Brøndby er i overhængende fare for at misse top 6 inden dagens udekamp mod FC Nordsjælland, selvom Jesper Sørensen har hentet tre sejre i sine første fire Superliga-kampe som Brøndby-træner.
Den potentielle fiasko skal nok nærmere forklares med den sløje start på sæsonen, som Brøndby havde i sommer, hvor de første syv kampe bød på hele fem nederlag.
Profiler som Nicolai Vallys, Ohi Omoijuanfo og Daniel Wass blev først hentet ind efter sæsonstart, og i et interview med TV3 Sport har den tidligere Brøndby-anfører Andreas Maxsø peget på, at Brøndby ville have fået en bedre sæsonstart, hvis disse spillere var blevet hentet ind tidligere.
– Jeg er da ret sikker på, at hvis man havde hentet de spillere, som man hentede ind her til sidst, ind fra start af… jeg er godt klar over, at det måske koster lidt flere penge, hvis man henter dem ind fra start af. Men hvis man har en pre-season sammen og de første tre-fire kampe sammen, så er jeg sikker på, at så havde man også hentet mange flere point, siger Andreas Maxsø.
– Og det gælder også sæsonen efter mesterskabet. Hvis man ligesom havde forberedt sig ordentligt, så er jeg sikker på, at det var blevet meget bedre. Jeg havde ondt af Niels (Frederiksen, red.) og trænerstaben.
Udtalelsen fra Maxsø, der i januar skiftede til Colorado Rapids, er svær at tolke som andet end en direkte kritik af Carsten V. Jensen, og i TV3 Sport-studiet fik Brøndbys sportsdirektør derfor også mulighed for at kommentere Maxsøs kritik.
– Jeg er da lidt overrasket over, at han giver sin mening på den måde der. Men jeg er da sikker på, at Maxsø bliver en dygtig sportsdirektør en dag. Så vil han også opdage, at det ikke bare er én person, der dikterer, hvordan markedet fungerer, lød det fra Carsten V. Jensen.
– Selvfølgelig forsøger vi altid at forberede os bedst muligt. Vi var også godt forberedt. Og vi har været inde på det flere gange, i forhold til de spillere, vi hentede i Wass, Vallys og Ohi. De spillere var ikke mulige at hente før. Det har ikke noget med penge at gøre.
– Man kan jo prøve at høre i Vallys' bagland, hvad intentionen var tidligere på sommeren. Man kan høre Ohi, hvad intentionen var i hans team, før man gik ind i juli måned. Og vi kender jo alle situationen omkring Wass.
Brøndby kan med en sejr selv afgøre deres egen skæbne i dagens spillerunde. Der er dog mange forskellige scenarier i spil inden grundspillets sidste runde. Du kan få hele overblikket HER.
Du kan se hele klippet med Carsten V. Jensen i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: På rov i FCK? ‘En utrolig person’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Farzam: En gave for FC København
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
TOPNYHED
Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København!
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Supercomputer spår FCM-nedtur
MEDIE
Tæt på at sende millioner til FC København
OPTAKT
Chelsea – Newcastle
– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
TOPNYHED
Tragedie i Danmark – Slimane starter indsamling
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’
INTERVIEW
Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille æder impotent modstander
NYHEDER
FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League
FANKLUBBEN
Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!
NYHEDER
Trump: Iran bør blive væk fra VM
Live: Kæmpe kamp – FCM slår Forest
TOPNYHED
Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay
Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland
NYHEDER
Her er FCM’s trup til Europa League-brag
NYHEDER
‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’
NYHEDER
Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder
FCK hyrer Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT