BRØNDBY STADION (Tipsbladet): Steve Cooper er ikke bange for at lave ændringer i Brøndby IF.
Den walisiske træner har allerede hentet en masse nye ansigter til trænerstaben, og så har han også skiftet hele måden, Brøndby spiller på.
På den anden side af nytår åbner vintertransfervinduet, og det bliver nok ikke et stille et af slagsen.
Ved tirsdagens presseseance åbnede Steve Cooper en smule op for, hvad der venter af ændringer i spillertruppen.
– Transfervinduer giver dig altid muligheden for at ændre og forbedre holdet. Det er mit første transfervindue, og det er selvfølgelig noget, vi har planlagt, ligesom alle andre hold gør det.
– Vi har haft en rigtig god dialog med ejerne, rekrutteringsafldelingen, Benjamin Schmedes og jeg selv om, hvad vi vil.
– Vi vil gerne have nogle spillere ind. Det er måske også på tide for nogle spillere at skulle afsted. Måske er det noget, de gerne vil, eller vi gerne vil. Det er ikke en overskrift, det er bare sådan, man gør i en klub.
– Vi vil helt sikkert gerne udvikle holdets styrke og dybde, det er helt sikkert, og det er det vi vil prøve at gøre, siger Steve Cooper.
Vil hente til særligt én position
Da Steve Cooper har ændret Brøndbys formation, er der også brug for nogle andre typer af spillere, og det er blandt andet det, han og Benjamin Schmedes skal kigge efter.
– Jeg har brugt en anden formation, siden jeg kom hertil. Derfor er det helt naturligt, at vi vil kigge på nogle andre spillertyper, som kan spille på den måde, som jeg gerne vil.
Hvad er det for en type?
– Med al respekt vil jeg ikke sige ‘jeg vil have, at den her spille skal hentes, og den her spiller skal afsted’, for det vil ikke være den rigtige måde at gøre det på.
– Vi skal have spillere, der kan forbedre start 11’eren. Om det så er gennem evner, atletiske evner eller erfaring. Vi skal have en stærk rygrad på holdet, som alle gerne vil have.
– Fordi vi har skiftet formation, er kantspillere nok den åbenlyse ting at kigge på, og det er noget, jeg har italesat, siger Cooper.
Men hvor mange ændringer kan Brøndby-fansene så se frem til? Det kan Steve Cooper ikke give et endeligt tal på.
– Jeg kender ikke det præcise antal af ændringer, vi kommer til at lave. Man lægger en plan, og jeg har aldrig været en del af et transfervindue, hvor alt er gået efter planen. Man har en strategi, og så ser man på mulighederne, og om de kan lykkes. Så er der også de muligheder, der opstår ud af ingenting. Det kan ske, hvis hans situation i klubben ændrer sig, eller at klubben henter en ny spiller. Derfor ved man aldrig, hvor mange ændringer, der kommer, afslutter Steve Cooper.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
‘Thomas Frank løber tør for tid’
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
Thomas Frank og co. skuffer på ny
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser