Fester på stadion, i byens gader, på sejlbåde i Sortehavet, ja sågar over 1000 kilometer væk i Istanbul.
Landsholdsangriberen Andreas Cornelius har den seneste måned mærket på egen krop, hvor stor glæde det første tyrkiske mesterskab i Trabzonspor i 38 år kan skabe blandt klubbens velvoksne og inkarnerede fanskare.
Han og holdkammeraterne har deltaget i en kavalkade af fester, og hele oplevelsen overgår langt nogen anden fejring, siger Cornelius med et saligt smil.
– Fejringen har været helt vild, jeg ved nærmest ikke, hvad jeg skal starte med at fortælle, indleder Cornelius, der har set nødblus og andre fyrværkerigenstande gå op i røg i tusindvis.
– Vi vandt jo med fire runder tilbage, så der har været alle mulige forskellige former for fejringer over mange dage, det har været en fest uden ende. Alle festerne var fede, og de blev bare ved og ved.
– Den sidste fest var på Det Olympiske Stadion i Istanbul, hvor vi havde 80.000 fans med fra Trabzon, der ligger næsten 1100 kilometer væk. Det siger meget godt, hvor stort det er, siger Cornelius.
Det tyrkiske mesterskab overgår hans tre DM-titler med FC København.
– Det er større at blive tyrkisk mester end dansk mester. Det er en større og sværere liga, der er flere gode hold, og målt på fans, tv og alle mulige ting er det en større liga, siger Cornelius.
Angriberen bidrog selv med 15 ligascoringer i 37 kampe på vej mod titlen.
I landsholdets offensiv finder man også en anden national mester i form af Andreas Skov Olsen, der vandt det belgiske mesterskab med Club Brugge efter at være skiftet til klubben i januar.
– Det er rigtig stort. Det er min første titel, og det hele er blevet fejret godt, selv om mange af mine holdkammerater havde prøvet det før, siger Andreas Skov Olsen.
Efter skiftet midtvejs i sæsonen fik han spilletid i 15 ligakampe og bidrog med seks scoringer og otte måloplæg, da Club Brugge kom fra baghjul og overhalede Royale Union Saint-Gilloise i topstriden. Den selvtillidsfulde dansker tager gerne sin del af æren for guldet.
– Jeg har helt sikkert været en afgørende del af mesterskabet, og jeg synes selv, jeg har gjort det mega godt, siger Skov Olsen, som kom fra et knap så succesfuldt ophold i Bologna.
– Jeg har været rigtig glad for at komme til Brugge, jeg har fået glæden tilbage ved at spille fodbold, og det har man også kunnet se på mit spil, siger den belgiske mester.
Foruden Cornelius og Skov Olsen tæller landsholdstruppen også andre spillere med et mesterskab frisk i erindring.
Nicolai Boilesen vandt således DM-guld med FCK, en titel angriberen Jonas Wind også havde en andel i. Rasmus Nissen Kristensen blev østrigsk mester med RB Salzburg, mens landsholdsanfører Simon Kjær blev italiensk mester med AC Milan.
/ritzau/
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Vild udvikling for FC Københavns chancer
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
Real Madrid taber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
Aston Villa og Chelsea smider point
OPTAKT
