Claus Jensen igen på tale til FCK

Landsholdsspilleren er blevet frosset ud i Fulham på grund af sine mange skader, og i England tror de, at FC København kan hente ham på en fri transfer.



Først kom Niclas Jensen til FC København fra Fulham, og nu kan en anden Jensen, Claus, måske snart tage turen med.

For ifølge B.T. er forholdet mellem Claus Jensen og Fulham på nulpunktet. Forhandlingerne om en kontraktforlængelse er gået i hårdknude, fordi Premier League-klubbens tilbud ikke er økonomisk attraktivt nok for danskeren.

Kontrakten udløber til sommer, og skal den forlænges bliver det til en reduceret hyre, fordi manager Chris Coleman har mistet tilliden til Claus Jensens helbred.

– Vi har brug for stabilitet på holdet, og Claus er alt for meget skadet. Jeg regner ikke med ham, som tingene ser ud lige nu, siger Coleman ifølge Daily Mail.

Daily Mails journalist Simon Cass talte med Chris Coleman i går, og Fulham-manageren regner ikke Claus Jensens kampform for værende tilstrækkelig. Det på trods af, at Coleman selv erklærer, at Jensen er kommet sig over sin lyskeskade.

Simon Cass tror til gengæld, at Claus Jensen følger landsmanden Niclas Jensen hjem til FCK på en fri transfer.

– Da FC København hentede Niclas Jensen, spurgte de også på Claus Jensen. Men dengang troede Fulham, at Claus Jensen ville forlænge sin kontrakt. Så nu er muligheden for at hente ham transferfrit rimelig god for FCK, forklarer Cass, der vurderer West Hams interesse er gået fra brandvarm til lunken på grund af danskerens nye skadesproblemer i januar.

Det har ikke været muligt – hverken for B.T. eller forza.dk – at træffe Claus Jensen for en kommentar.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Brøndby tæt på ny forstærkning

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

England – Argentina

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Transferbombe i Manchester United

Begejstret for Jacob Neestrup

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

De har spurgt på Gustav Isaksen

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

FC København-transfer bremses af denne årsag

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind