Club Brugge-træner roser AGF

AGF fik den værst tænkelige trækning til Conference League-kvalifikationen, men danskerne skal næppe forvente et belgisk hold, der tager let på opgaven.



AGF røg for et par år siden noget skuffende ud til lille Larne, men skulle aarhusianerne denne gang ryge ud af kvalifikationen til Europa, vil det være mere forståeligt.

Uwe Röslers mandskab kommer på en svær opgave i 2. runde af Conference League-kvalifikationen, hvor klubben har trukket topseedede Club Brugge. 

Belgieren kommer godt nok fra en skuffende sæson i den hjemlige liga, men lykkedes i efteråret med at gå videre fra Champions League-gruppen og dermed sikre sig en plads blandt de sidste 16 hold i den største europæiske turnering.

Det er altså det hold – der i øvrigt har både Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen i truppen – som Danmarks nummer tre skal op imod.

Selv om Club Brugge går ind til opgøret som megafavorit, er det ikke sådan, at AGF bliver undervurderet. Det fastslår klubbens træner, Ronny Deila, der har respekt for AGF, men også kender sit eget holds kvaliteter.

– Jeg så dem for nylig mod FC København. Det er et godt hold. Men det er vi også, og Conference League er ved at blive vigtig.

– Se, hvor godt de belgiske hold klarede sig i sidste sæson. Man skal være realistisk – det er stadig mere logisk, at vi kommer langt i Conference League end i Champions league, siger den norske træner, der går ind til sin første sæson i spidsen for Club Brugge.

Anderlecht nåede blandt andet kvartfinalen i turneringen sidste år, efter man akkurat sneg sig videre fra et gruppespil med Silkeborg IF.

AGF starter på udebane mod Club Brugge den 27. juli, inden der en uge senere er returkamp i Danmark og Aarhus.

Du kan se mere om AGF og de øvrige 11 Superliga-holds opstarter, testkampe og træningslejre ved at klikke på linket her.





Langt hen ad vejen har det været forrygende




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Forhandler om Albert Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Derfor kommer han IKKE til FC København

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

FCM-profil drømmer om Manchester City

I svime over Froholdt – får ny hæder

De kan være færdige i Brøndby

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF