Club Brugge-træner roser AGF

AGF fik den værst tænkelige trækning til Conference League-kvalifikationen, men danskerne skal næppe forvente et belgisk hold, der tager let på opgaven.



AGF røg for et par år siden noget skuffende ud til lille Larne, men skulle aarhusianerne denne gang ryge ud af kvalifikationen til Europa, vil det være mere forståeligt.

Uwe Röslers mandskab kommer på en svær opgave i 2. runde af Conference League-kvalifikationen, hvor klubben har trukket topseedede Club Brugge. 

Belgieren kommer godt nok fra en skuffende sæson i den hjemlige liga, men lykkedes i efteråret med at gå videre fra Champions League-gruppen og dermed sikre sig en plads blandt de sidste 16 hold i den største europæiske turnering.

Det er altså det hold – der i øvrigt har både Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen i truppen – som Danmarks nummer tre skal op imod.

Selv om Club Brugge går ind til opgøret som megafavorit, er det ikke sådan, at AGF bliver undervurderet. Det fastslår klubbens træner, Ronny Deila, der har respekt for AGF, men også kender sit eget holds kvaliteter.

– Jeg så dem for nylig mod FC København. Det er et godt hold. Men det er vi også, og Conference League er ved at blive vigtig.

– Se, hvor godt de belgiske hold klarede sig i sidste sæson. Man skal være realistisk – det er stadig mere logisk, at vi kommer langt i Conference League end i Champions league, siger den norske træner, der går ind til sin første sæson i spidsen for Club Brugge.

Anderlecht nåede blandt andet kvartfinalen i turneringen sidste år, efter man akkurat sneg sig videre fra et gruppespil med Silkeborg IF.

AGF starter på udebane mod Club Brugge den 27. juli, inden der en uge senere er returkamp i Danmark og Aarhus.

Du kan se mere om AGF og de øvrige 11 Superliga-holds opstarter, testkampe og træningslejre ved at klikke på linket her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Smadrer transferrekord



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Agent om millionhonorarer: ‘Ude af kontekst’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

FCK-boss åben for lejeaftaler



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Frankrig – England

Derfor trækker FC København-transfer ud

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’