Claus Thomsen forstår ikke myndighedernes svar

Divisionsforeningens direktør fastholder, at der ikke er konstateret smittetilfælde efter fodbold i Danmark.



Divisionsforeningen har i en ny kampagne lagt vægt på, at der i sommer og september blev spillet 46 kampe under superligaordningen, uden at der blev konstateret smittetilfælde efterfølgende.

Med ordningen må klubberne inddele stadion i sektioner med 500 tilskuere i hver, og på den måde delvist fylde stadion med tilskuere, men ordningen har været suspenderet siden 18. september.

På et pressemøde onsdag gav faglig direktør i Statens Serum Institut Kåre Mølbak udtryk for, man skulle passe på med at lægge for meget i tallene for fodboldkampene.

– Det tror jeg, er svært at konkludere på den måde, fordi vi kan ikke redegøre for hvert eneste smittetilfælde, sagde han på et pressemøde.

Læs også:Lyngby Boldklub uden fem profiler til OB-kamp

Men Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, mener, at foreningen har gjort meget for at konstatere, at ingen er blevet smittet under kampene. Og han fastholder, at fodbolden har været smittefri.

– Vi har fortalt folk inden kampen, at de skal kontakte os, hvis de bliver testet positive for corona efterfølgende.

– Og så vidt vi har fået fortalt fra Styrelsen for Patientsikkerhed, så spørger man, om folk har været til fodbold, når man laver smittesporing efter en positiv test, siger Claus Thomsen.

Klubberne registrerer navn og placering på alle tilskuere, som ser fodbold under superligaordningen. Skulle en tilskuer efterfølgende blive testet positiv, ved man dermed, hvem vedkommende har siddet tæt på under kampen.

Divisionsforeningen er fortsat klar til at ændre ordningen, hvis myndighederne skulle have forslag til, hvordan man kan afvikle kampe med tilskuere endnu mere sikkert.

– Men lige nu er der ingen dialog desværre, siger Claus Thomsen.

/ritzau/

Læs også:SønderjyskE-profiler døjer med skader: Riddersholm utilfreds med banen
Læs også:Randers FC præsenterer underskud: Forventer overskud næste år
Læs også:Superligaens bedste: SønderjyskE stryger til tops




LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Bayern München på plads til Superliga-brag

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Randers FC – Silkeborg IF

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Gaveregn over FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Vil ikke juble i Parken