Det går ikke stille for sig i Superligaen eller ude på det europæiske transfermarked, her hvor den sidste uge i på fleste markeder, inklusiv det danske, så småt nærmer sig.
FC København, FC Midtjylland, Brøndby IF og AGF har solgt profiler for store millionbeløb, og FC Nordsjælland gør det samme med Ernest Nuamahs skifte til Olympique Lyon.
Selv om der er hentet forstærkninger ind i samtlige Superliga-klubber, kunne den sidste uge i transfervinduet meget vel byde på flere opsigtsvækkende handler, men det er ikke nødvendigvis slut med de store spillersalg.
Således har den portugisiske storklub Benfica igen en Superliga-spiller i tankerne.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Benfica taget et grundigt kig på FC Nordsjællands og Danmarks U/21-landsholds højre back Oliver Villadsen, og portugiserne har været glade for det indtryk, de har fået.
En række udenlandske klubber har haft kig på den energiske og offensivt indstillede back, og her i slutningen af transfervinduet har Benfica altså kig på danskeren som én af flere muligheder på pladsen ude på højre back.
Førsteprioriteten i Benfica lader til at være argentineren Augustin Giay, der er 19 år, anfører for Argentinas U/20-landshold og fast mand hos San Lorenzo, der hører hjemme i millionbyen Buenos Aires.
Om FC Nordsjælland har appetit på endnu et spillersalg er mere tvivlsomt, da der også kan opstået ny interesse omkring Adamo Nagalo, der var snublende tæt på et skifte til fransk fodbold i sidste måned.
Villadsens kontrakt blev senest forlænget i efteråret 2021 og løber til sommeren 2025.
Benfica har pt kontrakt med Alexander Bah, der også spiller højre back og har været rygtet til FC Barcelona og klubber i Premier League, og med den tidligere Horsens- og FC Midtjylland-spiller Casper Tengstedt.
Også norske Andreas Schjelderup, solgt til Benfica fra netop FC Nordsjælland i januar, er at finde i den portugisiske hovedstad.
Læs mere om Benficas tilsyneladende villighed til at lytte til tilbud på Schjelderup her.
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
Lewandowski forlader FC Barcelona
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
Arsenal – Burnley
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Så er det officielt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’