Club Brugge-træner roser AGF

AGF fik den værst tænkelige trækning til Conference League-kvalifikationen, men danskerne skal næppe forvente et belgisk hold, der tager let på opgaven.



AGF røg for et par år siden noget skuffende ud til lille Larne, men skulle aarhusianerne denne gang ryge ud af kvalifikationen til Europa, vil det være mere forståeligt.

Uwe Röslers mandskab kommer på en svær opgave i 2. runde af Conference League-kvalifikationen, hvor klubben har trukket topseedede Club Brugge. 

Belgieren kommer godt nok fra en skuffende sæson i den hjemlige liga, men lykkedes i efteråret med at gå videre fra Champions League-gruppen og dermed sikre sig en plads blandt de sidste 16 hold i den største europæiske turnering.

Det er altså det hold – der i øvrigt har både Andreas Skov Olsen og Casper Nielsen i truppen – som Danmarks nummer tre skal op imod.

Selv om Club Brugge går ind til opgøret som megafavorit, er det ikke sådan, at AGF bliver undervurderet. Det fastslår klubbens træner, Ronny Deila, der har respekt for AGF, men også kender sit eget holds kvaliteter.

– Jeg så dem for nylig mod FC København. Det er et godt hold. Men det er vi også, og Conference League er ved at blive vigtig.

– Se, hvor godt de belgiske hold klarede sig i sidste sæson. Man skal være realistisk – det er stadig mere logisk, at vi kommer langt i Conference League end i Champions league, siger den norske træner, der går ind til sin første sæson i spidsen for Club Brugge.

Anderlecht nåede blandt andet kvartfinalen i turneringen sidste år, efter man akkurat sneg sig videre fra et gruppespil med Silkeborg IF.

AGF starter på udebane mod Club Brugge den 27. juli, inden der en uge senere er returkamp i Danmark og Aarhus.

Du kan se mere om AGF og de øvrige 11 Superliga-holds opstarter, testkampe og træningslejre ved at klikke på linket her.







Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Crystal Palace – Rayo Vallecano

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Klar til at gå shopamok

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Storkamp af Patrick Dorgu

Fem bud på Brøndbys nye træner

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker