Eriksen-træner: En af mine største bedrifter

Inter kan kalde sig italiensk mester for første gang i 11 år, og holdet er ubesejret i de seneste 15 kampe.



Inter og Christian Eriksen vandt i weekenden det italienske mesterskab med fire spillerunder tilbage af sæsonen.

Det er en titel, som Inter-træner Antonio Conte kalder en af de største bedrifter i fodboldkarrieren.

Conte overtog rollen som træner i Inter i 2019, da det ikke kørte specielt godt for Milano-klubben, som var uden titler i en årrække.

– Denne triumf er en af de største bedrifter i min karriere. Det var ikke et let valg for mig at skifte til Inter, som på det tidspunkt ikke var vant til at vinde.

– Inter var også den direkte rival til Juventus, min tidligere klub, siger 51-årige Conte til klubbens hjemmeside.

Juventus havde inden denne sæson vundet ni hjemlige Serie A-titler i træk fra 2012 til 2020.

De første tre Juventus-titler i den stime blev vundet under Conte, som var træner dengang og også tidligere havde spillet i Torino-klubben.

Inter, som vandt mesterskabet for 19. gang i historien, havde ikke vundet titlen siden 2010. Dengang vandt Inter også Champions League og pokaltitlen under José Mourinho, den daværende træner.

Nu har Inter vundet et enkelt mesterskab mere end lokalrivalen AC Milan, som står noteret for 18. Juventus har vundet scudettoen 36 gange.

– Det var vigtigt at gøre arbejdet færdigt og få Inter tilbage som vinder af scudettoen efter så mange år, siger Conte.

Inter er ubesejret i de seneste 18 ligakampe. Sampdoria er det seneste hold til at slå Inter i Serie A – det skete 6. januar.

Tæller man pokalen med, er Inter dog kun ubesejret i de seneste 15 kampe. Inter tabte til Juventus 2. februar og røg ud af Coppa Italia.

/ritzau/







LIVE

VM-LIVE: Surt show

Spår rekordtransfer i dette vindue

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Hård dom over Kvistgaarden

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Elfenbenskysten – Norge

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer