Manchester United magtede ikke at udnytte hjemmebanefordelen i semifinalen i Liga Cuppen mod Manchester City.
På Old Trafford vandt City onsdag aften med 2-0 over lokalrivalen. Begge mål blev scoret i anden halvleg af John Stones og Fernandinho.
Første halvleg var en tæt og jævnbyrdig affære, og bedste forsøg kom fra Citys midtbanespiller Kevin De Bruyne, som ramte stolpen.
Men der blev ikke scoret et eneste mål i de første 45 minutter. Målene kom dog i anden halvleg, hvor City var det bedste hold på banen.
City-stopperen John Stones scorede efter en afslutning med låret til 1-0 blot fem minutter inde i anden halvleg.
John Stones kom løbende ind i feltet efter et frispark, som blev rettet en smule af, og englænderen skulle bare ramme bolden for at sende den i netmaskerne.
Efter 83 minutter fordoblede Citys midtbanespiller Fernandinho føringen på en flot flugter lige uden for feltet.
United-backen Aaron Wan-Bissaka headede efter et hjørnespark bolden lige ud til Fernandinho, og brasilianeren afsluttede resolut. Den gik ind helt ude ved den ene stolpe.
City-manager Pep Guardiola jublede på sidelinjen, og selv om der resterede en del tid, så virkede kampen afgjort.
United var da heller ikke i stand til at presse udeholdet og fremtvinge så meget som bare en reducering til slut.
Det er fjerde gang i træk, at City er klar til finalen i Liga Cuppen. De seneste tre år har City tilmed vundet turneringen.
I finalen skal City nu møde Tottenham, som tirsdag vandt hjemme over Brentford. Finalen spilles på Wembley 25. april.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Superliga-retur?
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
