IKAST (Tipsbladet): Det blev ikke den helt store søndag for FC København, selv om Kevin Diks med sin straffesparksscoring dybt inde i overtiden trods alt sørgede for, at man ikke rejser hjem fra Jylland med et nederlag i banken.
Men det er ikke kun det ene point, som FCK trods alt kan glæde sig over. Også Andreas Cornelius viste gode takter, som bestemt må skabe optimisme i den resterende del af sæsonen.
Den brølstærke angriber scorede flot til 1-0, og senere i kampen ramte han også overliggeren med et hovedstød. Faktisk lignede han i perioder sit gamle jeg, og en ellers stærk forsvarsspiller som Mads Bech Sørensen blev holdt godt nede af angriberen.
Men alt er ikke fryd og gammen for Cornelius, som slider med fysikken. Det gjorde han først klart i et interview med Viaplay kort efter kampen:
– Jeg slider stadig lidt med min akillessene, og jeg prøver at få styr på det og gøre alt, hvad jeg kan, for at være på banen, når vi skal spille. Men det er sgu svært at komme helt over sådan noget. Men så længe jeg kan slæbe mig på banen, kan jeg gøre en forskel, og så må det være det indtil videre, siger han:
Er det den følelse, du har lige nu? At du skal slæbe dig ind på banen?
– Ja lidt, småfniser angriberen.
Hvordan er det?
– Det er ikke så sjovt, men sådan er det også at være fodboldspiller. Der må man nogle gange lige mande sig lidt op og bide den i sig, og så håber jeg, at det går over på et eller andet tidspunkt.
Efter kampen fik Cornelius lidt mere tid og plads til at uddybe sine fysiske skavanker, da han talte med Tipsbladet og den øvrige skrivende presse, og her gør han det klart, at skaden er svær at blive klog på.
– Det er svært at vide, hvordan den (akillessenen, red.) er. Det blusser nogle gange op, og det er svært at håndtere, når man både vil have en balancegang, som er svær at ramme. Vi prøver at ramme den så godt som muligt. Jeg tror, at alle gerne vil have, at jeg skal kunne spille så meget som muligt og være i stand til at spille fra start. Det er det, vi arbejder efter.
– Det bliver altid en vurdering fra kamp til kamp. Andet kan ikke undgås. Nogle gange skal man holde sig til, selv om man ikke er helt hundrede procent. Det bliver en vurdering fra dag til dag, siger han, inden han bliver spurgt ind til, hvordan smerterne bliver behandlet.
– De prøver at gøre alt muligt forskelligt og ramme bredt. Der bliver ikke gjort noget, som er uforsvarligt overhovedet.
Er du nødt til at spille på sprøjter?
– Det skal jeg ikke kunne sige noget om, fortæller han.
Andreas Cornelius scorede sit andet sæsonmål søndag aften. Han fik lidt mere end en time på banen, og det var aftalt, at han ikke skulle spille alle 90 minutter.

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

Legende færdig i Wrexham?

Som Bambi på glatis!

– Eriksen bliver en vigtig faktor

Medier og Roy Keane slagter Man Utd-stjerne

Barcelona knuser Valencia i Roony-debut

Her er Mike Tullbergs reaktion på debutnederlag

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Find checkhæftet frem, ‘CV’ – han skal forlænges!

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

I chok: Hjernedødt – hvad laver han?

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

– En tabersag for Brøndby

Av, av – frustrationerne lyste ud af Rasmus Falk!

Derfor starter Roony i stedet for superstjerne

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub

Braithwaite river akillessenen over i ligakamp

Haaland og Man City smadrer Man Utd

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Stor Pione Sisto-overraskelse

Vil have ‘kujon’ til at forlade klubben

Frygtelig debut for Postecoglou

Brutal kritik af Brøndby-boss

‘Jonas Wind er på vej væk’

Mileta Rajovic bomber løs

– Det var en stor overraskelse for mig

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Philadelphia slår Chiefs i Super Bowl-revanche

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Rasende Flick: ‘Jeg er meget trist over det’

Danskerklub på dybt vand i Norditalien

Vingegaard reagerer: ‘En skam’

‘Det er særlig trist for Jonas Vingegaard’

SIF udnytter rødt kort og leverer comeback mod OB

Dansk drøm slukket

Vuelta-kaos – Jonas Vingegaard skriver historie

Skrækkelig debut for Tullberg – FCN sad på alt

Holger Rune i drama

Salah sørger for sen Liverpool-sejr

Silkeborg IF – OB
