Man kan godt forstå, hvis en del Brøndby-fans bare gerne ville have transfervinduet lukket i en fart. Klubbens måske to største profiler – anfører Andreas Maxsø og topscorer Mikael Uhre – er således begge oplagte salgsemner og kan meget vel tiltrække sig interesse fra udlandet.
Torsdag er de dog stadig at finde i Brøndby, og der er heller ikke noget lige oppe over med de to. Det fortæller Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i klubben.
– Der er ikke rigtig rykket noget, der gør, at vi står og er i fuldt vigør. Det kan ændre sig og være anderledes i morgen. Lige nu og her er det stille og roligt, siger “CV”.
Brøndby IF står samtidig med en stor trup på hele 29 mand. Med kun plads til 18 i kamptruppen, betyder det, at en hel del skal sies fra hver uge. Og når der heller ikke er europæisk eller pokalfodbold for de blå-gule i foråret, kan nogle spillere havne uden meget spilletid.
Derfor er der også først og fremmest et tema at få tyndet lidt ud i truppen.
– For at der ikke skal være for langt til spilletid for et antal spillere, giver det mening at kigge på muligheden for at finde spilletid andetsteds.
– Det kan være forskelligt fra spiller til spiller i forhold til, hvad der er målet her. Der kan sigtes efter noget permanent, eller noget, hvor man vil ud og vende og komme tilbage igen. Det vender vi, siger fodbolddirektøren og tilføjer, at der er gensidig interesse fra nogle om at finde noget andet.
Flere spillere er rygtet væk fra Vestegnsklubben. Det drejer sig blandt andet om Jens Martin Gammelby, der aldrig helt har fundet melodien i Brøndby og ikke er fast inventar i Niels Frederiksens startopstilling, hvorfor han måske måske skal finde spilletid andetsteds.
– Jens har leveret masser af gode indsatser for Brøndby i efteråret. Det er ikke sådan, at han ikke får minutter. Det får han, og han er en vigtig del af truppen. Men for hans vedkommende og karriere kan det godt være, at han siger, at han skal ramme et sted, hvor han kan være tættere på kontinuerlig spilletid.
– Men det er ikke sådan, at vi står her og er parate til at sparke Gammelby ud, overhovedet ikke. Vi er glade for truppen, men skulle det ske, at der lå den rigtige mulighed, må vi jo også konstatere, at det måske er en mulighed, man skal kigge på. Lige nu og her er der dog ikke rigtig noget, der rykker, forklarer “CV”.
Kigger også på forstærkninger
Med fokus på at rydde ud i truppen og få sendt nogle spillere videre, kunne det lyde, som om at Brøndby først og fremmest skal af med spillere, før der kan hentes nogle til.
Sådan hænger det dog ikke helt sammen.
– Ikke nødvendigvis, men når vi kigger på vores præstationer, er der mange kampe, der har vist, at vi har en stærk og god trup. Det troede vi jo også på. Ovenpå en sæson med nogle ændringer skulle der lidt tilløb til, men vi har vist, at vi er i stand til at være stabile i Superliga-sammenhæng. Det har man brug for en stærk og bred trup til, og det har vi, men den er måske lige for bred. Det er temaet for os nu.
– Så er vi altid i markedet, men der skal noget til for at forbedre den trup, vi har. Sammenligner man Brøndby for et år siden med nu, er der den væsentlige forskel, at vi rent faktisk har nogle midler, vi kan gøre brug af, hvis vi synes, at det er det rigtige at gøre.
– På den måde er vi på markedet, og kan vi se, at der er klare forbedringer, har vi også økonomien til det, siger Carsten V. Jensen.
Forventer du, at I står styrket, når transfervinduet?
– Man kan altid sige, at man ønsker at være styrket, men hvad er det? At være styrket kan også være at holde sammen på en gruppe. Jeg ved godt, at for menigmand og fodboldinteresserede tror man, at meget kan løses i et transfervindue. Så vil jeg bare gentage det her: Der bliver løst endnu flere ting i dagligdagen i arbejdet med Masterclass og med spillertruppen. Det er jo dér, tingene bliver skabt. At man tror, at man ofte kan løse det med at kigge over på den anden side af hækken… Altså nej.
– Hvis man virkelig kan gå ud og hente en, hvor man er stensikker på, at hans niveau er tårnhøjt, og han kan forbedre en klub – i det her tilfælde Brøndby – markant, så kan den slags tanker give mening. Men det er ikke den slags økonomi, vi arbejder med, lyder det fra “CV”.
Hidtil har Brøndby IF ikke hentet nogle spillere i januar, og de har blot sagt farvel til Michael Lumb ved kontraktudløb. De har dog været sat i forbindelse med en spansk venstre back og en svensk offensivspiller – de rygter er dog skudt ned af “CV”, hvilket du kan læse mere om her.
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
NYHEDER
Har talt med Ferguson om United-job
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
TIPSBLADET SPECIAL
En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
AVIS
‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber
HELT VILDT
Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
MEDIE
Rigtig skidt transfermelding for Hermansen
TOPNYHED
Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
TOPNYHED
Eriksen og Kjær tager afsted
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
TOPNYHED
Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
NYHEDER
Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet
NYHEDER
‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
NYHEDER
Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren
NYHEDER
Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch
Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL
TOPNYHED
Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga
Neymar tager en tørn mere
TRANSFER
Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub
Tauson er færdig i Brisbane
