Claus Jensen igen på tale til FCK

Landsholdsspilleren er blevet frosset ud i Fulham på grund af sine mange skader, og i England tror de, at FC København kan hente ham på en fri transfer.



Først kom Niclas Jensen til FC København fra Fulham, og nu kan en anden Jensen, Claus, måske snart tage turen med.

For ifølge B.T. er forholdet mellem Claus Jensen og Fulham på nulpunktet. Forhandlingerne om en kontraktforlængelse er gået i hårdknude, fordi Premier League-klubbens tilbud ikke er økonomisk attraktivt nok for danskeren.

Kontrakten udløber til sommer, og skal den forlænges bliver det til en reduceret hyre, fordi manager Chris Coleman har mistet tilliden til Claus Jensens helbred.

– Vi har brug for stabilitet på holdet, og Claus er alt for meget skadet. Jeg regner ikke med ham, som tingene ser ud lige nu, siger Coleman ifølge Daily Mail.

Daily Mails journalist Simon Cass talte med Chris Coleman i går, og Fulham-manageren regner ikke Claus Jensens kampform for værende tilstrækkelig. Det på trods af, at Coleman selv erklærer, at Jensen er kommet sig over sin lyskeskade.

Simon Cass tror til gengæld, at Claus Jensen følger landsmanden Niclas Jensen hjem til FCK på en fri transfer.

– Da FC København hentede Niclas Jensen, spurgte de også på Claus Jensen. Men dengang troede Fulham, at Claus Jensen ville forlænge sin kontrakt. Så nu er muligheden for at hente ham transferfrit rimelig god for FCK, forklarer Cass, der vurderer West Hams interesse er gået fra brandvarm til lunken på grund af danskerens nye skadesproblemer i januar.

Det har ikke været muligt – hverken for B.T. eller forza.dk – at træffe Claus Jensen for en kommentar.







EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Hjulmand fyret

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Vildt transferrygte skydes ned

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Det gav jubilar Eriksen en VM-mavepuster

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner