BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Clement Bischoff og Mileta Rajovic har været holdkammerater i lidt over en måned. Så man søndagens sejr over FC Midtjylland, skulle man ellers tro, at de to Brøndby-spillere havde spillet sammen i årevis.
Begge Brøndbys mål kom nemlig via indlæg fra Clement Bischoff ind i panden på Mileta Rajovic.
Og det er altså ikke helt tilfældigt.
For selvom de kun har været holdkammerater i en kort stund, er de på ganske kort tid blevet gode venner.
– Vi er blevet rigtigt tætte på kort tid. Vi arbejder rigtig meget sammen, og relationerne er kommet på plads hurtigt.
– Vi har trænet meget på de her indlæg og hvordan han skal placere sig, og hvornår han skal løbe, fordi jeg dribler også, så han skal ikke løbe for tidligt. Nogle af de ting har vi arbejdet meget med, fortæller Clement Bischoff til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Er I også tætte uden for banen?
– Ja, det er vi. Vi taler rigtig godt sammen, og jeg er glad for, at der er kommet en ekstra Masterclass-dreng, selvom han er lidt ældre. Han er en topfyr, siger Clement Bischoff.
Mileta Rajovic mødte også pressen efter kampen, og her blev han spurgt, om samspillet var indøvet eller blot gode ting fra den 18-årige medspiller.
– Det er både og! Clement kan også noget! Det må man sgu give ham, siger Mileta Rajovic og tilføjer:
– Men selvfølgelig har vi også snakket om, at når han kommer i de situationer, ved han, hvor jeg løber, og hvordan han skal slå indlægget. Det har vi snakket om på træningsbanen.
25-årige Mileta Rajovic står nu noteret for fire mål i Brøndby IF, mens 18-årige Clement Bischoff har leveret fire assister I denne sæson. De kan udbygge deres respektive totaler efter landskampspausen, når Brøndby møder AGF.
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER