Anders Dreyer blev søndag aften hyldet med blomster inden FC Midtjyllands sidste hjemmekamp i sæsonen mod Randers FC.
Den store profils korte lejekontrakt med FC Midtjylland fra russiske Rubin Kazan står nemlig til at udløbe, og i øjeblikket er det ikke på plads, hvad der skal ske med den eftertragtede offensivspiller.
Ifølge FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein er der mange ting, der skal flaske sig, for at Anders Dreyer er at finde i Herning efter sommerferien.
– Der er jo mange, der skal svare på spørgsmål vedrørende Anders’ situation før os. Der er jo blandet andet hele krigssituationen, som påvirker det, siger Claus Steinlein.
Uefa og Fifa skal nok også ind over, og så er der jo til sidst også Anders Dreyer, der skal finde ud af, hvad han ønsker at gøre.
Claus Steinlein ser dog en mulighed i, at Anders Dreyer kan spille sig gevaldigt ind i landsholdsvarmen, hvis han vælger at blive i klubben i næste sæson.
– Vi rykker selvfølgelig helt vildt på Anders. Jeg har ringet til russerne, jeg har ringet til agenterne, men vi har givet Dreyer våbenhvile i denne her situation, lyder det fra Steinlein.
– Vi kan selvfølgelig godt unde Anders et stort skifte, men der er også en mulighed i at vælge det sikre valg i Midtjylland, hvor han kan spille sig i landsholdstruppen til VM.
– Det er også mit hovedargument over for ham, at han har større chance for at spille sig til VM, hvis han bliver i FC Midtjylland.
Anders Dreyer ser frem til at få afklaring på, hvor fodboldkarrieren fortsætter henne.
– Det er klart, at jeg skal finde ud af, hvad der skal ske med mig snart. Jeg vil selvfølgelig gerne have noget konkret på plads hurtigst muligt, men det er jo i høj grad ikke mig, der står med den første beslutning, fortæller Anders Dreyer.
Anders Dreyers russiske klub, Rubin Kazan, er meget overraskende rykket ned i den næstbedste række.
Klubbens nuværende situation går hovedpersonen på, og en tur i den næstbedste russiske række er ikke noget, der trækker voldsomt i profilen.
– Jeg har holdt øje med situationen og været i kontakt med træneren. Det er en ærgerlig udvikling, for jeg har været glad for at være i Rubin Kazan, for det er en stor klub i Rusland, og det gør ondt at se dem rykke ned.
– Klubben ved selvfølgelig godt, at jeg har høje ambitioner, og jeg sigter også selv højere end den anden bedste russiske række. Jeg skal i dialog med dem, og så skal jeg have styr på, hvad der skal ske, siger Anders Dreyer.
Derudover hersker der fortsat stor usikkerhed om russisk fodbold, da landets invasion af Ukraine fortsat har store konsekvenser for fodbolden.
Cheftræner Bo Henriksen har været glad for at have Anders Dreyer tilbage i klubben for en stund, hvor han har haft en stor indflydelse på holdet.
– Han er en dygtig spiller, og i de 10 kampe, hvor han har medvirket, har vores pointsnit været virkelig højt, og det er altså imod de bedste hold i Superligaen.
– Vi gør alt, hvad vi kan, for at han bliver i klubben, da han er en virkelig dygtig spiller, og vi vil gerne hjælpe ham med til VM senere på året.
– Det er klart, at det er en faktor, at han kan spille sig frem her, hvor han er kampafgørende, og det kan være med til at spille ham i landsholdstruppen, mener Bo Henriksen.
I 3-2-sejren mod Randers kvitterede Anders Dreyer med en enkelt scoring. På torsdag møder FC Midtjylland OB i Sydbank Pokalfinalen, der kan blive Anders Dreyers sidste kamp i FCM-trøjen i denne omgang.
/ritzau/
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
Eriksen ude med hård kritik
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste spillere
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TRANSFER
