Comeback til Superligaen? Flirter med dansk klub

Vito Hammershøy-Mistrati fortæller til Tipsbladet, at han gerne vil tilbage til Superligaen, og han har store følelser for en bestemt klub.



159 Superliga-kampe.

Vito Hammershøy-Mistrati nåede at sætte markant aftryk i den bedste danske række for Hobro og Randers FC. 

Nu er den 32-årige offensivspiller en del af svensk fodbold for IFK Norrköping, men det betyder ikke, at han har glemt tiden i Danmark.

– Jeg kunne godt tænke mig at spille i Superligaen igen på et tidspunkt, men om det er muligt, ved jeg sgu ikke. Det må tiden vise. Det kommet an på så mange ting, siger Vito Hammershøy-Mistrati i et interview med Tipsbladet og tilføjer: 

– Jeg skal tilbage til Danmark på et tidspunkt, og jeg tænker, at det er sjovest at spille i Superligaen.

Norrköping-profilen har et specielt bånd til én Superliga-klub, og han følger så meget med i den danske liga som muligt.

– Jeg har selvfølgelig et forhold til Randers, da jeg havde en mega-fed tid der. Det vil jeg da gerne, men jeg vil ikke udelukke nogle klubber, men Randers er lidt tættere på hjertet end de andre.

Har det fantastisk
32-årige Hammershøy-Mistrati slår dog fast, at tilværelsen i den svenske klub også er god.

– Jeg har det fantastisk. Livet her i byen er super godt, og det er ikke så langt fra København, men det er stadig langt nok til, at man føler sig i et andet land, siger danskeren og tilføjer:

– Jeg har stadig over et år tilbage af min kontrakt, så jeg tænker at blive her, uanset hvad der sker. Hvis jeg er med til at rykke ned, må jeg være med til at spille dem op igen. Det er det mindste, som man kan gøre. Så må vi se, når min kontrakt løber ud. Jeg har ikke tænkt så meget på det, fordi der er stadig et godt stykke tid til.

Tipsbladet har også talt med den tidligere Superliga-spiller om Norrköpings situation i Allsvenskan, og den artikel kan du læse her.

Den 32-årige dansker forlod Randers FC til fordel for CFR Cluj i sommeren 2022.






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Jagter tidligere FCK-stjerne

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

De vil have Victor Nelsson



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Australien – Tyrkiet

Chok – henter første VM-point nogensinde



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

AGF køber ham

Stolt over dansk transfer

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Holland – Japan

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Lurer på PSG-stjerne

Sverige – Tunesien

Bizart: Tyveri i VM-lejr

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne