Det kan være meget rart lige at lande og få en blød start, når man vender tilbage til arbejdet efter en god sommerferie.
Det har Michel Wikkelsø Davidsen godt kunnet glemme alt om.
Ekstra Bladets sportschef vendte tilbage fra det danske ferieland mandag, og det gjorde han til en arbejdsplads, der står foran at skulle løfte en kæmpe opgave. Tirsdag aften er det nemlig Ekstra Bladet, der på avisens plus-univers sender Champions League-braget mellem Sparta Prag og FC København.
Da Tipsbladet fanger Michel Wikkelsø Davidsen over telefonen, er der en del timer, til lamperne tændes i Ekstra Bladets studie på Rådhuspladsen i København, men nerverne har allerede meldt sig hos sportschefen.
– Jeg er virkelig spændt, det kan jeg lige så godt være ærlig og sige. Det er rigtig stort for os, fastslår han.
– Det har været en kæmpe opgave, og vi har arbejdet vildt hårdt for at få det til at lykkes. Vi er et stort hus, men det her er nyt for os, og vi har arbejdet hårdt på tværs af mange afdelinger. De seneste par dage har budt på lidt flere arbejdstimer end normalt.
Det er da også et stort maskineri, Ekstra Bladet kommer til at rulle ud i forbindelse med FC Københavns opgør i den tjekkiske hovedstad. Avisen kører en times optakt, et pausestudie uden reklamer og en halv times nedtakt efter slutfløjt.
TV-comeback til FCK-legende
I den forbindelse har Ekstra Bladet en masse journalistiske kræfter i marken, men der er også hyret folk udefra. Avisens dækning kommer således til at byde på et TV-comeback til den mangeårige FC København-boss Niels-Christian Holmstrøm, der bliver en del af den 55 minutter lange optakt, som begynder klokken 18.00.
Michel Wikkelsø Davidsen gør Holmstrøm selskab i Ekstra Bladets studie, hvor journalist Rasmus Glud vil indtage værtsrollen. I Prag befinder Daniel Nøjsen Fallah sig, og han vil tone frem på skærmen en del gange, når der stilles om til Letna Stadion.
– Her vil vi forhåbentlig kunne bringe nogle dugfriske interviews med spillere og trænere, når de er ankommet. Så planen er at lave en optakt, hvor vi taler tungt om både FCK og Sparta Prag samtidig med, at vi også kommer til at høre fra kampens aktører, fortæller Michel Wikkelsø Davidsen.
Ekstra Bladet kommer til at løse mange af opgaverne med mediets egne journalister, men der er altså også hentet bemanding udefra – blandt andet en kommentator.
Selve kampen skal således kommenteres af Niels O. Thinesen, der har erfaring med det fra Discovery Networks. Niels O. Thinesen skal løfte opgaven i boksen alene – han vil således ikke være flankeret af en medkommentator.
Michael Wikkelsø Davidsen fortæller, at Ekstra Bladet har solgt en del nye plus-abonnementer siden i fredags, og sportschefen håber, at der kommer flere til inden klokken 19.00, hvor der er kickoff mellem Sparta Prag og FC København.
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Voldsomt transferønske til FCK
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
TRANSFER
Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
I spil til stort job
Revser Dorgu: Bliver erstattet
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
NYHEDER
Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler
HELT VILDT
På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset
FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage
NYHEDER
Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt
NYHEDER
Slagter stjerne: ‘Spild af tid’
NYHEDER
Bekræfter: Her er der transferdeadline
MEDIE