PS&E præsenterer overskud

Parken Sport & Entertainment – selskabet bag FCK – omsatte i første halvår af 2024 for 633,1 millioner kroner.



Det går godt i Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FCK.

Det blev endnu en gang bekræftet onsdag, da koncernen offentliggjorde halvårsrapporten for første halvdel af 2024.

Koncernen har i perioden omsat for 633,1 millioner kroner. Det er 103 millioner kroner mere end i første halvdel af 2023.

Ifølge årsrapporten skyldes stigningen øget omsætning i Lalandia, FCK’s ottendedelsfinale i Champions League og fem koncerter i juni.

Til sammenligning var der kun en koncert i Parken i første halvdel af 2023, mens FCK heller ikke spillede europæisk fodbold i den periode.

– Selvom det desværre ikke lykkedes at vinde det danske mesterskab i denne omgang, står vi nu alligevel med et flot halvårsregnskab, der vidner om en stabil og solid forretning, siger bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment Henrik Møgelmose.

– På trods af tredjepladsen og lidt færre transferindtægter kan vi levere et halvårsregnskab, der er bedre end samme periode sidste år.

Hvor man i første halvdel af 2023 havde et overskud på 61,9 millioner kroner i transferaktiviteter, bød første halvdel af i år i stedet på et underskud på den post på 21,8 millioner kroner.

Venstrebacken Victor Kristiansen blev i januar 2023 solgt til Leicester i Premier League. Det mest profilerede salg, som FCK lavede i første halvår af 2024, var Valdemar Lund der blev solgt til norske Molde.

Resultatet før skat 30. juni 2024 lød på 38,8 millioner kroner, hvilket er 12,6 millioner kroner højere end i 2023.

I delårsrapporten fremgår det samtidig, at koncernen fastholder forventningerne til hele 2024.

Man forventer en omsætning på mellem 1,4 og 1,5 milliarder kroner og et resultat før skat på mellem 250 og 300 millioner kroner.

/ritzau/





Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Viborg FF – Sønderjyske

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Wolfsburg – Bayern



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Køber snart Brøndby-angriber

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige