Claus Jensen igen på tale til FCK

Landsholdsspilleren er blevet frosset ud i Fulham på grund af sine mange skader, og i England tror de, at FC København kan hente ham på en fri transfer.



Først kom Niclas Jensen til FC København fra Fulham, og nu kan en anden Jensen, Claus, måske snart tage turen med.

For ifølge B.T. er forholdet mellem Claus Jensen og Fulham på nulpunktet. Forhandlingerne om en kontraktforlængelse er gået i hårdknude, fordi Premier League-klubbens tilbud ikke er økonomisk attraktivt nok for danskeren.

Kontrakten udløber til sommer, og skal den forlænges bliver det til en reduceret hyre, fordi manager Chris Coleman har mistet tilliden til Claus Jensens helbred.

– Vi har brug for stabilitet på holdet, og Claus er alt for meget skadet. Jeg regner ikke med ham, som tingene ser ud lige nu, siger Coleman ifølge Daily Mail.

Daily Mails journalist Simon Cass talte med Chris Coleman i går, og Fulham-manageren regner ikke Claus Jensens kampform for værende tilstrækkelig. Det på trods af, at Coleman selv erklærer, at Jensen er kommet sig over sin lyskeskade.

Simon Cass tror til gengæld, at Claus Jensen følger landsmanden Niclas Jensen hjem til FCK på en fri transfer.

– Da FC København hentede Niclas Jensen, spurgte de også på Claus Jensen. Men dengang troede Fulham, at Claus Jensen ville forlænge sin kontrakt. Så nu er muligheden for at hente ham transferfrit rimelig god for FCK, forklarer Cass, der vurderer West Hams interesse er gået fra brandvarm til lunken på grund af danskerens nye skadesproblemer i januar.

Det har ikke været muligt – hverken for B.T. eller forza.dk – at træffe Claus Jensen for en kommentar.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-stjerne udtaget til VM

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Grønbæk hylder dansker

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fatter intet af Brøndby-bombe

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Bekræfter kæmpebud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jagter tidligere AGF’er

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Trist: Marios Oikonomou er død

Overraskende skifte lurer

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort