BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Tirsdag var pressen indkaldt til en længere snak med Steve Cooper.
I Legende Logen havde en perlerække af de danske sportsmedier fundet plads. I midten sad Cooper – omringet af journalister, danskvand, slik og chokolade – alt hvad hjertet begærer.
Cooper havde inden den kommende vinterpause taget sig tid til at fortælle om nogle af de ændringer, som han og Brøndby-ledelsen har igangsat på det seneste.
Og ændringer kommer der mange af.
Cooper opremsede flere af de projekter, som på det seneste er blevet eller bliver igangsat i Brøndby.
– Vi har allerede ændret taktik-rummet, som er blevet rigtig godt, og det er vigtigt, for vi bruger mange timer i det rum.
– Vi er også ved at være færdige med players lounge, som har været vigtigt, efter vi har forlænget spillernes dag, og vi har sat større krav til dem, så er de nødt til at føle sig tilpas her. Så der er nogle steder, hvor de kan slappe af og sådan nogle ting.
– Renoveringen af omklædningsrummet er startet i dag, så spillerne har fjerne alle deres ting derindefra, og det er blevet ryttet. Planerne ser fantastiske ud, og vi ville kunne ændre i udseendet fra træning til kamp, så det ser ud på en særlig måde, når vi træner, og så ser det anderledes ud, når vi spiller kamp. Der drejer sig blandt andet om lyset om skabene i omklædningen.
– Så er vi ved at få lavet et nyt fitnesslokale med det samme design. Efter det kommer der næste fase af ting, der skal laves om.
– Lige nu spiser spillerne her i loungen, hvor der er mere lys og plads. Det fik vi ændret i den første landsholdspause, efter jeg startede her, siger Steve Cooper.
Hvorfor alle de ændringer?
Men hvorfor er det så behov for alle de ændringer i Brøndby? Det forklarede Steve Cooper efterfølgende.
– Vi prøver bare at gøre det så moderne og professionelt, som vi kan. Det er så vi giver spillerne alle muligheder for at præstere bedst, og så giver vi os selv færre undskyldninger for at gøre vores arbejde.
– Så er der også mange andre ting, vi kigger på: hvordan vi ser på data, hvordan vi ser på analyserne, men alt det behøver jeg ikke kede jer med.
Er alle de her ændringer dine idéer, eller var de planlagt, inden du kom?
– Jeg vil ikke sige, det kun var mine idéer. Det er en fælles ting fra Benjamin (Schmedes, red.), jeg selv og ejerskabet, som spiller den største rolle, for de skal give os grønt lys.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker teaser
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
NYHEDER