Yuito Suzuki er en profil på det japanske U23-landshold, som skal kæmpe med om medaljer ved OL i Paris næste sommer.
Netop landsholdsfodbold har været afgørende for, at han nu skal spille i Brøndby IF, som tidligere lørdag præsenterede ham som ny spiller.
For det var netop på grund af nogle ungdomslandskampe, at Yuito Suzuki kom på Brøndbys radar, forklarer fodbolddirektør Carsten V. Jensen i forbindelse med præsentationen af spilleren på Brøndbys hjemmeside.
– I vinter så vores scoutingteam nogle U21-landskampe og heriblandt også det japanske U23-landshold. Japan har en rigtig spændende trup, der spiller lige op med store fodboldnationer i Europa, og særligt Yuito gjorde en god figur, hvilket gjorde, at vi begyndte at kigge nærmere på ham.
– Vi brugte derfor foråret på at dykke ned i hans data og se nogle flere landskampe med ham i løbet af foråret, hvor han fortsatte med at vise sig godt frem. Han er intelligent og stærk på bolden, og samtidig hurtig i sine bevægelser, og det er altsammen spidskompetencer, som de fleste hold efterspørger.
– Vi rakte derfor ud og forhørte os om muligheden for et skifte. Yuito havde selv et stort ønske om at tage næste skridt i sin karriere, så vi har indgået en fireårig aftale, hvilket vi er meget tilfredse med, jubler "CV".
Yuito Suzuki var med på det japanske landshold, som tilbage i marts spillede 2-2 mod Tyskland, der blandt andet havde Yann Bisseck på holdet. Her gjorde han en rigtig stærk figur.
Yuito Suzuki har fået nummer 28 i Brøndby og kan på papiret få sin lyndebut, når man søndag eftermiddag tager imod Lyngby på Brøndby Stadion.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER