Manchester City kunne let have ført med tre eller fire mål efter bare et kvarter af udekampen mod Watford, som var totalt chanceløs mod mesterholdet.
Pep Guardiolas tropper brændte dog mange chancer, og efter 2-0 ved pausen slap Watford med et hæderligt nederlag på 1-3.
Mestrene fik dog pointmæssigt fuldt udbytte af Chelseas nederlag til West Ham tidligere lørdag. City er nyt tophold i Premier League – et point foran Liverpool og to foran Chelsea.
City-angrebene rullede ned mod værternes mål gennem hele kampen, og der var blot spillet fire minutter, da gæsterne tog føringen.
Phil Foden sendte et perfekt indlæg ind i panden på Raheem Sterling, som helt umarkeret kunne heade føringsmålet ind.
Både Foden, Jack Grealish og Sterling kom frem til flere store chancer i kampens indledning, men Watford slap for at blive skudt helt i sænk.
Først efter en halv time udbyggede Bernardo Silva føringen, og 2-0 blev pausestillingen. City burde dog have lavet mindst fire-fem mål med tanke på holdets store chancer.
Topholdet havde bolden i 81 procent af tiden i de første 45 minutter. Selv om foden blev lettet en smule fra speederen efter pausen, duftede det af flere mål. Til City vel at mærke.
Det blev formstærke Bernardo Silva, som med en smuk afslutning helt op i modsatte målhjørne gjorde det til 3-0 efter 63 minutter.
Et kvarters tid før slutfløjt lykkedes det faktisk Watford at få scoret lidt ud af det blå. Juan Hernandez hamrede bolden på stolpen og fulgte selv op på riposten.
Kort efter var Joshua King endda tæt på at reducere yderligere og bringe spænding tilbage i opgøret, men her stoppede den kortvarige opblomstring også.
City kom frem til flere store chancer for udbygge føringen, og Watford-spillerne skal være glade for at slippe med et nederlag på 1-3.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
AVIS
