Da Danmark i lørdags fik en fin generalprøve på den nervepirrende åbningskamp ved EM ved at slå Norge 3-1 i Brøndby, kunne man siddende på tilskuerpladserne i sit stille sind godt undre sig over, hvorfor Tottenham-cheftræner Ange Postecoglou ikke kunne bruge Pierre-Emile Højbjerg, valgt til kampens spiller i Brøndby, oftere i startopstillingen i den forgangne sæson.
Man kunne stille sig selv samme spørgsmål om bejlerne i sidste sæson som eksempelvis det Napoli, den excentriske filmskaber og rigmand Aurelio De Laurentiis styrer med hård hånd, og som kunne have brugt netop det, en hård hånd, i en skuffende sæson oven på et flot mesterskab i 2022/23-sæsonen.
Men væk kom Pierre-Emile Højbjerg ikke, selv om Tottenham, som Tipsbladet rapporterede, var indstillet på at sælge til den pris, formand Daniel Levy fandt var den rette.
En erfaren topspiller som Pierre-Emile Højbjerg har selvsagt ikke noget problem med at skille tingene ad og koncentrere sig fuldt ud om Slovenien og det, der venter i de kommende uger, hvor forventningen både i Danmark og på det internationale transfermarked er, at aktiviteten er forholdsvis lav i forhold til at lukke og underskrive transferaftaler og kontrakter.
Men når slutrunden slutter for Danmark et sted mellem kampen mod Serbien 25. juni og EM-finalen 14. juli, venter der efter alt at dømme midtbaneprofilen nogle uger med stort fokus på en transfer og fodboldfremtiden.

Med 12 måneder tilbage på kontrakten og begrænsede udsigter til en kontraktforlængelse fra nogen af parterne tegner det ifølge Tipsbladets kilder til, at Højbjerg og Tottenham går hvert til sit, hvis parterne og en købende klub kan blive enige.
Højbjerg spillede 1.287 af 3.420 minutter for Tottenham i Premier League og tre pokalkampe, og selv om der i den kommende sæson også venter minimum otte Europa League-kampe mellem september og januar i det nye ligaspil i den turnering, har Tottenham ifølge Tipsbladets oplysninger signaleret i markedet, at Højbjerg ligesom på januar-markedet i år er tilgængelig for en handel.
Prisen, om der findes alternativer til et salg som eksempelvis en lejeaftale med et tilhørende fee eller en byttehandel, kommer så til at afhænge af udviklingen på markedet denne sommer.
Rygter i Italien og Tyrkiet kunne ved første øjekast ligne automatreaktioner, fordi José Mourinho og Antonio Conte er nye chefer i henholdsvis Fenerbahce og Napoli.

Men det giver ifølge Tipsbladets kilder på markedet fin mening med de to træneres forkærlighed for ældre spillere og det faktum, at de nærmest gav Højbjerg samtlige minutter på banen i deres respektive perioder som Tottenham-chefer.
I vinter var pris-forventningen, der blev meldt til markedet, ifølge Tipsbladets oplysninger et beløb svarende op til 250 millioner kroner, hvilket må siges at være en markant pris for en 28-årig midtbanespiller med fødselsdag i august og halvandet år tilbage på kontrakt.
Nu har Højbjerg i sagens natur kun 12 måneder tilbage, og da alle i den europæiske klubelite kan se, at det 18-årige kæmpetalent Lucas Bergvall, hentet til den centrale midtbane, er den type spillere, Spurs nu prioriterer, vil Tottenham også kunne overtales til en handel til en betydeligt lavere pris end i januar.
Tottenham gik fra en gennemsnitsalder på 27,1 år i 2022/23-sæsonen, fjerdeældst i ligaen, til 25 år ligeud i 2023/24, der var tredjeyngst i turneringen, og i det lys er helt oplagt, at Spurs lytter til tilbud.
Til gengæld kunne det meget vel igen blive et spørgsmål, der først afklares i de sidste dage af transfervinduet i august, da italienske og tyrkiske klubber ikke ligefrem har ry for at gøre sig tidligt færdige på transfermarkedet.
Tottenham lader denne sommer Ivan Perisic gå på fri transfer hjem til Hajduk Split, har sluppet Eric Dier på fri transfer til FC Bayern og Ryan Sessegnon på fri transfer, efter han aldrig indfriede forventningerne efter et profileret skifte som teenager fra Fulham for knap 200 millioner kroner for fem år siden.
Uden Perisic og Sessegnon, begge venstre kanter, samt lejede Timo Werner, der også spillede til venstre, er det oplagt, at Tottenham skal have en spiller på den position denne sommer, mens cheftræner Postecoglou kunne tænke sig et eller to alternativer til Son Heung-Min, Richarlison og Dejan Kulusevski.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
AGF smider sejren i de døende sekunder
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
MEDIE
United overvejer disse fem managers
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Supercomputer spår FCM-nedtur
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
OPTAKT
OB – FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham