Man kan godt forstå, hvis en del Brøndby-fans bare gerne ville have transfervinduet lukket i en fart. Klubbens måske to største profiler – anfører Andreas Maxsø og topscorer Mikael Uhre – er således begge oplagte salgsemner og kan meget vel tiltrække sig interesse fra udlandet.
Torsdag er de dog stadig at finde i Brøndby, og der er heller ikke noget lige oppe over med de to. Det fortæller Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i klubben.
– Der er ikke rigtig rykket noget, der gør, at vi står og er i fuldt vigør. Det kan ændre sig og være anderledes i morgen. Lige nu og her er det stille og roligt, siger “CV”.
Brøndby IF står samtidig med en stor trup på hele 29 mand. Med kun plads til 18 i kamptruppen, betyder det, at en hel del skal sies fra hver uge. Og når der heller ikke er europæisk eller pokalfodbold for de blå-gule i foråret, kan nogle spillere havne uden meget spilletid.
Derfor er der også først og fremmest et tema at få tyndet lidt ud i truppen.
– For at der ikke skal være for langt til spilletid for et antal spillere, giver det mening at kigge på muligheden for at finde spilletid andetsteds.
– Det kan være forskelligt fra spiller til spiller i forhold til, hvad der er målet her. Der kan sigtes efter noget permanent, eller noget, hvor man vil ud og vende og komme tilbage igen. Det vender vi, siger fodbolddirektøren og tilføjer, at der er gensidig interesse fra nogle om at finde noget andet.
Flere spillere er rygtet væk fra Vestegnsklubben. Det drejer sig blandt andet om Jens Martin Gammelby, der aldrig helt har fundet melodien i Brøndby og ikke er fast inventar i Niels Frederiksens startopstilling, hvorfor han måske måske skal finde spilletid andetsteds.
– Jens har leveret masser af gode indsatser for Brøndby i efteråret. Det er ikke sådan, at han ikke får minutter. Det får han, og han er en vigtig del af truppen. Men for hans vedkommende og karriere kan det godt være, at han siger, at han skal ramme et sted, hvor han kan være tættere på kontinuerlig spilletid.
– Men det er ikke sådan, at vi står her og er parate til at sparke Gammelby ud, overhovedet ikke. Vi er glade for truppen, men skulle det ske, at der lå den rigtige mulighed, må vi jo også konstatere, at det måske er en mulighed, man skal kigge på. Lige nu og her er der dog ikke rigtig noget, der rykker, forklarer “CV”.
Kigger også på forstærkninger
Med fokus på at rydde ud i truppen og få sendt nogle spillere videre, kunne det lyde, som om at Brøndby først og fremmest skal af med spillere, før der kan hentes nogle til.
Sådan hænger det dog ikke helt sammen.
– Ikke nødvendigvis, men når vi kigger på vores præstationer, er der mange kampe, der har vist, at vi har en stærk og god trup. Det troede vi jo også på. Ovenpå en sæson med nogle ændringer skulle der lidt tilløb til, men vi har vist, at vi er i stand til at være stabile i Superliga-sammenhæng. Det har man brug for en stærk og bred trup til, og det har vi, men den er måske lige for bred. Det er temaet for os nu.
– Så er vi altid i markedet, men der skal noget til for at forbedre den trup, vi har. Sammenligner man Brøndby for et år siden med nu, er der den væsentlige forskel, at vi rent faktisk har nogle midler, vi kan gøre brug af, hvis vi synes, at det er det rigtige at gøre.
– På den måde er vi på markedet, og kan vi se, at der er klare forbedringer, har vi også økonomien til det, siger Carsten V. Jensen.
Forventer du, at I står styrket, når transfervinduet?
– Man kan altid sige, at man ønsker at være styrket, men hvad er det? At være styrket kan også være at holde sammen på en gruppe. Jeg ved godt, at for menigmand og fodboldinteresserede tror man, at meget kan løses i et transfervindue. Så vil jeg bare gentage det her: Der bliver løst endnu flere ting i dagligdagen i arbejdet med Masterclass og med spillertruppen. Det er jo dér, tingene bliver skabt. At man tror, at man ofte kan løse det med at kigge over på den anden side af hækken… Altså nej.
– Hvis man virkelig kan gå ud og hente en, hvor man er stensikker på, at hans niveau er tårnhøjt, og han kan forbedre en klub – i det her tilfælde Brøndby – markant, så kan den slags tanker give mening. Men det er ikke den slags økonomi, vi arbejder med, lyder det fra “CV”.
Hidtil har Brøndby IF ikke hentet nogle spillere i januar, og de har blot sagt farvel til Michael Lumb ved kontraktudløb. De har dog været sat i forbindelse med en spansk venstre back og en svensk offensivspiller – de rygter er dog skudt ned af “CV”, hvilket du kan læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Her er Louka Prips nye klub
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
LIGE NU
FC København er uden Andreas Cornelius
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
NYHEDER
Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’
EKSKLUSIVT
