Det går ikke stille for sig i Superligaen eller ude på det europæiske transfermarked, her hvor den sidste uge i på fleste markeder, inklusiv det danske, så småt nærmer sig.
FC København, FC Midtjylland, Brøndby IF og AGF har solgt profiler for store millionbeløb, og FC Nordsjælland gør det samme med Ernest Nuamahs skifte til Olympique Lyon.
Selv om der er hentet forstærkninger ind i samtlige Superliga-klubber, kunne den sidste uge i transfervinduet meget vel byde på flere opsigtsvækkende handler, men det er ikke nødvendigvis slut med de store spillersalg.
Således har den portugisiske storklub Benfica igen en Superliga-spiller i tankerne.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Benfica taget et grundigt kig på FC Nordsjællands og Danmarks U/21-landsholds højre back Oliver Villadsen, og portugiserne har været glade for det indtryk, de har fået.
En række udenlandske klubber har haft kig på den energiske og offensivt indstillede back, og her i slutningen af transfervinduet har Benfica altså kig på danskeren som én af flere muligheder på pladsen ude på højre back.
Førsteprioriteten i Benfica lader til at være argentineren Augustin Giay, der er 19 år, anfører for Argentinas U/20-landshold og fast mand hos San Lorenzo, der hører hjemme i millionbyen Buenos Aires.
Om FC Nordsjælland har appetit på endnu et spillersalg er mere tvivlsomt, da der også kan opstået ny interesse omkring Adamo Nagalo, der var snublende tæt på et skifte til fransk fodbold i sidste måned.
Villadsens kontrakt blev senest forlænget i efteråret 2021 og løber til sommeren 2025.
Benfica har pt kontrakt med Alexander Bah, der også spiller højre back og har været rygtet til FC Barcelona og klubber i Premier League, og med den tidligere Horsens- og FC Midtjylland-spiller Casper Tengstedt.
Også norske Andreas Schjelderup, solgt til Benfica fra netop FC Nordsjælland i januar, er at finde i den portugisiske hovedstad.
Læs mere om Benficas tilsyneladende villighed til at lytte til tilbud på Schjelderup her.
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
City med vildt rekordbud
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT