Det går ikke stille for sig i Superligaen eller ude på det europæiske transfermarked, her hvor den sidste uge i på fleste markeder, inklusiv det danske, så småt nærmer sig.
FC København, FC Midtjylland, Brøndby IF og AGF har solgt profiler for store millionbeløb, og FC Nordsjælland gør det samme med Ernest Nuamahs skifte til Olympique Lyon.
Selv om der er hentet forstærkninger ind i samtlige Superliga-klubber, kunne den sidste uge i transfervinduet meget vel byde på flere opsigtsvækkende handler, men det er ikke nødvendigvis slut med de store spillersalg.
Således har den portugisiske storklub Benfica igen en Superliga-spiller i tankerne.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Benfica taget et grundigt kig på FC Nordsjællands og Danmarks U/21-landsholds højre back Oliver Villadsen, og portugiserne har været glade for det indtryk, de har fået.
En række udenlandske klubber har haft kig på den energiske og offensivt indstillede back, og her i slutningen af transfervinduet har Benfica altså kig på danskeren som én af flere muligheder på pladsen ude på højre back.
Førsteprioriteten i Benfica lader til at være argentineren Augustin Giay, der er 19 år, anfører for Argentinas U/20-landshold og fast mand hos San Lorenzo, der hører hjemme i millionbyen Buenos Aires.
Om FC Nordsjælland har appetit på endnu et spillersalg er mere tvivlsomt, da der også kan opstået ny interesse omkring Adamo Nagalo, der var snublende tæt på et skifte til fransk fodbold i sidste måned.
Villadsens kontrakt blev senest forlænget i efteråret 2021 og løber til sommeren 2025.
Benfica har pt kontrakt med Alexander Bah, der også spiller højre back og har været rygtet til FC Barcelona og klubber i Premier League, og med den tidligere Horsens- og FC Midtjylland-spiller Casper Tengstedt.
Også norske Andreas Schjelderup, solgt til Benfica fra netop FC Nordsjælland i januar, er at finde i den portugisiske hovedstad.
Læs mere om Benficas tilsyneladende villighed til at lytte til tilbud på Schjelderup her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
OPTAKT
Brasilien – Norge
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
LIVE
VM-LIVE: Nu er der svar på, om kæmpe brag flyttes
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
OPTAKT
Canada – Marokko
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
OPTAKT