Et selvmål fremtvunget af Erling Haaland kickstartede lørdag mesterskabsbejleren Manchester Citys 5-1-sejr over bundholdet Luton.
Med de tre point stryger Manchester City forbi både Liverpool og Arsenal og op på førstepladsen i Premier League, men duksepladsen kan være til låns.
Liverpool og Arsenal er således to point efter og møder søndag henholdsvis Crystal Palace hjemme og Aston Villa hjemme.
Pep Guardiolas tropper sad som ventet blytungt på spil og chancer mod nedrykningstruede Luton, der ikke skabte meget ud over en sen reducering.
City leverede omvendt et tocifret antal store muligheder, og efter bare to minutter blev det 1-0, da Haaland flugtede til en løs bold tæt under mål.
Nordmandens kiksede afslutning tog retning mod sidelinjen, men smadrede ind i hovedet på Luton-stopper Daiki Hashioka og strøg i nettet.
City-fansene var herefter vidner til totaldominans i mere end en time, inden den kroatiske midtbanespiller Mateo Kovacic efter en hjørnesparkskombination bankede kuglen kontrolleret i mål til 2-0.
Et kvarter før tid øgede Haaland kort inden sin udskiftning til 3-0 på et straffespark, inden Ross Barkley efter en fin soloaktion slettede Lutons nul på tavlen.
Spænding kom der dog aldrig. Den belgiske dribler Jeremy Doku øgede til 4-1, og i overtiden lukkede og slukkede venstrebacken Josko Gvardiol ballet.
I den anden ende af rækken hentede Thomas Franks Brentford en meget forløsende sejr efter to måneder og ni kampe uden fuld gevinst.
2-0 slog danskerklubben på hjemmebane bundproppen Sheffield United efter flere danske indslag.
Mathias "Zanka" Jørgensen fik for anden uge i træk bolden i nettet, men fik træfferen efter et frispark underkendt for offside.
I stedet fremtvang Mikkel Damsgaard med et indlæg efter godt en times spil et selvmål til 1-0, og lidt senere jublede den tidligere FC Nordsjælland-profil også over sin første træffer for Brentford i optræden nummer 49.
Desværre for ham spottede dommeren og VAR et frispark i feltet og annullerede den ellers flotte scoring fra kanten af feltet.
I stedet blev det 2-0 i overtiden, da den tidligere FC Midtjylland-profil Frank Onyeka efter 73 målløse kampe scorede sit første mål for London-klubben.
Med sejren har Brentford nu syv point ned til den forkerte side af nedrykningsstregen.
/ritzau/
NYHEDER
– Det er så ringe, begge dele!
NYHEDER
Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet
NYHEDER
Skuffer igen
MEDIE
Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne
NYHEDER
Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’
‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
NYHEDER
Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
TOPNYHED
Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TRANSFER
‘Køb ikke Franculino Djú’
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
Her trækkes der lod til VM
MEDIE
Vil købe dansk landsholdsbobler
NYHEDER
Norsk toptræner ude med kræftsygdom
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
Her kan du se Skotland mod Danmark
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
EKSKLUSIVT
Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant
Vejen tilbage?
NYHEDER
Stjerner tilbage – sådan starter Danmark
MEDIE
Storklub meldes interesseret
NYHEDER
Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub
Stor dansk chance!
TOPNYHED
OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden
NYHEDER
Skal han allerede væk fra Tottenham?
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER