Det går godt i Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FCK.
Det blev endnu en gang bekræftet onsdag, da koncernen offentliggjorde halvårsrapporten for første halvdel af 2024.
Koncernen har i perioden omsat for 633,1 millioner kroner. Det er 103 millioner kroner mere end i første halvdel af 2023.
Ifølge årsrapporten skyldes stigningen øget omsætning i Lalandia, FCK’s ottendedelsfinale i Champions League og fem koncerter i juni.
Til sammenligning var der kun en koncert i Parken i første halvdel af 2023, mens FCK heller ikke spillede europæisk fodbold i den periode.
– Selvom det desværre ikke lykkedes at vinde det danske mesterskab i denne omgang, står vi nu alligevel med et flot halvårsregnskab, der vidner om en stabil og solid forretning, siger bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment Henrik Møgelmose.
– På trods af tredjepladsen og lidt færre transferindtægter kan vi levere et halvårsregnskab, der er bedre end samme periode sidste år.
Hvor man i første halvdel af 2023 havde et overskud på 61,9 millioner kroner i transferaktiviteter, bød første halvdel af i år i stedet på et underskud på den post på 21,8 millioner kroner.
Venstrebacken Victor Kristiansen blev i januar 2023 solgt til Leicester i Premier League. Det mest profilerede salg, som FCK lavede i første halvår af 2024, var Valdemar Lund der blev solgt til norske Molde.
Resultatet før skat 30. juni 2024 lød på 38,8 millioner kroner, hvilket er 12,6 millioner kroner højere end i 2023.
I delårsrapporten fremgår det samtidig, at koncernen fastholder forventningerne til hele 2024.
Man forventer en omsætning på mellem 1,4 og 1,5 milliarder kroner og et resultat før skat på mellem 250 og 300 millioner kroner.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
Smider Salah-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Patrick Dorgu er med
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League