Fester på stadion, i byens gader, på sejlbåde i Sortehavet, ja sågar over 1000 kilometer væk i Istanbul.
Landsholdsangriberen Andreas Cornelius har den seneste måned mærket på egen krop, hvor stor glæde det første tyrkiske mesterskab i Trabzonspor i 38 år kan skabe blandt klubbens velvoksne og inkarnerede fanskare.
Han og holdkammeraterne har deltaget i en kavalkade af fester, og hele oplevelsen overgår langt nogen anden fejring, siger Cornelius med et saligt smil.
– Fejringen har været helt vild, jeg ved nærmest ikke, hvad jeg skal starte med at fortælle, indleder Cornelius, der har set nødblus og andre fyrværkerigenstande gå op i røg i tusindvis.
– Vi vandt jo med fire runder tilbage, så der har været alle mulige forskellige former for fejringer over mange dage, det har været en fest uden ende. Alle festerne var fede, og de blev bare ved og ved.
– Den sidste fest var på Det Olympiske Stadion i Istanbul, hvor vi havde 80.000 fans med fra Trabzon, der ligger næsten 1100 kilometer væk. Det siger meget godt, hvor stort det er, siger Cornelius.
Det tyrkiske mesterskab overgår hans tre DM-titler med FC København.
– Det er større at blive tyrkisk mester end dansk mester. Det er en større og sværere liga, der er flere gode hold, og målt på fans, tv og alle mulige ting er det en større liga, siger Cornelius.
Angriberen bidrog selv med 15 ligascoringer i 37 kampe på vej mod titlen.
I landsholdets offensiv finder man også en anden national mester i form af Andreas Skov Olsen, der vandt det belgiske mesterskab med Club Brugge efter at være skiftet til klubben i januar.
– Det er rigtig stort. Det er min første titel, og det hele er blevet fejret godt, selv om mange af mine holdkammerater havde prøvet det før, siger Andreas Skov Olsen.
Efter skiftet midtvejs i sæsonen fik han spilletid i 15 ligakampe og bidrog med seks scoringer og otte måloplæg, da Club Brugge kom fra baghjul og overhalede Royale Union Saint-Gilloise i topstriden. Den selvtillidsfulde dansker tager gerne sin del af æren for guldet.
– Jeg har helt sikkert været en afgørende del af mesterskabet, og jeg synes selv, jeg har gjort det mega godt, siger Skov Olsen, som kom fra et knap så succesfuldt ophold i Bologna.
– Jeg har været rigtig glad for at komme til Brugge, jeg har fået glæden tilbage ved at spille fodbold, og det har man også kunnet se på mit spil, siger den belgiske mester.
Foruden Cornelius og Skov Olsen tæller landsholdstruppen også andre spillere med et mesterskab frisk i erindring.
Nicolai Boilesen vandt således DM-guld med FCK, en titel angriberen Jonas Wind også havde en andel i. Rasmus Nissen Kristensen blev østrigsk mester med RB Salzburg, mens landsholdsanfører Simon Kjær blev italiensk mester med AC Milan.
/ritzau/
– Velkommen hjem Andreas Christensen
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
Stor ros til FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
TOPNYHED
Belønnes af FC København
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Voldsomt transferønske til FCK
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
TRANSFER Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
MEDIE Vildt comeback? Sender føler til Brøndby
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
– Det er lidt kaotisk
Revser Dorgu: Bliver erstattet
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
– Det her gør ondt for at være ærlig
NYHEDER
Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
MEDIE
