AGF røg for et par år siden noget skuffende ud til lille Larne, men skulle aarhusianerne denne gang ryge ud af kvalifikationen til Europa, vil det være mere forståeligt.
Uwe Röslers mandskab kommer på en svær opgave i 2. runde af Conference League-kvalifikationen, hvor klubben har trukket topseedede Club Brugge.
Belgieren kommer godt nok fra en skuffende sæson i den hjemlige liga, men lykkedes i efteråret med at gå videre fra Champions League-gruppen og dermed sikre sig en plads blandt de sidste 16 hold i den største europæiske turnering.
Det er altså det hold – der i øvrigt har både Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen i truppen – som Danmarks nummer tre skal op imod.
Selv om Club Brugge går ind til opgøret som megafavorit, er det ikke sådan, at AGF bliver undervurderet. Det fastslår klubbens træner, Ronny Deila, der har respekt for AGF, men også kender sit eget holds kvaliteter.
– Jeg så dem for nylig mod FC København. Det er et godt hold. Men det er vi også, og Conference League er ved at blive vigtig.
– Se, hvor godt de belgiske hold klarede sig i sidste sæson. Man skal være realistisk – det er stadig mere logisk, at vi kommer langt i Conference League end i Champions league, siger den norske træner, der går ind til sin første sæson i spidsen for Club Brugge.
Anderlecht nåede blandt andet kvartfinalen i turneringen sidste år, efter man akkurat sneg sig videre fra et gruppespil med Silkeborg IF.
AGF starter på udebane mod Club Brugge den 27. juli, inden der en uge senere er returkamp i Danmark og Aarhus.
Du kan se mere om AGF og de øvrige 11 Superliga-holds opstarter, testkampe og træningslejre ved at klikke på linket her.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE