Anders Dreyer blev søndag aften hyldet med blomster inden FC Midtjyllands sidste hjemmekamp i sæsonen mod Randers FC.
Den store profils korte lejekontrakt med FC Midtjylland fra russiske Rubin Kazan står nemlig til at udløbe, og i øjeblikket er det ikke på plads, hvad der skal ske med den eftertragtede offensivspiller.
Ifølge FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein er der mange ting, der skal flaske sig, for at Anders Dreyer er at finde i Herning efter sommerferien.
– Der er jo mange, der skal svare på spørgsmål vedrørende Anders’ situation før os. Der er jo blandet andet hele krigssituationen, som påvirker det, siger Claus Steinlein.
Uefa og Fifa skal nok også ind over, og så er der jo til sidst også Anders Dreyer, der skal finde ud af, hvad han ønsker at gøre.
Claus Steinlein ser dog en mulighed i, at Anders Dreyer kan spille sig gevaldigt ind i landsholdsvarmen, hvis han vælger at blive i klubben i næste sæson.
– Vi rykker selvfølgelig helt vildt på Anders. Jeg har ringet til russerne, jeg har ringet til agenterne, men vi har givet Dreyer våbenhvile i denne her situation, lyder det fra Steinlein.
– Vi kan selvfølgelig godt unde Anders et stort skifte, men der er også en mulighed i at vælge det sikre valg i Midtjylland, hvor han kan spille sig i landsholdstruppen til VM.
– Det er også mit hovedargument over for ham, at han har større chance for at spille sig til VM, hvis han bliver i FC Midtjylland.
Anders Dreyer ser frem til at få afklaring på, hvor fodboldkarrieren fortsætter henne.
– Det er klart, at jeg skal finde ud af, hvad der skal ske med mig snart. Jeg vil selvfølgelig gerne have noget konkret på plads hurtigst muligt, men det er jo i høj grad ikke mig, der står med den første beslutning, fortæller Anders Dreyer.
Anders Dreyers russiske klub, Rubin Kazan, er meget overraskende rykket ned i den næstbedste række.
Klubbens nuværende situation går hovedpersonen på, og en tur i den næstbedste russiske række er ikke noget, der trækker voldsomt i profilen.
– Jeg har holdt øje med situationen og været i kontakt med træneren. Det er en ærgerlig udvikling, for jeg har været glad for at være i Rubin Kazan, for det er en stor klub i Rusland, og det gør ondt at se dem rykke ned.
– Klubben ved selvfølgelig godt, at jeg har høje ambitioner, og jeg sigter også selv højere end den anden bedste russiske række. Jeg skal i dialog med dem, og så skal jeg have styr på, hvad der skal ske, siger Anders Dreyer.
Derudover hersker der fortsat stor usikkerhed om russisk fodbold, da landets invasion af Ukraine fortsat har store konsekvenser for fodbolden.
Cheftræner Bo Henriksen har været glad for at have Anders Dreyer tilbage i klubben for en stund, hvor han har haft en stor indflydelse på holdet.
– Han er en dygtig spiller, og i de 10 kampe, hvor han har medvirket, har vores pointsnit været virkelig højt, og det er altså imod de bedste hold i Superligaen.
– Vi gør alt, hvad vi kan, for at han bliver i klubben, da han er en virkelig dygtig spiller, og vi vil gerne hjælpe ham med til VM senere på året.
– Det er klart, at det er en faktor, at han kan spille sig frem her, hvor han er kampafgørende, og det kan være med til at spille ham i landsholdstruppen, mener Bo Henriksen.
I 3-2-sejren mod Randers kvitterede Anders Dreyer med en enkelt scoring. På torsdag møder FC Midtjylland OB i Sydbank Pokalfinalen, der kan blive Anders Dreyers sidste kamp i FCM-trøjen i denne omgang.
/ritzau/
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
Supercomputer: Værste nogensinde!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
Lerager ser forandret Kamil Grabara
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
Klart ønske fra Ruben Amorim
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
Ny nedtur for Ansu Fati
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
