Brøndby er i overhængende fare for at misse top 6 inden dagens udekamp mod FC Nordsjælland, selvom Jesper Sørensen har hentet tre sejre i sine første fire Superliga-kampe som Brøndby-træner.
Den potentielle fiasko skal nok nærmere forklares med den sløje start på sæsonen, som Brøndby havde i sommer, hvor de første syv kampe bød på hele fem nederlag.
Profiler som Nicolai Vallys, Ohi Omoijuanfo og Daniel Wass blev først hentet ind efter sæsonstart, og i et interview med TV3 Sport har den tidligere Brøndby-anfører Andreas Maxsø peget på, at Brøndby ville have fået en bedre sæsonstart, hvis disse spillere var blevet hentet ind tidligere.
– Jeg er da ret sikker på, at hvis man havde hentet de spillere, som man hentede ind her til sidst, ind fra start af… jeg er godt klar over, at det måske koster lidt flere penge, hvis man henter dem ind fra start af. Men hvis man har en pre-season sammen og de første tre-fire kampe sammen, så er jeg sikker på, at så havde man også hentet mange flere point, siger Andreas Maxsø.
– Og det gælder også sæsonen efter mesterskabet. Hvis man ligesom havde forberedt sig ordentligt, så er jeg sikker på, at det var blevet meget bedre. Jeg havde ondt af Niels (Frederiksen, red.) og trænerstaben.
Udtalelsen fra Maxsø, der i januar skiftede til Colorado Rapids, er svær at tolke som andet end en direkte kritik af Carsten V. Jensen, og i TV3 Sport-studiet fik Brøndbys sportsdirektør derfor også mulighed for at kommentere Maxsøs kritik.
– Jeg er da lidt overrasket over, at han giver sin mening på den måde der. Men jeg er da sikker på, at Maxsø bliver en dygtig sportsdirektør en dag. Så vil han også opdage, at det ikke bare er én person, der dikterer, hvordan markedet fungerer, lød det fra Carsten V. Jensen.
– Selvfølgelig forsøger vi altid at forberede os bedst muligt. Vi var også godt forberedt. Og vi har været inde på det flere gange, i forhold til de spillere, vi hentede i Wass, Vallys og Ohi. De spillere var ikke mulige at hente før. Det har ikke noget med penge at gøre.
– Man kan jo prøve at høre i Vallys' bagland, hvad intentionen var tidligere på sommeren. Man kan høre Ohi, hvad intentionen var i hans team, før man gik ind i juli måned. Og vi kender jo alle situationen omkring Wass.
Brøndby kan med en sejr selv afgøre deres egen skæbne i dagens spillerunde. Der er dog mange forskellige scenarier i spil inden grundspillets sidste runde. Du kan få hele overblikket HER.
Du kan se hele klippet med Carsten V. Jensen i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Supercomputer spår FCM-nedtur
Farzam: En gave for FC København
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
OPTAKT
OB – FC København
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
OPTAKT