Claus Thomsen forstår ikke myndighedernes svar

Divisionsforeningens direktør fastholder, at der ikke er konstateret smittetilfælde efter fodbold i Danmark.



Divisionsforeningen har i en ny kampagne lagt vægt på, at der i sommer og september blev spillet 46 kampe under superligaordningen, uden at der blev konstateret smittetilfælde efterfølgende.

Med ordningen må klubberne inddele stadion i sektioner med 500 tilskuere i hver, og på den måde delvist fylde stadion med tilskuere, men ordningen har været suspenderet siden 18. september.

På et pressemøde onsdag gav faglig direktør i Statens Serum Institut Kåre Mølbak udtryk for, man skulle passe på med at lægge for meget i tallene for fodboldkampene.

– Det tror jeg, er svært at konkludere på den måde, fordi vi kan ikke redegøre for hvert eneste smittetilfælde, sagde han på et pressemøde.

Læs også:Lyngby Boldklub uden fem profiler til OB-kamp

Men Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, mener, at foreningen har gjort meget for at konstatere, at ingen er blevet smittet under kampene. Og han fastholder, at fodbolden har været smittefri.

– Vi har fortalt folk inden kampen, at de skal kontakte os, hvis de bliver testet positive for corona efterfølgende.

– Og så vidt vi har fået fortalt fra Styrelsen for Patientsikkerhed, så spørger man, om folk har været til fodbold, når man laver smittesporing efter en positiv test, siger Claus Thomsen.

Klubberne registrerer navn og placering på alle tilskuere, som ser fodbold under superligaordningen. Skulle en tilskuer efterfølgende blive testet positiv, ved man dermed, hvem vedkommende har siddet tæt på under kampen.

Divisionsforeningen er fortsat klar til at ændre ordningen, hvis myndighederne skulle have forslag til, hvordan man kan afvikle kampe med tilskuere endnu mere sikkert.

– Men lige nu er der ingen dialog desværre, siger Claus Thomsen.

/ritzau/

Læs også:SønderjyskE-profiler døjer med skader: Riddersholm utilfreds med banen
Læs også:Randers FC præsenterer underskud: Forventer overskud næste år
Læs også:Superligaens bedste: SønderjyskE stryger til tops





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Vender tilbage til skærmen

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Riemer lover: De får debut

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Uventet skifte?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Jagter tidligere AGF’er

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Fatter intet af Brøndby-bombe

Landsholdet forsinket