CL-kvartfinalist overvejer at købe ung SL-profil

Benfica har de seneste transfervinduer hentet flere spillere fra Superligaen eller med Superliga-fortid, og nu har man en af ligaens store, unge forsvarsprofiler til overvejelse.



Det går ikke stille for sig i Superligaen eller ude på det europæiske transfermarked, her hvor den sidste uge i på fleste markeder, inklusiv det danske, så småt nærmer sig.

FC København, FC Midtjylland, Brøndby IF og AGF har solgt profiler for store millionbeløb, og FC Nordsjælland gør det samme med Ernest Nuamahs skifte til Olympique Lyon.

Selv om der er hentet forstærkninger ind i samtlige Superliga-klubber, kunne den sidste uge i transfervinduet meget vel byde på flere opsigtsvækkende handler, men det er ikke nødvendigvis slut med de store spillersalg.

Således har den portugisiske storklub Benfica igen en Superliga-spiller i tankerne.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Benfica taget et grundigt kig på FC Nordsjællands og Danmarks U/21-landsholds højre back Oliver Villadsen, og portugiserne har været glade for det indtryk, de har fået.

En række udenlandske klubber har haft kig på den energiske og offensivt indstillede back, og her i slutningen af transfervinduet har Benfica altså kig på danskeren som én af flere muligheder på pladsen ude på højre back.

Førsteprioriteten i Benfica lader til at være argentineren Augustin Giay, der er 19 år, anfører for Argentinas U/20-landshold og fast mand hos San Lorenzo, der hører hjemme i millionbyen Buenos Aires.

Om FC Nordsjælland har appetit på endnu et spillersalg er mere tvivlsomt, da der også kan opstået ny interesse omkring Adamo Nagalo, der var snublende tæt på et skifte til fransk fodbold i sidste måned.

Villadsens kontrakt blev senest forlænget i efteråret 2021 og løber til sommeren 2025.

Benfica har pt kontrakt med Alexander Bah, der også spiller højre back og har været rygtet til FC Barcelona og klubber i Premier League, og med den tidligere Horsens- og FC Midtjylland-spiller Casper Tengstedt.

Også norske Andreas Schjelderup, solgt til Benfica fra netop FC Nordsjælland i januar, er at finde i den portugisiske hovedstad.

Læs mere om Benficas tilsyneladende villighed til at lytte til tilbud på Schjelderup her.





Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

‘Et kæmpestort skifte’

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Forhandler med Jannik Vestergaard

PSG meldes enig med Barca-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

Pressede på for FC København-exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Det bestemmer Messi selv

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Diant Ramaj forhandler om et skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne