Clement Bischoff afslører tæt forhold

Clement Bischoff afslører, at han og Mileta Rajovic meget hurtigt er blevet tætte.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Clement Bischoff og Mileta Rajovic har været holdkammerater i lidt over en måned. Så man søndagens sejr over FC Midtjylland, skulle man ellers tro, at de to Brøndby-spillere havde spillet sammen i årevis.

Begge Brøndbys mål kom nemlig via indlæg fra Clement Bischoff ind i panden på Mileta Rajovic.

Og det er altså ikke helt tilfældigt.

For selvom de kun har været holdkammerater i en kort stund, er de på ganske kort tid blevet gode venner.

– Vi er blevet rigtigt tætte på kort tid. Vi arbejder rigtig meget sammen, og relationerne er kommet på plads hurtigt.

– Vi har trænet meget på de her indlæg og hvordan han skal placere sig, og hvornår han skal løbe, fordi jeg dribler også, så han skal ikke løbe for tidligt. Nogle af de ting har vi arbejdet meget med, fortæller Clement Bischoff til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Er I også tætte uden for banen?

– Ja, det er vi. Vi taler rigtig godt sammen, og jeg er glad for, at der er kommet en ekstra Masterclass-dreng, selvom han er lidt ældre. Han er en topfyr, siger Clement Bischoff.

Mileta Rajovic mødte også pressen efter kampen, og her blev han spurgt, om samspillet var indøvet eller blot gode ting fra den 18-årige medspiller.

– Det er både og! Clement kan også noget! Det må man sgu give ham, siger Mileta Rajovic og tilføjer:
 
– Men selvfølgelig har vi også snakket om, at når han kommer i de situationer, ved han, hvor jeg løber, og hvordan han skal slå indlægget. Det har vi snakket om på træningsbanen.

25-årige Mileta Rajovic står nu noteret for fire mål i Brøndby IF, mens 18-årige Clement Bischoff har leveret fire assister I denne sæson. De kan udbygge deres respektive totaler efter landskampspausen, når Brøndby møder AGF.





FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Københavns vej i Europa

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Er de også færdige i OB?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er FCK’s næste modstander i Europa

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

FC Midtjylland er ude

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Tottenham-flop i stor transfer

John Stones tager sydpå

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De vil have Jelert



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Ny FC København-stjerne imponerer

Hvor er I vilde, AGF!