Det går godt for AaB i øjeblikket. Mandskabet indtager en femteplads i Superligaen efter en god sæsonstart, der senest er kulmineret med to storsejre over AC Horsens og FC Midtjylland med en samlet målscore på 7-1.
Holden spiller godt, og Jeppe Curth, der har været i den nordjyske klub siden 2005, synes, at holdet imponerer for tiden og præsterer på samme niveau, som da AaB for fire år siden vandt det danske mesterskab og deltog i Champions League.
– Vi spiller lige så godt som i 2008, og jeg synes, vi dominerer klart i kampene mod FC Midtjylland og AC Horsens, og det er ellers hold, som vi normalt har det svært mod. Men jeg må sige, at specielt mod FC Midtjylland, hvor vi totalt skiller dem ad i løbet af kampen, der spiller vi noget af det bedste i min tid i AaB, siger Curth til tipsbladet.dk.
– Vi er begyndt at lave de rigtige pasninger i kampene, og der er også kommet en god og dygtig bevægelighed ind på holdet. Der er kommet mere direkte spil, når vi får bolden, og det, tror jeg, kulminerer for os i øjeblikket.
Specielt de unge spillere Lucas Andersen, Kasper Kusk og Nicklas Helenius præsterer på et højt niveau for tiden.
– Lige nu er det spillestilen, der passer de unge spillere, specielt (Kasper) Kusk og Lucas (Andersen). De er gode til at spille i mellemrummene, og de udnytter det direkte spil. Og så får de tillid i øjeblikket, det tror jeg også, der er vigtigt, siger han.
Selv har Jeppe Curth dog ikke fået den helt store spilletid i de første kampe. De første seks kampe har budt på seks indhop for den 28-årige angriber, men sådan er vilkårene, når holdet spiller godt.
– Selvfølgelig vil man gerne spille fodbold, men de andre har gjort det godt. Man skal spille sig ind, når andre ikke lykkes, og det er svært i øjeblikket. Men jeg vil også sige, at det er sjovere at sidde på bænken, og vi vinder, end at vi taber. Men nu har jeg også været i AaB i lang tid, og sådan har konkurrencen været alle år, men jeg håber da at komme ind på holdet igen, siger han.
AaB får mulighed for at fortsætte det gode spil, når de møder OB på søndag.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
AVIS