CV afviser rygte: Ingen dialog med dansk forsvarer

Frederik Sørensen har tidligere været sat i forbindelse med et skifte til Brøndby, men det virker til at være langt væk lige nu.



Brøndby har i dette transfervindue sagt farvel til en række profiler fra sidste sæsons mesterskabshold. Dog er der ikke kommet så meget nyt ind, selvom man lige har sagt goddag til svenske Rasmus Wikström.

I et interview med Canal 9 understreger Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen dog, at man stadig arbejder på én eller to nye spillere til forsvaret. På det seneste har Frederik Sørensen været nævnt som en mulighed i medierne, men det afviser ‘CV’.

– Det har ikke noget på sig. Vi har ikke haft nogen dialog overhovedet, lyder det fra Carsten V. Jensen.

I forhold til Wikström er det givetvis mest en erstatning for Joel Kabongo, som er taget til Randers.

– Jeg forventer ikke, at han starter bare sådan uden videre, men jeg vil ikke forhindre ham i det, men det er en spiller, som vi kigger lidt længere frem med, fastslår Brøndby-bossen.

Hele interviewet med Carsten V. Jensen kan ses i videoen øverst i artiklen, hvor han gennemgår planerne og forklarer, hvorfor man endnu ikke har fundet så mange erstatninger udefra i dette vindue endnu.

I Brøndby har cheftræner Niels Frederiksen da også klar i mælet om, hvad der skal ske på transfermarkedet. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jagter tidligere FCK-stjerne

AGF køber ham

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Spottet i København

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

De vil have Victor Nelsson

Stolt over dansk transfer

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Holland – Japan

Han tager hjem fra VM

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Qatar – Schweiz

Peger på ham som ny Superliga-træner