Eriksen-træner: En af mine største bedrifter

Inter kan kalde sig italiensk mester for første gang i 11 år, og holdet er ubesejret i de seneste 15 kampe.



Inter og Christian Eriksen vandt i weekenden det italienske mesterskab med fire spillerunder tilbage af sæsonen.

Det er en titel, som Inter-træner Antonio Conte kalder en af de største bedrifter i fodboldkarrieren.

Conte overtog rollen som træner i Inter i 2019, da det ikke kørte specielt godt for Milano-klubben, som var uden titler i en årrække.

– Denne triumf er en af de største bedrifter i min karriere. Det var ikke et let valg for mig at skifte til Inter, som på det tidspunkt ikke var vant til at vinde.

– Inter var også den direkte rival til Juventus, min tidligere klub, siger 51-årige Conte til klubbens hjemmeside.

Juventus havde inden denne sæson vundet ni hjemlige Serie A-titler i træk fra 2012 til 2020.

De første tre Juventus-titler i den stime blev vundet under Conte, som var træner dengang og også tidligere havde spillet i Torino-klubben.

Inter, som vandt mesterskabet for 19. gang i historien, havde ikke vundet titlen siden 2010. Dengang vandt Inter også Champions League og pokaltitlen under José Mourinho, den daværende træner.

Nu har Inter vundet et enkelt mesterskab mere end lokalrivalen AC Milan, som står noteret for 18. Juventus har vundet scudettoen 36 gange.

– Det var vigtigt at gøre arbejdet færdigt og få Inter tilbage som vinder af scudettoen efter så mange år, siger Conte.

Inter er ubesejret i de seneste 18 ligakampe. Sampdoria er det seneste hold til at slå Inter i Serie A – det skete 6. januar.

Tæller man pokalen med, er Inter dog kun ubesejret i de seneste 15 kampe. Inter tabte til Juventus 2. februar og røg ud af Coppa Italia.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

VM-spiller får fem karantænedage

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Marokko – Haiti



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

FC Barcelona køber VM-angriber

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Skotland – Brasilien

Ny bejler til dansk guldfugl

West Ham opfordres til at hente dansk bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona