkede og slukkede venstrebacken Josko Gvardiol ballet.

I den anden ende af rækken hentede Thomas Franks Brentford en meget forløsende sejr efter to måneder og ni kampe uden fuld gevinst.

2-0 slog danskerklubben på hjemmebane bundproppen Sheffield United efter flere danske indslag.

Mathias "Zanka" Jørgensen fik for anden uge i træk bolden i nettet, men fik træfferen efter et frispark underkendt for offside.

I stedet fremtvang Mikkel Damsgaard med et indlæg efter godt en times spil et selvmål til 1-0, og lidt senere jublede den tidligere FC Nordsjælland-profil også over sin første træffer for Brentford i optræden nummer 49.

Desværre for ham spottede dommeren og VAR et frispark i feltet og annullerede den ellers flotte scoring fra kanten af feltet.

I stedet blev det 2-0 i overtiden, da den tidligere FC Midtjylland-profil Frank Onyeka efter 73 målløse kampe scorede sit første mål for London-klubben.

Med sejren har Brentford nu syv point ned til den forkerte side af nedrykningsstregen.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Neymar overvejer karrierestop

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

OB – FC København



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Stort slag for FC København

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

– Pinligt for rigtig mange at se

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

AGF-profil overvejer karrierestop

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Tidligere FCK-talent skifter

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

– Stemningen i FCK er håbløs!

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

Kæmpe Superliga-comeback

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Cooper afslører: Han starter inde

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Vejle får fredagstæv i Farum

Man Utd-stjerne hylder Amorim

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Høgh hyldes af UEFA

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte