Anders Dreyer blev søndag aften hyldet med blomster inden FC Midtjyllands sidste hjemmekamp i sæsonen mod Randers FC.
Den store profils korte lejekontrakt med FC Midtjylland fra russiske Rubin Kazan står nemlig til at udløbe, og i øjeblikket er det ikke på plads, hvad der skal ske med den eftertragtede offensivspiller.
Ifølge FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein er der mange ting, der skal flaske sig, for at Anders Dreyer er at finde i Herning efter sommerferien.
– Der er jo mange, der skal svare på spørgsmål vedrørende Anders’ situation før os. Der er jo blandet andet hele krigssituationen, som påvirker det, siger Claus Steinlein.
Uefa og Fifa skal nok også ind over, og så er der jo til sidst også Anders Dreyer, der skal finde ud af, hvad han ønsker at gøre.
Claus Steinlein ser dog en mulighed i, at Anders Dreyer kan spille sig gevaldigt ind i landsholdsvarmen, hvis han vælger at blive i klubben i næste sæson.
– Vi rykker selvfølgelig helt vildt på Anders. Jeg har ringet til russerne, jeg har ringet til agenterne, men vi har givet Dreyer våbenhvile i denne her situation, lyder det fra Steinlein.
– Vi kan selvfølgelig godt unde Anders et stort skifte, men der er også en mulighed i at vælge det sikre valg i Midtjylland, hvor han kan spille sig i landsholdstruppen til VM.
– Det er også mit hovedargument over for ham, at han har større chance for at spille sig til VM, hvis han bliver i FC Midtjylland.
Anders Dreyer ser frem til at få afklaring på, hvor fodboldkarrieren fortsætter henne.
– Det er klart, at jeg skal finde ud af, hvad der skal ske med mig snart. Jeg vil selvfølgelig gerne have noget konkret på plads hurtigst muligt, men det er jo i høj grad ikke mig, der står med den første beslutning, fortæller Anders Dreyer.
Anders Dreyers russiske klub, Rubin Kazan, er meget overraskende rykket ned i den næstbedste række.
Klubbens nuværende situation går hovedpersonen på, og en tur i den næstbedste russiske række er ikke noget, der trækker voldsomt i profilen.
– Jeg har holdt øje med situationen og været i kontakt med træneren. Det er en ærgerlig udvikling, for jeg har været glad for at være i Rubin Kazan, for det er en stor klub i Rusland, og det gør ondt at se dem rykke ned.
– Klubben ved selvfølgelig godt, at jeg har høje ambitioner, og jeg sigter også selv højere end den anden bedste russiske række. Jeg skal i dialog med dem, og så skal jeg have styr på, hvad der skal ske, siger Anders Dreyer.
Derudover hersker der fortsat stor usikkerhed om russisk fodbold, da landets invasion af Ukraine fortsat har store konsekvenser for fodbolden.
Cheftræner Bo Henriksen har været glad for at have Anders Dreyer tilbage i klubben for en stund, hvor han har haft en stor indflydelse på holdet.
– Han er en dygtig spiller, og i de 10 kampe, hvor han har medvirket, har vores pointsnit været virkelig højt, og det er altså imod de bedste hold i Superligaen.
– Vi gør alt, hvad vi kan, for at han bliver i klubben, da han er en virkelig dygtig spiller, og vi vil gerne hjælpe ham med til VM senere på året.
– Det er klart, at det er en faktor, at han kan spille sig frem her, hvor han er kampafgørende, og det kan være med til at spille ham i landsholdstruppen, mener Bo Henriksen.
I 3-2-sejren mod Randers kvitterede Anders Dreyer med en enkelt scoring. På torsdag møder FC Midtjylland OB i Sydbank Pokalfinalen, der kan blive Anders Dreyers sidste kamp i FCM-trøjen i denne omgang.
/ritzau/
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Joakim Mæhle åbner op
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Kæk Wass: Han filmede!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Tottenham præsenterer ny træner
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’
HELT VILDT
