‘CV’ er overrasket over hård kritik fra Maxsø

Carsten V. Jensen er overrasket over den kritik, han har fået af Andreas Maxsø.



Brøndby er i overhængende fare for at misse top 6 inden dagens udekamp mod FC Nordsjælland, selvom Jesper Sørensen har hentet tre sejre i sine første fire Superliga-kampe som Brøndby-træner. 

Den potentielle fiasko skal nok nærmere forklares med den sløje start på sæsonen, som Brøndby havde i sommer, hvor de første syv kampe bød på hele fem nederlag.

Profiler som Nicolai Vallys, Ohi Omoijuanfo og Daniel Wass blev først hentet ind efter sæsonstart, og i et interview med TV3 Sport har den tidligere Brøndby-anfører Andreas Maxsø peget på, at Brøndby ville have fået en bedre sæsonstart, hvis disse spillere var blevet hentet ind tidligere. 

– Jeg er da ret sikker på, at hvis man havde hentet de spillere, som man hentede ind her til sidst, ind fra start af… jeg er godt klar over, at det måske koster lidt flere penge, hvis man henter dem ind fra start af. Men hvis man har en pre-season sammen og de første tre-fire kampe sammen, så er jeg sikker på, at så havde man også hentet mange flere point, siger Andreas Maxsø. 

– Og det gælder også sæsonen efter mesterskabet. Hvis man ligesom havde forberedt sig ordentligt, så er jeg sikker på, at det var blevet meget bedre. Jeg havde ondt af Niels (Frederiksen, red.) og trænerstaben. 

Udtalelsen fra Maxsø, der i januar skiftede til Colorado Rapids, er svær at tolke som andet end en direkte kritik af Carsten V. Jensen, og i TV3 Sport-studiet fik Brøndbys sportsdirektør derfor også mulighed for at kommentere Maxsøs kritik. 

– Jeg er da lidt overrasket over, at han giver sin mening på den måde der. Men jeg er da sikker på, at Maxsø bliver en dygtig sportsdirektør en dag. Så vil han også opdage, at det ikke bare er én person, der dikterer, hvordan markedet fungerer, lød det fra Carsten V. Jensen. 

– Selvfølgelig forsøger vi altid at forberede os bedst muligt. Vi var også godt forberedt. Og vi har været inde på det flere gange, i forhold til de spillere, vi hentede i Wass, Vallys og Ohi. De spillere var ikke mulige at hente før. Det har ikke noget med penge at gøre.

– Man kan jo prøve at høre i Vallys' bagland, hvad intentionen var tidligere på sommeren. Man kan høre Ohi, hvad intentionen var i hans team, før man gik ind i juli måned. Og vi kender jo alle situationen omkring Wass. 

Brøndby kan med en sejr selv afgøre deres egen skæbne i dagens spillerunde. Der er dog mange forskellige scenarier i spil inden grundspillets sidste runde. Du kan få hele overblikket HER

Du kan se hele klippet med Carsten V. Jensen i afspilleren øverst i artiklen. 





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Færdig i FC Midtjylland?

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Den første i næsten 40 år

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Bo Svensson i spil til stort job

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Manchester United jagter Liverpool-profil

I svime over Højlund

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Vild udtalelse om Nathan Trott

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

UEFA med ny stor FC København-straf

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

FC København-stjerne straffes af UEFA

Trods krise: Freder Superliga-træner

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Superliga-stortalenter topper international liste

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Sæsonens hurtigste hattrick

Samler informationer om FCK’er

Choktransfer?

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Celtic – Stuttgart