Et selvmål fremtvunget af Erling Haaland kickstartede lørdag mesterskabsbejleren Manchester Citys 5-1-sejr over bundholdet Luton.
Med de tre point stryger Manchester City forbi både Liverpool og Arsenal og op på førstepladsen i Premier League, men duksepladsen kan være til låns.
Liverpool og Arsenal er således to point efter og møder søndag henholdsvis Crystal Palace hjemme og Aston Villa hjemme.
Pep Guardiolas tropper sad som ventet blytungt på spil og chancer mod nedrykningstruede Luton, der ikke skabte meget ud over en sen reducering.
City leverede omvendt et tocifret antal store muligheder, og efter bare to minutter blev det 1-0, da Haaland flugtede til en løs bold tæt under mål.
Nordmandens kiksede afslutning tog retning mod sidelinjen, men smadrede ind i hovedet på Luton-stopper Daiki Hashioka og strøg i nettet.
City-fansene var herefter vidner til totaldominans i mere end en time, inden den kroatiske midtbanespiller Mateo Kovacic efter en hjørnesparkskombination bankede kuglen kontrolleret i mål til 2-0.
Et kvarter før tid øgede Haaland kort inden sin udskiftning til 3-0 på et straffespark, inden Ross Barkley efter en fin soloaktion slettede Lutons nul på tavlen.
Spænding kom der dog aldrig. Den belgiske dribler Jeremy Doku øgede til 4-1, og i overtiden lukkede og slukkede venstrebacken Josko Gvardiol ballet.
I den anden ende af rækken hentede Thomas Franks Brentford en meget forløsende sejr efter to måneder og ni kampe uden fuld gevinst.
2-0 slog danskerklubben på hjemmebane bundproppen Sheffield United efter flere danske indslag.
Mathias "Zanka" Jørgensen fik for anden uge i træk bolden i nettet, men fik træfferen efter et frispark underkendt for offside.
I stedet fremtvang Mikkel Damsgaard med et indlæg efter godt en times spil et selvmål til 1-0, og lidt senere jublede den tidligere FC Nordsjælland-profil også over sin første træffer for Brentford i optræden nummer 49.
Desværre for ham spottede dommeren og VAR et frispark i feltet og annullerede den ellers flotte scoring fra kanten af feltet.
I stedet blev det 2-0 i overtiden, da den tidligere FC Midtjylland-profil Frank Onyeka efter 73 målløse kampe scorede sit første mål for London-klubben.
Med sejren har Brentford nu syv point ned til den forkerte side af nedrykningsstregen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE