Fester på stadion, i byens gader, på sejlbåde i Sortehavet, ja sågar over 1000 kilometer væk i Istanbul.
Landsholdsangriberen Andreas Cornelius har den seneste måned mærket på egen krop, hvor stor glæde det første tyrkiske mesterskab i Trabzonspor i 38 år kan skabe blandt klubbens velvoksne og inkarnerede fanskare.
Han og holdkammeraterne har deltaget i en kavalkade af fester, og hele oplevelsen overgår langt nogen anden fejring, siger Cornelius med et saligt smil.
– Fejringen har været helt vild, jeg ved nærmest ikke, hvad jeg skal starte med at fortælle, indleder Cornelius, der har set nødblus og andre fyrværkerigenstande gå op i røg i tusindvis.
– Vi vandt jo med fire runder tilbage, så der har været alle mulige forskellige former for fejringer over mange dage, det har været en fest uden ende. Alle festerne var fede, og de blev bare ved og ved.
– Den sidste fest var på Det Olympiske Stadion i Istanbul, hvor vi havde 80.000 fans med fra Trabzon, der ligger næsten 1100 kilometer væk. Det siger meget godt, hvor stort det er, siger Cornelius.
Det tyrkiske mesterskab overgår hans tre DM-titler med FC København.
– Det er større at blive tyrkisk mester end dansk mester. Det er en større og sværere liga, der er flere gode hold, og målt på fans, tv og alle mulige ting er det en større liga, siger Cornelius.
Angriberen bidrog selv med 15 ligascoringer i 37 kampe på vej mod titlen.
I landsholdets offensiv finder man også en anden national mester i form af Andreas Skov Olsen, der vandt det belgiske mesterskab med Club Brugge efter at være skiftet til klubben i januar.
– Det er rigtig stort. Det er min første titel, og det hele er blevet fejret godt, selv om mange af mine holdkammerater havde prøvet det før, siger Andreas Skov Olsen.
Efter skiftet midtvejs i sæsonen fik han spilletid i 15 ligakampe og bidrog med seks scoringer og otte måloplæg, da Club Brugge kom fra baghjul og overhalede Royale Union Saint-Gilloise i topstriden. Den selvtillidsfulde dansker tager gerne sin del af æren for guldet.
– Jeg har helt sikkert været en afgørende del af mesterskabet, og jeg synes selv, jeg har gjort det mega godt, siger Skov Olsen, som kom fra et knap så succesfuldt ophold i Bologna.
– Jeg har været rigtig glad for at komme til Brugge, jeg har fået glæden tilbage ved at spille fodbold, og det har man også kunnet se på mit spil, siger den belgiske mester.
Foruden Cornelius og Skov Olsen tæller landsholdstruppen også andre spillere med et mesterskab frisk i erindring.
Nicolai Boilesen vandt således DM-guld med FCK, en titel angriberen Jonas Wind også havde en andel i. Rasmus Nissen Kristensen blev østrigsk mester med RB Salzburg, mens landsholdsanfører Simon Kjær blev italiensk mester med AC Milan.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Belgien i chok over Balogun-beslutning
LIVE
TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
INTERVIEW
Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’
CUSTOM
Mexico – England
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
OPTAKT