– Man må mande sig op og bide den i sig

Andreas Cornelius lignede til tider sit gamle jeg mod FC Midtjylland, men fysikken er ikke i tiptop stand, erkender han.



IKAST (Tipsbladet): Det blev ikke den helt store søndag for FC København, selv om Kevin Diks med sin straffesparksscoring dybt inde i overtiden trods alt sørgede for, at man ikke rejser hjem fra Jylland med et nederlag i banken. 

Men det er ikke kun det ene point, som FCK trods alt kan glæde sig over. Også Andreas Cornelius viste gode takter, som bestemt må skabe optimisme i den resterende del af sæsonen. 

Den brølstærke angriber scorede flot til 1-0, og senere i kampen ramte han også overliggeren med et hovedstød. Faktisk lignede han i perioder sit gamle jeg, og en ellers stærk forsvarsspiller som Mads Bech Sørensen blev holdt godt nede af angriberen.

Men alt er ikke fryd og gammen for Cornelius, som slider med fysikken. Det gjorde han først klart i et interview med Viaplay kort efter kampen: 

– Jeg slider stadig lidt med min akillessene, og jeg prøver at få styr på det og gøre alt, hvad jeg kan, for at være på banen, når vi skal spille. Men det er sgu svært at komme helt over sådan noget. Men så længe jeg kan slæbe mig på banen, kan jeg gøre en forskel, og så må det være det indtil videre, siger han:

Er det den følelse, du har lige nu? At du skal slæbe dig ind på banen? 

– Ja lidt, småfniser angriberen.

Hvordan er det? 

– Det er ikke så sjovt, men sådan er det også at være fodboldspiller. Der må man nogle gange lige mande sig lidt op og bide den i sig, og så håber jeg, at det går over på et eller andet tidspunkt. 

Efter kampen fik Cornelius lidt mere tid og plads til at uddybe sine fysiske skavanker, da han talte med Tipsbladet og den øvrige skrivende presse, og her gør han det klart, at skaden er svær at blive klog på.

– Det er svært at vide, hvordan den (akillessenen, red.) er. Det blusser nogle gange op, og det er svært at håndtere, når man både vil have en balancegang, som er svær at ramme. Vi prøver at ramme den så godt som muligt. Jeg tror, at alle gerne vil have, at jeg skal kunne spille så meget som muligt og være i stand til at spille fra start. Det er det, vi arbejder efter. 

– Det bliver altid en vurdering fra kamp til kamp. Andet kan ikke undgås. Nogle gange skal man holde sig til, selv om man ikke er helt hundrede procent. Det bliver en vurdering fra dag til dag, siger han, inden han bliver spurgt ind til, hvordan smerterne bliver behandlet. 

– De prøver at gøre alt muligt forskelligt og ramme bredt. Der bliver ikke gjort noget, som er uforsvarligt overhovedet. 

Er du nødt til at spille på sprøjter? 

– Det skal jeg ikke kunne sige noget om, fortæller han.

Andreas Cornelius scorede sit andet sæsonmål søndag aften. Han fik lidt mere end en time på banen, og det var aftalt, at han ikke skulle spille alle 90 minutter.





Nu åbner Wind op for fremtiden




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

Thomas Frank er favorit til jobbet

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Akut Rasmus Højlund-bekymring



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Jakob Poulsen maner til ro



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Færdig i Manchester City

Han kan meget vel ende som en lille legende

Verdensstjerne roser Højlund

Simeone fatter det ikke

Superliga-ekspert i svime over FCK

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Sejr sender AGF på guldkurs

Kasper Dolberg i choktransfer?

Blandt dette årtusindes bedste

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Langer ud efter Superliga-stjerne

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Viborg FF – AGF

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Juventus tager vigtig skalp

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen