Inter og Christian Eriksen vandt i weekenden det italienske mesterskab med fire spillerunder tilbage af sæsonen.
Det er en titel, som Inter-træner Antonio Conte kalder en af de største bedrifter i fodboldkarrieren.
Conte overtog rollen som træner i Inter i 2019, da det ikke kørte specielt godt for Milano-klubben, som var uden titler i en årrække.
– Denne triumf er en af de største bedrifter i min karriere. Det var ikke et let valg for mig at skifte til Inter, som på det tidspunkt ikke var vant til at vinde.
– Inter var også den direkte rival til Juventus, min tidligere klub, siger 51-årige Conte til klubbens hjemmeside.
Juventus havde inden denne sæson vundet ni hjemlige Serie A-titler i træk fra 2012 til 2020.
De første tre Juventus-titler i den stime blev vundet under Conte, som var træner dengang og også tidligere havde spillet i Torino-klubben.
Inter, som vandt mesterskabet for 19. gang i historien, havde ikke vundet titlen siden 2010. Dengang vandt Inter også Champions League og pokaltitlen under José Mourinho, den daværende træner.
Nu har Inter vundet et enkelt mesterskab mere end lokalrivalen AC Milan, som står noteret for 18. Juventus har vundet scudettoen 36 gange.
– Det var vigtigt at gøre arbejdet færdigt og få Inter tilbage som vinder af scudettoen efter så mange år, siger Conte.
Inter er ubesejret i de seneste 18 ligakampe. Sampdoria er det seneste hold til at slå Inter i Serie A – det skete 6. januar.
Tæller man pokalen med, er Inter dog kun ubesejret i de seneste 15 kampe. Inter tabte til Juventus 2. februar og røg ud af Coppa Italia.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
Zinedine Zidane præsenteret
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
