Da Danmark i lørdags fik en fin generalprøve på den nervepirrende åbningskamp ved EM ved at slå Norge 3-1 i Brøndby, kunne man siddende på tilskuerpladserne i sit stille sind godt undre sig over, hvorfor Tottenham-cheftræner Ange Postecoglou ikke kunne bruge Pierre-Emile Højbjerg, valgt til kampens spiller i Brøndby, oftere i startopstillingen i den forgangne sæson.
Man kunne stille sig selv samme spørgsmål om bejlerne i sidste sæson som eksempelvis det Napoli, den excentriske filmskaber og rigmand Aurelio De Laurentiis styrer med hård hånd, og som kunne have brugt netop det, en hård hånd, i en skuffende sæson oven på et flot mesterskab i 2022/23-sæsonen.
Men væk kom Pierre-Emile Højbjerg ikke, selv om Tottenham, som Tipsbladet rapporterede, var indstillet på at sælge til den pris, formand Daniel Levy fandt var den rette.
En erfaren topspiller som Pierre-Emile Højbjerg har selvsagt ikke noget problem med at skille tingene ad og koncentrere sig fuldt ud om Slovenien og det, der venter i de kommende uger, hvor forventningen både i Danmark og på det internationale transfermarked er, at aktiviteten er forholdsvis lav i forhold til at lukke og underskrive transferaftaler og kontrakter.
Men når slutrunden slutter for Danmark et sted mellem kampen mod Serbien 25. juni og EM-finalen 14. juli, venter der efter alt at dømme midtbaneprofilen nogle uger med stort fokus på en transfer og fodboldfremtiden.

Med 12 måneder tilbage på kontrakten og begrænsede udsigter til en kontraktforlængelse fra nogen af parterne tegner det ifølge Tipsbladets kilder til, at Højbjerg og Tottenham går hvert til sit, hvis parterne og en købende klub kan blive enige.
Højbjerg spillede 1.287 af 3.420 minutter for Tottenham i Premier League og tre pokalkampe, og selv om der i den kommende sæson også venter minimum otte Europa League-kampe mellem september og januar i det nye ligaspil i den turnering, har Tottenham ifølge Tipsbladets oplysninger signaleret i markedet, at Højbjerg ligesom på januar-markedet i år er tilgængelig for en handel.
Prisen, om der findes alternativer til et salg som eksempelvis en lejeaftale med et tilhørende fee eller en byttehandel, kommer så til at afhænge af udviklingen på markedet denne sommer.
Rygter i Italien og Tyrkiet kunne ved første øjekast ligne automatreaktioner, fordi José Mourinho og Antonio Conte er nye chefer i henholdsvis Fenerbahce og Napoli.

Men det giver ifølge Tipsbladets kilder på markedet fin mening med de to træneres forkærlighed for ældre spillere og det faktum, at de nærmest gav Højbjerg samtlige minutter på banen i deres respektive perioder som Tottenham-chefer.
I vinter var pris-forventningen, der blev meldt til markedet, ifølge Tipsbladets oplysninger et beløb svarende op til 250 millioner kroner, hvilket må siges at være en markant pris for en 28-årig midtbanespiller med fødselsdag i august og halvandet år tilbage på kontrakt.
Nu har Højbjerg i sagens natur kun 12 måneder tilbage, og da alle i den europæiske klubelite kan se, at det 18-årige kæmpetalent Lucas Bergvall, hentet til den centrale midtbane, er den type spillere, Spurs nu prioriterer, vil Tottenham også kunne overtales til en handel til en betydeligt lavere pris end i januar.
Tottenham gik fra en gennemsnitsalder på 27,1 år i 2022/23-sæsonen, fjerdeældst i ligaen, til 25 år ligeud i 2023/24, der var tredjeyngst i turneringen, og i det lys er helt oplagt, at Spurs lytter til tilbud.
Til gengæld kunne det meget vel igen blive et spørgsmål, der først afklares i de sidste dage af transfervinduet i august, da italienske og tyrkiske klubber ikke ligefrem har ry for at gøre sig tidligt færdige på transfermarkedet.
Tottenham lader denne sommer Ivan Perisic gå på fri transfer hjem til Hajduk Split, har sluppet Eric Dier på fri transfer til FC Bayern og Ryan Sessegnon på fri transfer, efter han aldrig indfriede forventningerne efter et profileret skifte som teenager fra Fulham for knap 200 millioner kroner for fem år siden.
Uden Perisic og Sessegnon, begge venstre kanter, samt lejede Timo Werner, der også spillede til venstre, er det oplagt, at Tottenham skal have en spiller på den position denne sommer, mens cheftræner Postecoglou kunne tænke sig et eller to alternativer til Son Heung-Min, Richarlison og Dejan Kulusevski.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
Vild udtalelse om Nathan Trott
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
Medie peger på FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 20. runde
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
– Skal de fyre Neestrup til sommer?
NYHEDER
Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu
Færdig i Brøndbys bestyrelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
INTERVIEW
Trods krise: Freder Superliga-træner
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Vinteren driller: Superliga-baner i problemer
Forlænger med stortalent
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
NYHEDER
– Det er absolut bekymrende!
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
OPTAKT
Benfica – Real Madrid
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
DAGENS SPILFORSLAG
Parisiske dydsmønstre i Monaco
José Mourinho klarmelder dansker
Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr
NYHEDER
Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse
NYHEDER
Hoff Thorup raser over hjemmepublikum
Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’
Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
AVIS
Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha
NYHEDER
30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
DAGENS SPILFORSLAG