Manchester City blæser over bundhold

Manchester City var langt mere overlegen end sejrscifrene, men tog trods alt de tre point mod Watford.



Manchester City kunne let have ført med tre eller fire mål efter bare et kvarter af udekampen mod Watford, som var totalt chanceløs mod mesterholdet.

Pep Guardiolas tropper brændte dog mange chancer, og efter 2-0 ved pausen slap Watford med et hæderligt nederlag på 1-3.

Mestrene fik dog pointmæssigt fuldt udbytte af Chelseas nederlag til West Ham tidligere lørdag. City er nyt tophold i Premier League – et point foran Liverpool og to foran Chelsea.

City-angrebene rullede ned mod værternes mål gennem hele kampen, og der var blot spillet fire minutter, da gæsterne tog føringen.

Phil Foden sendte et perfekt indlæg ind i panden på Raheem Sterling, som helt umarkeret kunne heade føringsmålet ind.

Både Foden, Jack Grealish og Sterling kom frem til flere store chancer i kampens indledning, men Watford slap for at blive skudt helt i sænk.

Først efter en halv time udbyggede Bernardo Silva føringen, og 2-0 blev pausestillingen. City burde dog have lavet mindst fire-fem mål med tanke på holdets store chancer.

Topholdet havde bolden i 81 procent af tiden i de første 45 minutter. Selv om foden blev lettet en smule fra speederen efter pausen, duftede det af flere mål. Til City vel at mærke.

Det blev formstærke Bernardo Silva, som med en smuk afslutning helt op i modsatte målhjørne gjorde det til 3-0 efter 63 minutter.

Et kvarters tid før slutfløjt lykkedes det faktisk Watford at få scoret lidt ud af det blå. Juan Hernandez hamrede bolden på stolpen og fulgte selv op på riposten.

Kort efter var Joshua King endda tæt på at reducere yderligere og bringe spænding tilbage i opgøret, men her stoppede den kortvarige opblomstring også.

City kom frem til flere store chancer for udbygge føringen, og Watford-spillerne skal være glade for at slippe med et nederlag på 1-3.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Supercomputer: De vinder VM

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Medier jubler over USA’s nedtur

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Her er danskers millionløn i Lazio

AGF-spiller idømt karantæne

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

VM-spiller alvorligt skadet

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

Dybt forundret over Superliga-flop

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Stor nedtur for Superliga-komet



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer