Først kom Niclas Jensen til FC København fra Fulham, og nu kan en anden Jensen, Claus, måske snart tage turen med.
For ifølge B.T. er forholdet mellem Claus Jensen og Fulham på nulpunktet. Forhandlingerne om en kontraktforlængelse er gået i hårdknude, fordi Premier League-klubbens tilbud ikke er økonomisk attraktivt nok for danskeren.
Kontrakten udløber til sommer, og skal den forlænges bliver det til en reduceret hyre, fordi manager Chris Coleman har mistet tilliden til Claus Jensens helbred.
– Vi har brug for stabilitet på holdet, og Claus er alt for meget skadet. Jeg regner ikke med ham, som tingene ser ud lige nu, siger Coleman ifølge Daily Mail.
Daily Mails journalist Simon Cass talte med Chris Coleman i går, og Fulham-manageren regner ikke Claus Jensens kampform for værende tilstrækkelig. Det på trods af, at Coleman selv erklærer, at Jensen er kommet sig over sin lyskeskade.
Simon Cass tror til gengæld, at Claus Jensen følger landsmanden Niclas Jensen hjem til FCK på en fri transfer.
– Da FC København hentede Niclas Jensen, spurgte de også på Claus Jensen. Men dengang troede Fulham, at Claus Jensen ville forlænge sin kontrakt. Så nu er muligheden for at hente ham transferfrit rimelig god for FCK, forklarer Cass, der vurderer West Hams interesse er gået fra brandvarm til lunken på grund af danskerens nye skadesproblemer i januar.
Det har ikke været muligt – hverken for B.T. eller forza.dk – at træffe Claus Jensen for en kommentar.
LIVE
TransferLIVE: Klar med monsterløn til Raphinha
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Danske klubber scorer millioner på VM
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE