Fester på stadion, i byens gader, på sejlbåde i Sortehavet, ja sågar over 1000 kilometer væk i Istanbul.
Landsholdsangriberen Andreas Cornelius har den seneste måned mærket på egen krop, hvor stor glæde det første tyrkiske mesterskab i Trabzonspor i 38 år kan skabe blandt klubbens velvoksne og inkarnerede fanskare.
Han og holdkammeraterne har deltaget i en kavalkade af fester, og hele oplevelsen overgår langt nogen anden fejring, siger Cornelius med et saligt smil.
– Fejringen har været helt vild, jeg ved nærmest ikke, hvad jeg skal starte med at fortælle, indleder Cornelius, der har set nødblus og andre fyrværkerigenstande gå op i røg i tusindvis.
– Vi vandt jo med fire runder tilbage, så der har været alle mulige forskellige former for fejringer over mange dage, det har været en fest uden ende. Alle festerne var fede, og de blev bare ved og ved.
– Den sidste fest var på Det Olympiske Stadion i Istanbul, hvor vi havde 80.000 fans med fra Trabzon, der ligger næsten 1100 kilometer væk. Det siger meget godt, hvor stort det er, siger Cornelius.
Det tyrkiske mesterskab overgår hans tre DM-titler med FC København.
– Det er større at blive tyrkisk mester end dansk mester. Det er en større og sværere liga, der er flere gode hold, og målt på fans, tv og alle mulige ting er det en større liga, siger Cornelius.
Angriberen bidrog selv med 15 ligascoringer i 37 kampe på vej mod titlen.
I landsholdets offensiv finder man også en anden national mester i form af Andreas Skov Olsen, der vandt det belgiske mesterskab med Club Brugge efter at være skiftet til klubben i januar.
– Det er rigtig stort. Det er min første titel, og det hele er blevet fejret godt, selv om mange af mine holdkammerater havde prøvet det før, siger Andreas Skov Olsen.
Efter skiftet midtvejs i sæsonen fik han spilletid i 15 ligakampe og bidrog med seks scoringer og otte måloplæg, da Club Brugge kom fra baghjul og overhalede Royale Union Saint-Gilloise i topstriden. Den selvtillidsfulde dansker tager gerne sin del af æren for guldet.
– Jeg har helt sikkert været en afgørende del af mesterskabet, og jeg synes selv, jeg har gjort det mega godt, siger Skov Olsen, som kom fra et knap så succesfuldt ophold i Bologna.
– Jeg har været rigtig glad for at komme til Brugge, jeg har fået glæden tilbage ved at spille fodbold, og det har man også kunnet se på mit spil, siger den belgiske mester.
Foruden Cornelius og Skov Olsen tæller landsholdstruppen også andre spillere med et mesterskab frisk i erindring.
Nicolai Boilesen vandt således DM-guld med FCK, en titel angriberen Jonas Wind også havde en andel i. Rasmus Nissen Kristensen blev østrigsk mester med RB Salzburg, mens landsholdsanfører Simon Kjær blev italiensk mester med AC Milan.
/ritzau/
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
Bo Svensson favorit til stort job
Biereth og Dolberg bryder måltørke
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
Her er Kamil Wilczek i dag
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
OPTAKT
Randers FC – OB
– Den her sidder dybt i sjælen
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
TRANSFER
Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
OPTAKT
Silkeborg IF – AGF
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Pogba kan få comeback
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
