BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Clement Bischoff og Mileta Rajovic har været holdkammerater i lidt over en måned. Så man søndagens sejr over FC Midtjylland, skulle man ellers tro, at de to Brøndby-spillere havde spillet sammen i årevis.
Begge Brøndbys mål kom nemlig via indlæg fra Clement Bischoff ind i panden på Mileta Rajovic.
Og det er altså ikke helt tilfældigt.
For selvom de kun har været holdkammerater i en kort stund, er de på ganske kort tid blevet gode venner.
– Vi er blevet rigtigt tætte på kort tid. Vi arbejder rigtig meget sammen, og relationerne er kommet på plads hurtigt.
– Vi har trænet meget på de her indlæg og hvordan han skal placere sig, og hvornår han skal løbe, fordi jeg dribler også, så han skal ikke løbe for tidligt. Nogle af de ting har vi arbejdet meget med, fortæller Clement Bischoff til Tipsbladet og den fremmødte presse.
Er I også tætte uden for banen?
– Ja, det er vi. Vi taler rigtig godt sammen, og jeg er glad for, at der er kommet en ekstra Masterclass-dreng, selvom han er lidt ældre. Han er en topfyr, siger Clement Bischoff.
Mileta Rajovic mødte også pressen efter kampen, og her blev han spurgt, om samspillet var indøvet eller blot gode ting fra den 18-årige medspiller.
– Det er både og! Clement kan også noget! Det må man sgu give ham, siger Mileta Rajovic og tilføjer:
– Men selvfølgelig har vi også snakket om, at når han kommer i de situationer, ved han, hvor jeg løber, og hvordan han skal slå indlægget. Det har vi snakket om på træningsbanen.
25-årige Mileta Rajovic står nu noteret for fire mål i Brøndby IF, mens 18-årige Clement Bischoff har leveret fire assister I denne sæson. De kan udbygge deres respektive totaler efter landskampspausen, når Brøndby møder AGF.
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Frankrig – England
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’
TOPNYHED