Yuito Suzuki er en profil på det japanske U23-landshold, som skal kæmpe med om medaljer ved OL i Paris næste sommer.
Netop landsholdsfodbold har været afgørende for, at han nu skal spille i Brøndby IF, som tidligere lørdag præsenterede ham som ny spiller.
For det var netop på grund af nogle ungdomslandskampe, at Yuito Suzuki kom på Brøndbys radar, forklarer fodbolddirektør Carsten V. Jensen i forbindelse med præsentationen af spilleren på Brøndbys hjemmeside.
– I vinter så vores scoutingteam nogle U21-landskampe og heriblandt også det japanske U23-landshold. Japan har en rigtig spændende trup, der spiller lige op med store fodboldnationer i Europa, og særligt Yuito gjorde en god figur, hvilket gjorde, at vi begyndte at kigge nærmere på ham.
– Vi brugte derfor foråret på at dykke ned i hans data og se nogle flere landskampe med ham i løbet af foråret, hvor han fortsatte med at vise sig godt frem. Han er intelligent og stærk på bolden, og samtidig hurtig i sine bevægelser, og det er altsammen spidskompetencer, som de fleste hold efterspørger.
– Vi rakte derfor ud og forhørte os om muligheden for et skifte. Yuito havde selv et stort ønske om at tage næste skridt i sin karriere, så vi har indgået en fireårig aftale, hvilket vi er meget tilfredse med, jubler "CV".
Yuito Suzuki var med på det japanske landshold, som tilbage i marts spillede 2-2 mod Tyskland, der blandt andet havde Yann Bisseck på holdet. Her gjorde han en rigtig stærk figur.
Yuito Suzuki har fået nummer 28 i Brøndby og kan på papiret få sin lyndebut, når man søndag eftermiddag tager imod Lyngby på Brøndby Stadion.
LIVE
VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag
Knuser transferrekord
VM-vækkeuret: Spansk optur – amerikansk kollaps
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Colombia
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb