Manchester City slår United: Klar til pokalfinale mod Tottenham

Manchester City vandt 2-0 ude over Manchester United og er dermed klar til finalen i Liga Cuppen.



Manchester United magtede ikke at udnytte hjemmebanefordelen i semifinalen i Liga Cuppen mod Manchester City.

På Old Trafford vandt City onsdag aften med 2-0 over lokalrivalen. Begge mål blev scoret i anden halvleg af John Stones og Fernandinho.

Første halvleg var en tæt og jævnbyrdig affære, og bedste forsøg kom fra Citys midtbanespiller Kevin De Bruyne, som ramte stolpen.

Men der blev ikke scoret et eneste mål i de første 45 minutter. Målene kom dog i anden halvleg, hvor City var det bedste hold på banen.

City-stopperen John Stones scorede efter en afslutning med låret til 1-0 blot fem minutter inde i anden halvleg.

John Stones kom løbende ind i feltet efter et frispark, som blev rettet en smule af, og englænderen skulle bare ramme bolden for at sende den i netmaskerne.

Efter 83 minutter fordoblede Citys midtbanespiller Fernandinho føringen på en flot flugter lige uden for feltet.

United-backen Aaron Wan-Bissaka headede efter et hjørnespark bolden lige ud til Fernandinho, og brasilianeren afsluttede resolut. Den gik ind helt ude ved den ene stolpe.

City-manager Pep Guardiola jublede på sidelinjen, og selv om der resterede en del tid, så virkede kampen afgjort.

United var da heller ikke i stand til at presse udeholdet og fremtvinge så meget som bare en reducering til slut.

Det er fjerde gang i træk, at City er klar til finalen i Liga Cuppen. De seneste tre år har City tilmed vundet turneringen.

I finalen skal City nu møde Tottenham, som tirsdag vandt hjemme over Brentford. Finalen spilles på Wembley 25. april.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Transferbombe i Manchester United

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Maxsø træner med i Brøndby

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

Frankrig – Spanien

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

‘Kæmpe cadeau til AGF’

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Jess Thorup på vej til denne klub

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens