Comeback til Superligaen? Flirter med dansk klub

Vito Hammershøy-Mistrati fortæller til Tipsbladet, at han gerne vil tilbage til Superligaen, og han har store følelser for en bestemt klub.



159 Superliga-kampe.

Vito Hammershøy-Mistrati nåede at sætte markant aftryk i den bedste danske række for Hobro og Randers FC. 

Nu er den 32-årige offensivspiller en del af svensk fodbold for IFK Norrköping, men det betyder ikke, at han har glemt tiden i Danmark.

– Jeg kunne godt tænke mig at spille i Superligaen igen på et tidspunkt, men om det er muligt, ved jeg sgu ikke. Det må tiden vise. Det kommet an på så mange ting, siger Vito Hammershøy-Mistrati i et interview med Tipsbladet og tilføjer: 

– Jeg skal tilbage til Danmark på et tidspunkt, og jeg tænker, at det er sjovest at spille i Superligaen.

Norrköping-profilen har et specielt bånd til én Superliga-klub, og han følger så meget med i den danske liga som muligt.

– Jeg har selvfølgelig et forhold til Randers, da jeg havde en mega-fed tid der. Det vil jeg da gerne, men jeg vil ikke udelukke nogle klubber, men Randers er lidt tættere på hjertet end de andre.

Har det fantastisk
32-årige Hammershøy-Mistrati slår dog fast, at tilværelsen i den svenske klub også er god.

– Jeg har det fantastisk. Livet her i byen er super godt, og det er ikke så langt fra København, men det er stadig langt nok til, at man føler sig i et andet land, siger danskeren og tilføjer:

– Jeg har stadig over et år tilbage af min kontrakt, så jeg tænker at blive her, uanset hvad der sker. Hvis jeg er med til at rykke ned, må jeg være med til at spille dem op igen. Det er det mindste, som man kan gøre. Så må vi se, når min kontrakt løber ud. Jeg har ikke tænkt så meget på det, fordi der er stadig et godt stykke tid til.

Tipsbladet har også talt med den tidligere Superliga-spiller om Norrköpings situation i Allsvenskan, og den artikel kan du læse her.

Den 32-ĂĄrige dansker forlod Randers FC til fordel for CFR Cluj i sommeren 2022.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes pĂĄ vej

HĂĄrd AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Spår stor transferaktivitet i FC København

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spĂĄdom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

StĂĄle Solbakken overvejede at sige op

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Morten Wieghorst stopper pĂĄ landsholdet

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

‘Det er min mĂĄde at gøre det pĂĄ, Peter’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

SĂĄdan vil Vejle tilbage i Superligaen



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point