Vanvittig guldrus: Festede med 80.000

Det er større at blive tyrkisk mester med Trabzonspor end dansk mester med FCK, siger Andreas Cornelius.



Fester på stadion, i byens gader, på sejlbåde i Sortehavet, ja sågar over 1000 kilometer væk i Istanbul.

Landsholdsangriberen Andreas Cornelius har den seneste måned mærket på egen krop, hvor stor glæde det første tyrkiske mesterskab i Trabzonspor i 38 år kan skabe blandt klubbens velvoksne og inkarnerede fanskare.

Han og holdkammeraterne har deltaget i en kavalkade af fester, og hele oplevelsen overgår langt nogen anden fejring, siger Cornelius med et saligt smil.

– Fejringen har været helt vild, jeg ved nærmest ikke, hvad jeg skal starte med at fortælle, indleder Cornelius, der har set nødblus og andre fyrværkerigenstande gå op i røg i tusindvis.

– Vi vandt jo med fire runder tilbage, så der har været alle mulige forskellige former for fejringer over mange dage, det har været en fest uden ende. Alle festerne var fede, og de blev bare ved og ved.

– Den sidste fest var på Det Olympiske Stadion i Istanbul, hvor vi havde 80.000 fans med fra Trabzon, der ligger næsten 1100 kilometer væk. Det siger meget godt, hvor stort det er, siger Cornelius.

Det tyrkiske mesterskab overgår hans tre DM-titler med FC København.

– Det er større at blive tyrkisk mester end dansk mester. Det er en større og sværere liga, der er flere gode hold, og målt på fans, tv og alle mulige ting er det en større liga, siger Cornelius.

Angriberen bidrog selv med 15 ligascoringer i 37 kampe på vej mod titlen.

I landsholdets offensiv finder man også en anden national mester i form af Andreas Skov Olsen, der vandt det belgiske mesterskab med Club Brugge efter at være skiftet til klubben i januar.

– Det er rigtig stort. Det er min første titel, og det hele er blevet fejret godt, selv om mange af mine holdkammerater havde prøvet det før, siger Andreas Skov Olsen.

Efter skiftet midtvejs i sæsonen fik han spilletid i 15 ligakampe og bidrog med seks scoringer og otte måloplæg, da Club Brugge kom fra baghjul og overhalede Royale Union Saint-Gilloise i topstriden. Den selvtillidsfulde dansker tager gerne sin del af æren for guldet.

– Jeg har helt sikkert været en afgørende del af mesterskabet, og jeg synes selv, jeg har gjort det mega godt, siger Skov Olsen, som kom fra et knap så succesfuldt ophold i Bologna.

– Jeg har været rigtig glad for at komme til Brugge, jeg har fået glæden tilbage ved at spille fodbold, og det har man også kunnet se på mit spil, siger den belgiske mester.

Foruden Cornelius og Skov Olsen tæller landsholdstruppen også andre spillere med et mesterskab frisk i erindring.

Nicolai Boilesen vandt således DM-guld med FCK, en titel angriberen Jonas Wind også havde en andel i. Rasmus Nissen Kristensen blev østrigsk mester med RB Salzburg, mens landsholdsanfører Simon Kjær blev italiensk mester med AC Milan.

/ritzau/





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Morten Bruun med dyster spådom

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Jubler over ny Brøndby-chef

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Stjerner rammer eksklusiv klub

Benhård Brian Riemer-melding

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Håber på FC København-exit

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

I svime over Morten Hjulmand

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Liverpool vender dobbeltopgøret



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Interessant afsløring

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Barcelona vandt 7-2

Kroater får klø i Alsace

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før