Clement Bischoff afslører tæt forhold

Clement Bischoff afslører, at han og Mileta Rajovic meget hurtigt er blevet tætte.



BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Clement Bischoff og Mileta Rajovic har været holdkammerater i lidt over en måned. Så man søndagens sejr over FC Midtjylland, skulle man ellers tro, at de to Brøndby-spillere havde spillet sammen i årevis.

Begge Brøndbys mål kom nemlig via indlæg fra Clement Bischoff ind i panden på Mileta Rajovic.

Og det er altså ikke helt tilfældigt.

For selvom de kun har været holdkammerater i en kort stund, er de på ganske kort tid blevet gode venner.

– Vi er blevet rigtigt tætte på kort tid. Vi arbejder rigtig meget sammen, og relationerne er kommet på plads hurtigt.

– Vi har trænet meget på de her indlæg og hvordan han skal placere sig, og hvornår han skal løbe, fordi jeg dribler også, så han skal ikke løbe for tidligt. Nogle af de ting har vi arbejdet meget med, fortæller Clement Bischoff til Tipsbladet og den fremmødte presse.

Er I også tætte uden for banen?

– Ja, det er vi. Vi taler rigtig godt sammen, og jeg er glad for, at der er kommet en ekstra Masterclass-dreng, selvom han er lidt ældre. Han er en topfyr, siger Clement Bischoff.

Mileta Rajovic mødte også pressen efter kampen, og her blev han spurgt, om samspillet var indøvet eller blot gode ting fra den 18-årige medspiller.

– Det er både og! Clement kan også noget! Det må man sgu give ham, siger Mileta Rajovic og tilføjer:
 
– Men selvfølgelig har vi også snakket om, at når han kommer i de situationer, ved han, hvor jeg løber, og hvordan han skal slå indlægget. Det har vi snakket om på træningsbanen.

25-årige Mileta Rajovic står nu noteret for fire mål i Brøndby IF, mens 18-årige Clement Bischoff har leveret fire assister I denne sæson. De kan udbygge deres respektive totaler efter landskampspausen, når Brøndby møder AGF.





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

FC København bekræfter transfer

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’