Ny trist Inter-oplevelse for Eriksen: Flået ud af træneren

Både Inters Christian Eriksen og Parmas Andreas Cornelius blev skiftet ud, da Inter og Parma spillede 2-2.



Der skulle en udligning i overtiden til, før Inter lørdag kunne hive et enkelt point ud af Parmas besøg i Serie A.

Christian Eriksen startede på banen, men var for længst skiftet ud, da Ivan Perisic to minutter inde i tillægstiden headede Inter på 2-2.

Sådan sluttede opgøret mod Parma, der havde Andreas Cornelius med i første halvleg.

Dermed tabte Inter et skridt i toppen og har 11 point på femtepladsen.

Christian Eriksen var tilbage i Inters startopstilling, og han fik lov at spille med i 58 minutter, inden træner Antonio Conte hev Eriksen ud og sendte Arturo Vidal på banen, da Inter var bagud 0-1.

Efter kampen valgte Conte at holde sig væk fra pressekonferencen, hvilket ifølge sportsdirektør Beppe Marotta skyldtes en situation i anden halvleg.

Her var træneren rasende over, at VAR ikke blev brugt og greb ind i en situation i anden halvleg, da Conte mente, at Parmas Botond Balogh begik et straffespark mod Perisic.

– Det er vores pligt at protestere, og det er vores eneste måde at protestere på (at blive væk fra en pressekonference, red.), da vi ikke har andre muligheder for at blive hørt, siger Marotta ifølge AFP.

Inter var uden profilen Romelu Lukaku i angrebet, og Eriksens opgave var at fodre Lautaro Martinez og Perisic længere fremme.

Inter sad på det hele i første halvleg, og gæsterne havde svært ved at få bolden væk fra egen banehalvdel, men det var småt med de helt store muligheder for hjemmeholdet.

Det var heller ikke mange gange, at Andreas Cornelius i Parmas angreb rørte bolden, mens Eriksen forsøgte at binde Inters offensiv sammen.

Hjemmeholdet vadede dog i hjørnespark og nåede op på hele ti i de første 45 minutter, hvor gæsterne først i tillægstiden fik sit første af slagsen.

Parma-spillerne kunne være tilfredse med 0-0, og Cornelius blev skiftet ud i pausen med Roberto Inglese, og fra bænken kunne danskeren så pludselig se sit hold komme foran 1-0.

Det lignede ellers en umulig mission for Parma, men pludselig flugtede Gervinho helt fremragende bolden i netmaskerne efter en lang aflevering fra brasilianske Hernâni, og så var Inter bagud.

Eriksen blev så hevet ud, og fire minutter senere leverede Inglese et oplæg til Gervinho, der med sit andet mål bragte Parma på 2-0.

Marcelo Brozovic sparkede spændingen tilbage med målet til 1-2, men det lignede den helt store nedtur for Inter, inden Perisic headede det ene point hjem.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Kæmpe målfest i Champions League!

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Sænker prisen mod Midtjylland

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’

Fem bud på David Nielsens afløser

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

David Nielsen har sagt op

10 spillere nægtet indrejse til USA

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Brian Riemer giver klar besked



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

Giver to spillere livstidskarantæne

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

FC København skriver kontrakt med juvel

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Mileta Rajovic i stor optur

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Paris Saint-Germain – Chelsea

I forhandlinger med Nartey

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Alpha retter hård kritik

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

AGF tager pis på FC Midtjylland