Club Brugge-træner roser AGF

AGF fik den værst tænkelige trækning til Conference League-kvalifikationen, men danskerne skal næppe forvente et belgisk hold, der tager let på opgaven.



AGF røg for et par år siden noget skuffende ud til lille Larne, men skulle aarhusianerne denne gang ryge ud af kvalifikationen til Europa, vil det være mere forståeligt.

Uwe Röslers mandskab kommer på en svær opgave i 2. runde af Conference League-kvalifikationen, hvor klubben har trukket topseedede Club Brugge. 

Belgieren kommer godt nok fra en skuffende sæson i den hjemlige liga, men lykkedes i efteråret med at gå videre fra Champions League-gruppen og dermed sikre sig en plads blandt de sidste 16 hold i den største europæiske turnering.

Det er altså det hold – der i øvrigt har både Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen i truppen – som Danmarks nummer tre skal op imod.

Selv om Club Brugge går ind til opgøret som megafavorit, er det ikke sådan, at AGF bliver undervurderet. Det fastslår klubbens træner, Ronny Deila, der har respekt for AGF, men også kender sit eget holds kvaliteter.

– Jeg så dem for nylig mod FC København. Det er et godt hold. Men det er vi også, og Conference League er ved at blive vigtig.

– Se, hvor godt de belgiske hold klarede sig i sidste sæson. Man skal være realistisk – det er stadig mere logisk, at vi kommer langt i Conference League end i Champions league, siger den norske træner, der går ind til sin første sæson i spidsen for Club Brugge.

Anderlecht nåede blandt andet kvartfinalen i turneringen sidste år, efter man akkurat sneg sig videre fra et gruppespil med Silkeborg IF.

AGF starter på udebane mod Club Brugge den 27. juli, inden der en uge senere er returkamp i Danmark og Aarhus.

Du kan se mere om AGF og de øvrige 11 Superliga-holds opstarter, testkampe og træningslejre ved at klikke på linket her.





LIVE

LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Conte stopper i Napoli

Fem bud på Brøndbys nye træner

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Storkamp af Patrick Dorgu

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet