Man kan godt forstå, hvis en del Brøndby-fans bare gerne ville have transfervinduet lukket i en fart. Klubbens måske to største profiler – anfører Andreas Maxsø og topscorer Mikael Uhre – er således begge oplagte salgsemner og kan meget vel tiltrække sig interesse fra udlandet.
Torsdag er de dog stadig at finde i Brøndby, og der er heller ikke noget lige oppe over med de to. Det fortæller Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i klubben.
– Der er ikke rigtig rykket noget, der gør, at vi står og er i fuldt vigør. Det kan ændre sig og være anderledes i morgen. Lige nu og her er det stille og roligt, siger “CV”.
Brøndby IF står samtidig med en stor trup på hele 29 mand. Med kun plads til 18 i kamptruppen, betyder det, at en hel del skal sies fra hver uge. Og når der heller ikke er europæisk eller pokalfodbold for de blå-gule i foråret, kan nogle spillere havne uden meget spilletid.
Derfor er der også først og fremmest et tema at få tyndet lidt ud i truppen.
– For at der ikke skal være for langt til spilletid for et antal spillere, giver det mening at kigge på muligheden for at finde spilletid andetsteds.
– Det kan være forskelligt fra spiller til spiller i forhold til, hvad der er målet her. Der kan sigtes efter noget permanent, eller noget, hvor man vil ud og vende og komme tilbage igen. Det vender vi, siger fodbolddirektøren og tilføjer, at der er gensidig interesse fra nogle om at finde noget andet.
Flere spillere er rygtet væk fra Vestegnsklubben. Det drejer sig blandt andet om Jens Martin Gammelby, der aldrig helt har fundet melodien i Brøndby og ikke er fast inventar i Niels Frederiksens startopstilling, hvorfor han måske måske skal finde spilletid andetsteds.
– Jens har leveret masser af gode indsatser for Brøndby i efteråret. Det er ikke sådan, at han ikke får minutter. Det får han, og han er en vigtig del af truppen. Men for hans vedkommende og karriere kan det godt være, at han siger, at han skal ramme et sted, hvor han kan være tættere på kontinuerlig spilletid.
– Men det er ikke sådan, at vi står her og er parate til at sparke Gammelby ud, overhovedet ikke. Vi er glade for truppen, men skulle det ske, at der lå den rigtige mulighed, må vi jo også konstatere, at det måske er en mulighed, man skal kigge på. Lige nu og her er der dog ikke rigtig noget, der rykker, forklarer “CV”.
Kigger også på forstærkninger
Med fokus på at rydde ud i truppen og få sendt nogle spillere videre, kunne det lyde, som om at Brøndby først og fremmest skal af med spillere, før der kan hentes nogle til.
Sådan hænger det dog ikke helt sammen.
– Ikke nødvendigvis, men når vi kigger på vores præstationer, er der mange kampe, der har vist, at vi har en stærk og god trup. Det troede vi jo også på. Ovenpå en sæson med nogle ændringer skulle der lidt tilløb til, men vi har vist, at vi er i stand til at være stabile i Superliga-sammenhæng. Det har man brug for en stærk og bred trup til, og det har vi, men den er måske lige for bred. Det er temaet for os nu.
– Så er vi altid i markedet, men der skal noget til for at forbedre den trup, vi har. Sammenligner man Brøndby for et år siden med nu, er der den væsentlige forskel, at vi rent faktisk har nogle midler, vi kan gøre brug af, hvis vi synes, at det er det rigtige at gøre.
– På den måde er vi på markedet, og kan vi se, at der er klare forbedringer, har vi også økonomien til det, siger Carsten V. Jensen.
Forventer du, at I står styrket, når transfervinduet?
– Man kan altid sige, at man ønsker at være styrket, men hvad er det? At være styrket kan også være at holde sammen på en gruppe. Jeg ved godt, at for menigmand og fodboldinteresserede tror man, at meget kan løses i et transfervindue. Så vil jeg bare gentage det her: Der bliver løst endnu flere ting i dagligdagen i arbejdet med Masterclass og med spillertruppen. Det er jo dér, tingene bliver skabt. At man tror, at man ofte kan løse det med at kigge over på den anden side af hækken… Altså nej.
– Hvis man virkelig kan gå ud og hente en, hvor man er stensikker på, at hans niveau er tårnhøjt, og han kan forbedre en klub – i det her tilfælde Brøndby – markant, så kan den slags tanker give mening. Men det er ikke den slags økonomi, vi arbejder med, lyder det fra “CV”.
Hidtil har Brøndby IF ikke hentet nogle spillere i januar, og de har blot sagt farvel til Michael Lumb ved kontraktudløb. De har dog været sat i forbindelse med en spansk venstre back og en svensk offensivspiller – de rygter er dog skudt ned af “CV”, hvilket du kan læse mere om her.
LIVE
LIVE: Skidt AGF-melding
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
‘De har grinet deres røv i laser’
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
Liverpool – Fulham
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Mathias Zanka går viralt
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
