Manchester City blæser over bundhold

Manchester City var langt mere overlegen end sejrscifrene, men tog trods alt de tre point mod Watford.



Manchester City kunne let have ført med tre eller fire mål efter bare et kvarter af udekampen mod Watford, som var totalt chanceløs mod mesterholdet.

Pep Guardiolas tropper brændte dog mange chancer, og efter 2-0 ved pausen slap Watford med et hæderligt nederlag på 1-3.

Mestrene fik dog pointmæssigt fuldt udbytte af Chelseas nederlag til West Ham tidligere lørdag. City er nyt tophold i Premier League – et point foran Liverpool og to foran Chelsea.

City-angrebene rullede ned mod værternes mål gennem hele kampen, og der var blot spillet fire minutter, da gæsterne tog føringen.

Phil Foden sendte et perfekt indlæg ind i panden på Raheem Sterling, som helt umarkeret kunne heade føringsmålet ind.

Både Foden, Jack Grealish og Sterling kom frem til flere store chancer i kampens indledning, men Watford slap for at blive skudt helt i sænk.

Først efter en halv time udbyggede Bernardo Silva føringen, og 2-0 blev pausestillingen. City burde dog have lavet mindst fire-fem mål med tanke på holdets store chancer.

Topholdet havde bolden i 81 procent af tiden i de første 45 minutter. Selv om foden blev lettet en smule fra speederen efter pausen, duftede det af flere mål. Til City vel at mærke.

Det blev formstærke Bernardo Silva, som med en smuk afslutning helt op i modsatte målhjørne gjorde det til 3-0 efter 63 minutter.

Et kvarters tid før slutfløjt lykkedes det faktisk Watford at få scoret lidt ud af det blå. Juan Hernandez hamrede bolden på stolpen og fulgte selv op på riposten.

Kort efter var Joshua King endda tæt på at reducere yderligere og bringe spænding tilbage i opgøret, men her stoppede den kortvarige opblomstring også.

City kom frem til flere store chancer for udbygge føringen, og Watford-spillerne skal være glade for at slippe med et nederlag på 1-3.

/ritzau/





LIVE

LIVE: FC København præsenterer særlig trøje

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Leverkusen – Bayern

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Andreas Christensen afviser tilbud

AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Den største genistreg i Superligaen?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’