PS&E præsenterer overskud

Parken Sport & Entertainment – selskabet bag FCK – omsatte i første halvår af 2024 for 633,1 millioner kroner.



Det går godt i Parken Sport & Entertainment, der er selskabet bag FCK.

Det blev endnu en gang bekræftet onsdag, da koncernen offentliggjorde halvårsrapporten for første halvdel af 2024.

Koncernen har i perioden omsat for 633,1 millioner kroner. Det er 103 millioner kroner mere end i første halvdel af 2023.

Ifølge årsrapporten skyldes stigningen øget omsætning i Lalandia, FCK’s ottendedelsfinale i Champions League og fem koncerter i juni.

Til sammenligning var der kun en koncert i Parken i første halvdel af 2023, mens FCK heller ikke spillede europæisk fodbold i den periode.

– Selvom det desværre ikke lykkedes at vinde det danske mesterskab i denne omgang, står vi nu alligevel med et flot halvårsregnskab, der vidner om en stabil og solid forretning, siger bestyrelsesformand i Parken Sport & Entertainment Henrik Møgelmose.

– På trods af tredjepladsen og lidt færre transferindtægter kan vi levere et halvårsregnskab, der er bedre end samme periode sidste år.

Hvor man i første halvdel af 2023 havde et overskud på 61,9 millioner kroner i transferaktiviteter, bød første halvdel af i år i stedet på et underskud på den post på 21,8 millioner kroner.

Venstrebacken Victor Kristiansen blev i januar 2023 solgt til Leicester i Premier League. Det mest profilerede salg, som FCK lavede i første halvår af 2024, var Valdemar Lund der blev solgt til norske Molde.

Resultatet før skat 30. juni 2024 lød på 38,8 millioner kroner, hvilket er 12,6 millioner kroner højere end i 2023.

I delårsrapporten fremgår det samtidig, at koncernen fastholder forventningerne til hele 2024.

Man forventer en omsætning på mellem 1,4 og 1,5 milliarder kroner og et resultat før skat på mellem 250 og 300 millioner kroner.

/ritzau/





TransferLIVE: Superliga-klub køber FCK-kending




LIVE

VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Til lægetjek i Superliga-klub

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

Frederiksen renser ud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Her kan du se Norge mod Senegal

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Frankrig – Irak

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Et skridt tættere Englands største stadion



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Lurer på Superliga-stjerne

Rekord-Messi sparker Argentina videre

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Conrad Harder får argentinsk chef

Norge – Senegal

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Portugal – Usbekistan



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Superliga-boss med spændende transfermelding