Brøndby er i overhængende fare for at misse top 6 inden dagens udekamp mod FC Nordsjælland, selvom Jesper Sørensen har hentet tre sejre i sine første fire Superliga-kampe som Brøndby-træner.
Den potentielle fiasko skal nok nærmere forklares med den sløje start på sæsonen, som Brøndby havde i sommer, hvor de første syv kampe bød på hele fem nederlag.
Profiler som Nicolai Vallys, Ohi Omoijuanfo og Daniel Wass blev først hentet ind efter sæsonstart, og i et interview med TV3 Sport har den tidligere Brøndby-anfører Andreas Maxsø peget på, at Brøndby ville have fået en bedre sæsonstart, hvis disse spillere var blevet hentet ind tidligere.
– Jeg er da ret sikker på, at hvis man havde hentet de spillere, som man hentede ind her til sidst, ind fra start af… jeg er godt klar over, at det måske koster lidt flere penge, hvis man henter dem ind fra start af. Men hvis man har en pre-season sammen og de første tre-fire kampe sammen, så er jeg sikker på, at så havde man også hentet mange flere point, siger Andreas Maxsø.
– Og det gælder også sæsonen efter mesterskabet. Hvis man ligesom havde forberedt sig ordentligt, så er jeg sikker på, at det var blevet meget bedre. Jeg havde ondt af Niels (Frederiksen, red.) og trænerstaben.
Udtalelsen fra Maxsø, der i januar skiftede til Colorado Rapids, er svær at tolke som andet end en direkte kritik af Carsten V. Jensen, og i TV3 Sport-studiet fik Brøndbys sportsdirektør derfor også mulighed for at kommentere Maxsøs kritik.
– Jeg er da lidt overrasket over, at han giver sin mening på den måde der. Men jeg er da sikker på, at Maxsø bliver en dygtig sportsdirektør en dag. Så vil han også opdage, at det ikke bare er én person, der dikterer, hvordan markedet fungerer, lød det fra Carsten V. Jensen.
– Selvfølgelig forsøger vi altid at forberede os bedst muligt. Vi var også godt forberedt. Og vi har været inde på det flere gange, i forhold til de spillere, vi hentede i Wass, Vallys og Ohi. De spillere var ikke mulige at hente før. Det har ikke noget med penge at gøre.
– Man kan jo prøve at høre i Vallys' bagland, hvad intentionen var tidligere på sommeren. Man kan høre Ohi, hvad intentionen var i hans team, før man gik ind i juli måned. Og vi kender jo alle situationen omkring Wass.
Brøndby kan med en sejr selv afgøre deres egen skæbne i dagens spillerunde. Der er dog mange forskellige scenarier i spil inden grundspillets sidste runde. Du kan få hele overblikket HER.
Du kan se hele klippet med Carsten V. Jensen i afspilleren øverst i artiklen.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’