Comeback til Holmstrøm: Sådan dækkes FCK-brag i TV

FC København-legenden Niels-Christian Holmstrøm bliver ekspert på Ekstra Bladets dækning af Champions League-braget mellem Sparta Prag og FCK. Mediet har desuden allieret sig med en kommentator udefra til at kommentere selve kampen.



Det kan være meget rart lige at lande og få en blød start, når man vender tilbage til arbejdet efter en god sommerferie.

Det har Michel Wikkelsø Davidsen godt kunnet glemme alt om.

Ekstra Bladets sportschef vendte tilbage fra det danske ferieland mandag, og det gjorde han til en arbejdsplads, der står foran at skulle løfte en kæmpe opgave. Tirsdag aften er det nemlig Ekstra Bladet, der på avisens plus-univers sender Champions League-braget mellem Sparta Prag og FC København. 

Da Tipsbladet fanger Michel Wikkelsø Davidsen over telefonen, er der en del timer, til lamperne tændes i Ekstra Bladets studie på Rådhuspladsen i København, men nerverne har allerede meldt sig hos sportschefen.

– Jeg er virkelig spændt, det kan jeg lige så godt være ærlig og sige. Det er rigtig stort for os, fastslår han.

– Det har været en kæmpe opgave, og vi har arbejdet vildt hårdt for at få det til at lykkes. Vi er et stort hus, men det her er nyt for os, og vi har arbejdet hårdt på tværs af mange afdelinger. De seneste par dage har budt på lidt flere arbejdstimer end normalt. 

Det er da også et stort maskineri, Ekstra Bladet kommer til at rulle ud i forbindelse med FC Københavns opgør i den tjekkiske hovedstad. Avisen kører en times optakt, et pausestudie uden reklamer og en halv times nedtakt efter slutfløjt.

TV-comeback til FCK-legende
I den forbindelse har Ekstra Bladet en masse journalistiske kræfter i marken, men der er også hyret folk udefra. Avisens dækning kommer således til at byde på et TV-comeback til den mangeårige FC København-boss Niels-Christian Holmstrøm, der bliver en del af den 55 minutter lange optakt, som begynder klokken 18.00.

Michel Wikkelsø Davidsen gør Holmstrøm selskab i Ekstra Bladets studie, hvor journalist Rasmus Glud vil indtage værtsrollen. I Prag befinder Daniel Nøjsen Fallah sig, og han vil tone frem på skærmen en del gange, når der stilles om til Letna Stadion.

– Her vil vi forhåbentlig kunne bringe nogle dugfriske interviews med spillere og trænere, når de er ankommet. Så planen er at lave en optakt, hvor vi taler tungt om både FCK og Sparta Prag samtidig med, at vi også kommer til at høre fra kampens aktører, fortæller Michel Wikkelsø Davidsen. 

Ekstra Bladet kommer til at løse mange af opgaverne med mediets egne journalister, men der er altså også hentet bemanding udefra – blandt andet en kommentator.

Selve kampen skal således kommenteres af Niels O. Thinesen, der har erfaring med det fra Discovery Networks. Niels O. Thinesen skal løfte opgaven i boksen alene – han vil således ikke være flankeret af en medkommentator. 

Michael Wikkelsø Davidsen fortæller, at Ekstra Bladet har solgt en del nye plus-abonnementer siden i fredags, og sportschefen håber, at der kommer flere til inden klokken 19.00, hvor der er kickoff mellem Sparta Prag og FC København.

Du kan sikre dig adgang til kampen her. 





– Velkommen hjem Andreas Christensen

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Belønnes af FC København

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Vildt! Slår Champions League-rekord



Voldsomt transferønske til FCK

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Vanvittig Victor Froholdt-historie



Kenneth Emil Petersen Viaplay Superligaen NYHEDER

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Stor ros til FC Midtjylland

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

– Det her gør ondt for at være ærlig

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC



TRANSFER

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Fortryder Chido Obi-beslutning

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Spørger på Jonas Wind

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem



MEDIE

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

I spil til stort job

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Lerager taler ud om FCK-brud

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’