PS&E præsenterer overskud

Parken Sport & Entertainment – selskabet bag FCK – omsatte i første halvår af 2024 for 633,1 millioner kroner.



Det går godt i Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FCK.

Det blev endnu en gang bekræftet onsdag, da koncernen offentliggjorde halvårsrapporten for første halvdel af 2024.

Koncernen har i perioden omsat for 633,1 millioner kroner. Det er 103 millioner kroner mere end i første halvdel af 2023.

Ifølge årsrapporten skyldes stigningen øget omsætning i Lalandia, FCK’s ottendedelsfinale i Champions League og fem koncerter i juni.

Til sammenligning var der kun en koncert i Parken i første halvdel af 2023, mens FCK heller ikke spillede europæisk fodbold i den periode.

– Selvom det desværre ikke lykkedes at vinde det danske mesterskab i denne omgang, står vi nu alligevel med et flot halvårsregnskab, der vidner om en stabil og solid forretning, siger bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment Henrik Møgelmose.

– På trods af tredjepladsen og lidt færre transferindtægter kan vi levere et halvårsregnskab, der er bedre end samme periode sidste år.

Hvor man i første halvdel af 2023 havde et overskud på 61,9 millioner kroner i transferaktiviteter, bød første halvdel af i år i stedet på et underskud på den post på 21,8 millioner kroner.

Venstrebacken Victor Kristiansen blev i januar 2023 solgt til Leicester i Premier League. Det mest profilerede salg, som FCK lavede i første halvår af 2024, var Valdemar Lund der blev solgt til norske Molde.

Resultatet før skat 30. juni 2024 lød på 38,8 millioner kroner, hvilket er 12,6 millioner kroner højere end i 2023.

I delårsrapporten fremgår det samtidig, at koncernen fastholder forventningerne til hele 2024.

Man forventer en omsætning på mellem 1,4 og 1,5 milliarder kroner og et resultat før skat på mellem 250 og 300 millioner kroner.

/ritzau/





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

De jagter Henrik Meister



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende