Det var en forvirrende seance på banen, da Harry Kane i kampens døende minutter sendte bolden i nettet for Tottenham mod portugisiske Sporting i onsdagens Champions League-opgør.
Efter et grundigt VAR-gennemsyn blev det vurderet, at den engelske spidsangriber var blevet spillet bolden i en offsideposition, og målet blev annulleret.
Og det var bestemt ikke noget, som behagede Antonio Conte, Tottenhams italienske manager.
Først fik han vist det røde kort som følge af protester. Efter kampen rasede han over beslutningen i pressemødet.
– Det er svært at kommentere en sådan hændelse, og jeg synes, at VAR skaber en masse skade.
– En masse uretfærdighed. Jeg bryder mig ikke om den slags situationer. Jeg ser ikke noget positivt, siger han ifølge nyhedsbureauet dpa.
Der stod 1-1 mellem de to hold tæt mod slutningen af kampen. Tottenhams Emerson Royale fik vippet et hovedstød ind foran mål, hvor Harry Kane stod klar.
På vej ind mod Kane ramte bolden dog en Sporting-spiller, inden den landede for stjerneangriberens fødder.
Ifølge det britiske sportsmedie Sky Sports blev afretteren ikke betragtet som en "overlagt spilning", og derfor skal det vurderes, om Kane var offside, da hovedstødet blev sendt ind mod ham fra Emerson Royale.
Sky Sports skriver, at Tottenhams Eric Dier hidsede sig op over for dommerne, da han ikke mente, at en spiller kan dømmes offside, hvis bolden bliver spillet baglæns til ham.
Ifølge Sky Sports gælder offside-reglen dog stadig, uanset hvilken vej bolden spilles – så længe den modtagende spiller var i en offsideposition, da afleveringen blev givet.
Ifølge Antonio Conte var Harry Kane dog slet ikke offside.
– Jeg mener, at bolden var foran Kane, og at målet var et mål. Jeg forstår ikke VAR og den linje, som det tegnede, siger han.
/ritzau/dpa
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Australien – Egypten
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT