CL-kvartfinalist overvejer at købe ung SL-profil

Benfica har de seneste transfervinduer hentet flere spillere fra Superligaen eller med Superliga-fortid, og nu har man en af ligaens store, unge forsvarsprofiler til overvejelse.



Det går ikke stille for sig i Superligaen eller ude på det europæiske transfermarked, her hvor den sidste uge i på fleste markeder, inklusiv det danske, så småt nærmer sig.

FC København, FC Midtjylland, Brøndby IF og AGF har solgt profiler for store millionbeløb, og FC Nordsjælland gør det samme med Ernest Nuamahs skifte til Olympique Lyon.

Selv om der er hentet forstærkninger ind i samtlige Superliga-klubber, kunne den sidste uge i transfervinduet meget vel byde på flere opsigtsvækkende handler, men det er ikke nødvendigvis slut med de store spillersalg.

Således har den portugisiske storklub Benfica igen en Superliga-spiller i tankerne.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Benfica taget et grundigt kig på FC Nordsjællands og Danmarks U/21-landsholds højre back Oliver Villadsen, og portugiserne har været glade for det indtryk, de har fået.

En række udenlandske klubber har haft kig på den energiske og offensivt indstillede back, og her i slutningen af transfervinduet har Benfica altså kig på danskeren som én af flere muligheder på pladsen ude på højre back.

Førsteprioriteten i Benfica lader til at være argentineren Augustin Giay, der er 19 år, anfører for Argentinas U/20-landshold og fast mand hos San Lorenzo, der hører hjemme i millionbyen Buenos Aires.

Om FC Nordsjælland har appetit på endnu et spillersalg er mere tvivlsomt, da der også kan opstået ny interesse omkring Adamo Nagalo, der var snublende tæt på et skifte til fransk fodbold i sidste måned.

Villadsens kontrakt blev senest forlænget i efteråret 2021 og løber til sommeren 2025.

Benfica har pt kontrakt med Alexander Bah, der også spiller højre back og har været rygtet til FC Barcelona og klubber i Premier League, og med den tidligere Horsens- og FC Midtjylland-spiller Casper Tengstedt.

Også norske Andreas Schjelderup, solgt til Benfica fra netop FC Nordsjælland i januar, er at finde i den portugisiske hovedstad.

Læs mere om Benficas tilsyneladende villighed til at lytte til tilbud på Schjelderup her.







Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: SIF må undvære profil

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Offentliggøres i dag

Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Andreas Christensen afviser tilbud

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!