CV afviser rygte: Ingen dialog med dansk forsvarer

Frederik Sørensen har tidligere været sat i forbindelse med et skifte til Brøndby, men det virker til at være langt væk lige nu.



Brøndby har i dette transfervindue sagt farvel til en række profiler fra sidste sæsons mesterskabshold. Dog er der ikke kommet så meget nyt ind, selvom man lige har sagt goddag til svenske Rasmus Wikström.

I et interview med Canal 9 understreger Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen dog, at man stadig arbejder på én eller to nye spillere til forsvaret. På det seneste har Frederik Sørensen været nævnt som en mulighed i medierne, men det afviser ‘CV’.

– Det har ikke noget på sig. Vi har ikke haft nogen dialog overhovedet, lyder det fra Carsten V. Jensen.

I forhold til Wikström er det givetvis mest en erstatning for Joel Kabongo, som er taget til Randers.

– Jeg forventer ikke, at han starter bare sådan uden videre, men jeg vil ikke forhindre ham i det, men det er en spiller, som vi kigger lidt længere frem med, fastslår Brøndby-bossen.

Hele interviewet med Carsten V. Jensen kan ses i videoen øverst i artiklen, hvor han gennemgår planerne og forklarer, hvorfor man endnu ikke har fundet så mange erstatninger udefra i dette vindue endnu.

I Brøndby har cheftræner Niels Frederiksen da også klar i mælet om, hvad der skal ske på transfermarkedet. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

Landsholdet forsinket

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Jagter tidligere AGF’er

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Lyon er interesseret i endnu en dansker