Comeback til Holmstrøm: Sådan dækkes FCK-brag i TV

FC København-legenden Niels-Christian Holmstrøm bliver ekspert på Ekstra Bladets dækning af Champions League-braget mellem Sparta Prag og FCK. Mediet har desuden allieret sig med en kommentator udefra til at kommentere selve kampen.



Det kan være meget rart lige at lande og få en blød start, når man vender tilbage til arbejdet efter en god sommerferie.

Det har Michel Wikkelsø Davidsen godt kunnet glemme alt om.

Ekstra Bladets sportschef vendte tilbage fra det danske ferieland mandag, og det gjorde han til en arbejdsplads, der står foran at skulle løfte en kæmpe opgave. Tirsdag aften er det nemlig Ekstra Bladet, der på avisens plus-univers sender Champions League-braget mellem Sparta Prag og FC København. 

Da Tipsbladet fanger Michel Wikkelsø Davidsen over telefonen, er der en del timer, til lamperne tændes i Ekstra Bladets studie på Rådhuspladsen i København, men nerverne har allerede meldt sig hos sportschefen.

– Jeg er virkelig spændt, det kan jeg lige så godt være ærlig og sige. Det er rigtig stort for os, fastslår han.

– Det har været en kæmpe opgave, og vi har arbejdet vildt hårdt for at få det til at lykkes. Vi er et stort hus, men det her er nyt for os, og vi har arbejdet hårdt på tværs af mange afdelinger. De seneste par dage har budt på lidt flere arbejdstimer end normalt. 

Det er da også et stort maskineri, Ekstra Bladet kommer til at rulle ud i forbindelse med FC Københavns opgør i den tjekkiske hovedstad. Avisen kører en times optakt, et pausestudie uden reklamer og en halv times nedtakt efter slutfløjt.

TV-comeback til FCK-legende
I den forbindelse har Ekstra Bladet en masse journalistiske kræfter i marken, men der er også hyret folk udefra. Avisens dækning kommer således til at byde på et TV-comeback til den mangeårige FC København-boss Niels-Christian Holmstrøm, der bliver en del af den 55 minutter lange optakt, som begynder klokken 18.00.

Michel Wikkelsø Davidsen gør Holmstrøm selskab i Ekstra Bladets studie, hvor journalist Rasmus Glud vil indtage værtsrollen. I Prag befinder Daniel Nøjsen Fallah sig, og han vil tone frem på skærmen en del gange, når der stilles om til Letna Stadion.

– Her vil vi forhåbentlig kunne bringe nogle dugfriske interviews med spillere og trænere, når de er ankommet. Så planen er at lave en optakt, hvor vi taler tungt om både FCK og Sparta Prag samtidig med, at vi også kommer til at høre fra kampens aktører, fortæller Michel Wikkelsø Davidsen. 

Ekstra Bladet kommer til at løse mange af opgaverne med mediets egne journalister, men der er altså også hentet bemanding udefra – blandt andet en kommentator.

Selve kampen skal således kommenteres af Niels O. Thinesen, der har erfaring med det fra Discovery Networks. Niels O. Thinesen skal løfte opgaven i boksen alene – han vil således ikke være flankeret af en medkommentator. 

Michael Wikkelsø Davidsen fortæller, at Ekstra Bladet har solgt en del nye plus-abonnementer siden i fredags, og sportschefen håber, at der kommer flere til inden klokken 19.00, hvor der er kickoff mellem Sparta Prag og FC København.

Du kan sikre dig adgang til kampen her. 



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Set i København – de leder efter ny sportschef

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Årets mest læste – I elsker transfers!

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil