Det kan være meget rart lige at lande og få en blød start, når man vender tilbage til arbejdet efter en god sommerferie.
Det har Michel Wikkelsø Davidsen godt kunnet glemme alt om.
Ekstra Bladets sportschef vendte tilbage fra det danske ferieland mandag, og det gjorde han til en arbejdsplads, der står foran at skulle løfte en kæmpe opgave. Tirsdag aften er det nemlig Ekstra Bladet, der på avisens plus-univers sender Champions League-braget mellem Sparta Prag og FC København.
Da Tipsbladet fanger Michel Wikkelsø Davidsen over telefonen, er der en del timer, til lamperne tændes i Ekstra Bladets studie på Rådhuspladsen i København, men nerverne har allerede meldt sig hos sportschefen.
– Jeg er virkelig spændt, det kan jeg lige så godt være ærlig og sige. Det er rigtig stort for os, fastslår han.
– Det har været en kæmpe opgave, og vi har arbejdet vildt hårdt for at få det til at lykkes. Vi er et stort hus, men det her er nyt for os, og vi har arbejdet hårdt på tværs af mange afdelinger. De seneste par dage har budt på lidt flere arbejdstimer end normalt.
Det er da også et stort maskineri, Ekstra Bladet kommer til at rulle ud i forbindelse med FC Københavns opgør i den tjekkiske hovedstad. Avisen kører en times optakt, et pausestudie uden reklamer og en halv times nedtakt efter slutfløjt.
TV-comeback til FCK-legende
I den forbindelse har Ekstra Bladet en masse journalistiske kræfter i marken, men der er også hyret folk udefra. Avisens dækning kommer således til at byde på et TV-comeback til den mangeårige FC København-boss Niels-Christian Holmstrøm, der bliver en del af den 55 minutter lange optakt, som begynder klokken 18.00.
Michel Wikkelsø Davidsen gør Holmstrøm selskab i Ekstra Bladets studie, hvor journalist Rasmus Glud vil indtage værtsrollen. I Prag befinder Daniel Nøjsen Fallah sig, og han vil tone frem på skærmen en del gange, når der stilles om til Letna Stadion.
– Her vil vi forhåbentlig kunne bringe nogle dugfriske interviews med spillere og trænere, når de er ankommet. Så planen er at lave en optakt, hvor vi taler tungt om både FCK og Sparta Prag samtidig med, at vi også kommer til at høre fra kampens aktører, fortæller Michel Wikkelsø Davidsen.
Ekstra Bladet kommer til at løse mange af opgaverne med mediets egne journalister, men der er altså også hentet bemanding udefra – blandt andet en kommentator.
Selve kampen skal således kommenteres af Niels O. Thinesen, der har erfaring med det fra Discovery Networks. Niels O. Thinesen skal løfte opgaven i boksen alene – han vil således ikke være flankeret af en medkommentator.
Michael Wikkelsø Davidsen fortæller, at Ekstra Bladet har solgt en del nye plus-abonnementer siden i fredags, og sportschefen håber, at der kommer flere til inden klokken 19.00, hvor der er kickoff mellem Sparta Prag og FC København.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
TIPSBLADET SPECIAL