Comeback til Holmstrøm: Sådan dækkes FCK-brag i TV

FC København-legenden Niels-Christian Holmstrøm bliver ekspert på Ekstra Bladets dækning af Champions League-braget mellem Sparta Prag og FCK. Mediet har desuden allieret sig med en kommentator udefra til at kommentere selve kampen.



Det kan være meget rart lige at lande og få en blød start, når man vender tilbage til arbejdet efter en god sommerferie.

Det har Michel Wikkelsø Davidsen godt kunnet glemme alt om.

Ekstra Bladets sportschef vendte tilbage fra det danske ferieland mandag, og det gjorde han til en arbejdsplads, der står foran at skulle løfte en kæmpe opgave. Tirsdag aften er det nemlig Ekstra Bladet, der på avisens plus-univers sender Champions League-braget mellem Sparta Prag og FC København. 

Da Tipsbladet fanger Michel Wikkelsø Davidsen over telefonen, er der en del timer, til lamperne tændes i Ekstra Bladets studie på Rådhuspladsen i København, men nerverne har allerede meldt sig hos sportschefen.

– Jeg er virkelig spændt, det kan jeg lige så godt være ærlig og sige. Det er rigtig stort for os, fastslår han.

– Det har været en kæmpe opgave, og vi har arbejdet vildt hårdt for at få det til at lykkes. Vi er et stort hus, men det her er nyt for os, og vi har arbejdet hårdt på tværs af mange afdelinger. De seneste par dage har budt på lidt flere arbejdstimer end normalt. 

Det er da også et stort maskineri, Ekstra Bladet kommer til at rulle ud i forbindelse med FC Københavns opgør i den tjekkiske hovedstad. Avisen kører en times optakt, et pausestudie uden reklamer og en halv times nedtakt efter slutfløjt.

TV-comeback til FCK-legende
I den forbindelse har Ekstra Bladet en masse journalistiske kræfter i marken, men der er også hyret folk udefra. Avisens dækning kommer således til at byde på et TV-comeback til den mangeårige FC København-boss Niels-Christian Holmstrøm, der bliver en del af den 55 minutter lange optakt, som begynder klokken 18.00.

Michel Wikkelsø Davidsen gør Holmstrøm selskab i Ekstra Bladets studie, hvor journalist Rasmus Glud vil indtage værtsrollen. I Prag befinder Daniel Nøjsen Fallah sig, og han vil tone frem på skærmen en del gange, når der stilles om til Letna Stadion.

– Her vil vi forhåbentlig kunne bringe nogle dugfriske interviews med spillere og trænere, når de er ankommet. Så planen er at lave en optakt, hvor vi taler tungt om både FCK og Sparta Prag samtidig med, at vi også kommer til at høre fra kampens aktører, fortæller Michel Wikkelsø Davidsen. 

Ekstra Bladet kommer til at løse mange af opgaverne med mediets egne journalister, men der er altså også hentet bemanding udefra – blandt andet en kommentator.

Selve kampen skal således kommenteres af Niels O. Thinesen, der har erfaring med det fra Discovery Networks. Niels O. Thinesen skal løfte opgaven i boksen alene – han vil således ikke være flankeret af en medkommentator. 

Michael Wikkelsø Davidsen fortæller, at Ekstra Bladet har solgt en del nye plus-abonnementer siden i fredags, og sportschefen håber, at der kommer flere til inden klokken 19.00, hvor der er kickoff mellem Sparta Prag og FC København.

Du kan sikre dig adgang til kampen her. 








Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding


Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Kæmpestjerne angrer

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Er det Chido Obis store chance?

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

Pernille Harder med perlemål

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Premier Leagues bundprop henter ny træner

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tog smutvej – Billing er overrasket