Comeback til Superligaen? Flirter med dansk klub

Vito Hammershøy-Mistrati fortæller til Tipsbladet, at han gerne vil tilbage til Superligaen, og han har store følelser for en bestemt klub.



159 Superliga-kampe.

Vito Hammershøy-Mistrati nåede at sætte markant aftryk i den bedste danske række for Hobro og Randers FC. 

Nu er den 32-årige offensivspiller en del af svensk fodbold for IFK Norrköping, men det betyder ikke, at han har glemt tiden i Danmark.

– Jeg kunne godt tænke mig at spille i Superligaen igen på et tidspunkt, men om det er muligt, ved jeg sgu ikke. Det må tiden vise. Det kommet an på så mange ting, siger Vito Hammershøy-Mistrati i et interview med Tipsbladet og tilføjer: 

– Jeg skal tilbage til Danmark på et tidspunkt, og jeg tænker, at det er sjovest at spille i Superligaen.

Norrköping-profilen har et specielt bånd til én Superliga-klub, og han følger så meget med i den danske liga som muligt.

– Jeg har selvfølgelig et forhold til Randers, da jeg havde en mega-fed tid der. Det vil jeg da gerne, men jeg vil ikke udelukke nogle klubber, men Randers er lidt tættere på hjertet end de andre.

Har det fantastisk
32-årige Hammershøy-Mistrati slår dog fast, at tilværelsen i den svenske klub også er god.

– Jeg har det fantastisk. Livet her i byen er super godt, og det er ikke så langt fra København, men det er stadig langt nok til, at man føler sig i et andet land, siger danskeren og tilføjer:

– Jeg har stadig over et år tilbage af min kontrakt, så jeg tænker at blive her, uanset hvad der sker. Hvis jeg er med til at rykke ned, må jeg være med til at spille dem op igen. Det er det mindste, som man kan gøre. Så må vi se, når min kontrakt løber ud. Jeg har ikke tænkt så meget på det, fordi der er stadig et godt stykke tid til.

Tipsbladet har også talt med den tidligere Superliga-spiller om Norrköpings situation i Allsvenskan, og den artikel kan du læse her.

Den 32-årige dansker forlod Randers FC til fordel for CFR Cluj i sommeren 2022.





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Klar transfermelding

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Historisk påsætning undrer dommerekspert

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Østrig – Jordan

Argentina – Algeriet

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Jagter tidligere FCK-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Frankrig – Senegal

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho