Claus Thomsen forstår ikke myndighedernes svar

Divisionsforeningens direktør fastholder, at der ikke er konstateret smittetilfælde efter fodbold i Danmark.



Divisionsforeningen har i en ny kampagne lagt vægt på, at der i sommer og september blev spillet 46 kampe under superligaordningen, uden at der blev konstateret smittetilfælde efterfølgende.

Med ordningen må klubberne inddele stadion i sektioner med 500 tilskuere i hver, og på den måde delvist fylde stadion med tilskuere, men ordningen har været suspenderet siden 18. september.

På et pressemøde onsdag gav faglig direktør i Statens Serum Institut Kåre Mølbak udtryk for, man skulle passe på med at lægge for meget i tallene for fodboldkampene.

– Det tror jeg, er svært at konkludere på den måde, fordi vi kan ikke redegøre for hvert eneste smittetilfælde, sagde han på et pressemøde.

Læs også:Lyngby Boldklub uden fem profiler til OB-kamp

Men Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, mener, at foreningen har gjort meget for at konstatere, at ingen er blevet smittet under kampene. Og han fastholder, at fodbolden har været smittefri.

– Vi har fortalt folk inden kampen, at de skal kontakte os, hvis de bliver testet positive for corona efterfølgende.

– Og så vidt vi har fået fortalt fra Styrelsen for Patientsikkerhed, så spørger man, om folk har været til fodbold, når man laver smittesporing efter en positiv test, siger Claus Thomsen.

Klubberne registrerer navn og placering på alle tilskuere, som ser fodbold under superligaordningen. Skulle en tilskuer efterfølgende blive testet positiv, ved man dermed, hvem vedkommende har siddet tæt på under kampen.

Divisionsforeningen er fortsat klar til at ændre ordningen, hvis myndighederne skulle have forslag til, hvordan man kan afvikle kampe med tilskuere endnu mere sikkert.

– Men lige nu er der ingen dialog desværre, siger Claus Thomsen.

/ritzau/

Læs også:SønderjyskE-profiler døjer med skader: Riddersholm utilfreds med banen
Læs også:Randers FC præsenterer underskud: Forventer overskud næste år
Læs også:Superligaens bedste: SønderjyskE stryger til tops






LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub henter Ismail Seydi

Frankrig – England

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCK-boss åben for lejeaftaler

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

‘Horsens var et helvede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Han bestemmer det hele

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Smadrer transferrekord

– Han har en “grim” side

Dansk klub har lagt hele strategien om



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forventer rekord i Superliga-klub

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”