PS&E præsenterer overskud

Parken Sport & Entertainment – selskabet bag FCK – omsatte i første halvår af 2024 for 633,1 millioner kroner.



Det går godt i Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FCK.

Det blev endnu en gang bekræftet onsdag, da koncernen offentliggjorde halvårsrapporten for første halvdel af 2024.

Koncernen har i perioden omsat for 633,1 millioner kroner. Det er 103 millioner kroner mere end i første halvdel af 2023.

Ifølge årsrapporten skyldes stigningen øget omsætning i Lalandia, FCK’s ottendedelsfinale i Champions League og fem koncerter i juni.

Til sammenligning var der kun en koncert i Parken i første halvdel af 2023, mens FCK heller ikke spillede europæisk fodbold i den periode.

– Selvom det desværre ikke lykkedes at vinde det danske mesterskab i denne omgang, står vi nu alligevel med et flot halvårsregnskab, der vidner om en stabil og solid forretning, siger bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment Henrik Møgelmose.

– På trods af tredjepladsen og lidt færre transferindtægter kan vi levere et halvårsregnskab, der er bedre end samme periode sidste år.

Hvor man i første halvdel af 2023 havde et overskud på 61,9 millioner kroner i transferaktiviteter, bød første halvdel af i år i stedet på et underskud på den post på 21,8 millioner kroner.

Venstrebacken Victor Kristiansen blev i januar 2023 solgt til Leicester i Premier League. Det mest profilerede salg, som FCK lavede i første halvår af 2024, var Valdemar Lund der blev solgt til norske Molde.

Resultatet før skat 30. juni 2024 lød på 38,8 millioner kroner, hvilket er 12,6 millioner kroner højere end i 2023.

I delårsrapporten fremgår det samtidig, at koncernen fastholder forventningerne til hele 2024.

Man forventer en omsætning på mellem 1,4 og 1,5 milliarder kroner og et resultat før skat på mellem 250 og 300 millioner kroner.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

De er færdige i 1. division

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Arne Slot fyret af Liverpool

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Mæhle kan hentes for spotpris

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Forlader AGF – her er hans nye klub



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer