Claus Jensen igen på tale til FCK

Landsholdsspilleren er blevet frosset ud i Fulham på grund af sine mange skader, og i England tror de, at FC København kan hente ham på en fri transfer.



Først kom Niclas Jensen til FC København fra Fulham, og nu kan en anden Jensen, Claus, måske snart tage turen med.

For ifølge B.T. er forholdet mellem Claus Jensen og Fulham på nulpunktet. Forhandlingerne om en kontraktforlængelse er gået i hårdknude, fordi Premier League-klubbens tilbud ikke er økonomisk attraktivt nok for danskeren.

Kontrakten udløber til sommer, og skal den forlænges bliver det til en reduceret hyre, fordi manager Chris Coleman har mistet tilliden til Claus Jensens helbred.

– Vi har brug for stabilitet på holdet, og Claus er alt for meget skadet. Jeg regner ikke med ham, som tingene ser ud lige nu, siger Coleman ifølge Daily Mail.

Daily Mails journalist Simon Cass talte med Chris Coleman i går, og Fulham-manageren regner ikke Claus Jensens kampform for værende tilstrækkelig. Det på trods af, at Coleman selv erklærer, at Jensen er kommet sig over sin lyskeskade.

Simon Cass tror til gengæld, at Claus Jensen følger landsmanden Niclas Jensen hjem til FCK på en fri transfer.

– Da FC København hentede Niclas Jensen, spurgte de også på Claus Jensen. Men dengang troede Fulham, at Claus Jensen ville forlænge sin kontrakt. Så nu er muligheden for at hente ham transferfrit rimelig god for FCK, forklarer Cass, der vurderer West Hams interesse er gået fra brandvarm til lunken på grund af danskerens nye skadesproblemer i januar.

Det har ikke været muligt – hverken for B.T. eller forza.dk – at træffe Claus Jensen for en kommentar.







LIVE

TransferLIVE: I dialog om nyt trænerjob

Enig med FC Midtjylland-angriber

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Portugal – Spanien

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

“Du er en fucking maskine!”

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Jagter dansk erstatning

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

USA – Belgien

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’