CV har fulgt Rösler: Markant figur i dansk fodbold

Det er en fodbolddirektør og en cheftræner med godt kendskab til hinanden, der nu skal lede AGF's Superliga-hold efter ugens AGF-ansættelse af Carsten V. Jensen som fodbolddirektør.



ÅRHUS (Tipsbladet): Når en fodboldklub får ny sportsdirektør, er det helt naturligt, at der bliver skævet til, hvordan den ny chef for butikken og den siddende cheftræner fungerer sammen.

Og det gælder da også i Århus efter denne uges overraskende Superliga-nyhed, hvor Carsten V. Jensen tirsdag blev hyret som fodbolddirektør i AGF, hvilket betyder farvel til den hidtidige sportschef Stig Inge Bjørnebye.

En veloplagt Uwe Rösler ledede fredag træningen i AGF, hvor der blev trænet med bold efter to hårde foregående dag, hvor det fysiske arbejde var i centrum.

Det var det også fredag, denne gang bare med en bold involveret, men den store nyhed er naturligvis ansættelsen af Carsten V. Jensen, og hvad der nu skal ske i AGF.

Men denne uges fælles seancer og sidste års markante, følelsesladede kampe mellem AGF og Brøndby IF er ikke Carsten V. Jensen og Uwe Röslers første møder i fodboldverdenen, fortalte de to hovedpersoner i interview efter fredagens træning.

– Klubben har fået den mest erfarne sportsdirektør i landet. Og I ved, hvor meget jeg værdsætter erfaring. Vi kender hinanden fra tidligere. Jeg tror aldrig, vi har mistet blikket for hinanden, vi har fulgt hinanden. Han har vundet titler her til lands, han ved, hvordan man vinder titler, og hvordan man bygger hold, der kan vinde titler. Og jeg ser rigtig meget frem til at arbejde sammen med ham, siger Uwe Rösler.

Carsten V. Jensen har fulgt Uwe Röslers karriere og fremhævede på tirsdagens pressemøde, hvor ‘CV’ blev præsenteret, AGF-cheftræneren og den kant, han giver klubben.

– Det er jo ikke første gang, vi stødte på hinanden, dernede i spillertunnellen, siger Carsten V. Jensen med et smil og en hentydning til sidste majs dramatiske kamp på Brøndby Stadion, hvor den daværende Brøndby-sportsdirektør var en af dem, der forsøgte at dæmpe gemytterne efter den overraskende AGF-sejr og en del vrede rettet mod en særdeles glad Uwe Rôsler fra dele af Brøndby-lejren.

– Det er ved at være mange år siden, hvor han havde en god profil allerede dengang, og hvor vi begge har fået en del år flere på bagen, hvilket ikke gør noget, siger Carsten V. Jensen om den tyske AGF-træner, som ‘CV’ tidligere har haft på listen over mulige kandidater, når han i sine andre jobs i Superliga-klubber skulle rekruttere en cheftræner.

– Jeg ser ham som en markant figur i AGF og i dansk fodbold. Det er også en ‘edge’ for AGF’s fodboldhold, at man har Uwe. Efterhånden har Uwe fået sat sit aftryk, som er med til at gøre AGF til den klub, den er. Det handler ikke kun om, at AGF er svær at spille mod, det er alt det, I også fornemmer fra Uwe. Det smitter af på akademiet og i ungdomsafdelingen og på hele stemningen, siger Carsten V. Jensen.

Uwe Rösler forventer et godt samarbejde med den nye chef.

– Jeg tror, han er kommet hertil, fordi han er meget erfaren. Han observerer meget. Han gør det i omklædningsrummet, i trænerrummet, hvert træningspas. Jeg sætter virkelig pris på, at han er derude hver dag, siger Uwe Rösler.

– Han danner sig sit eget billede af spillerne, hvordan vi arbejder, og så tager vi den derfra. Det er nogle gange rigtig godt, når nogen kommer med friske øjne på tingene. Han kommer fra et elitemiljø, hvor man i sidste sæson var ét mål fra at vinde mesterskabet. Så det kommer vi selvfølgelig til at nyde godt af. Han vil have nye ideer, input, han vil udfordre mig, han skal udfordre staben og spillerne, og det er det, en velfungerende fodboldklub har brug for. Han følger rigtig meget med nu, og det sætter jeg stor pris på, siger AGF-cheftræneren.

– Så er jeg sikker på, at når vi er på træningslejr, vil vi sætte os, og jeg vil spørge ham ind til, hvad han har set. Og lige nu har jeg travlt med at eksekvere på den bedst mulige optakt, vi kan få, siger Uwe Rösler.

AGF spiller i næste uge træningskamp mod OB torsdag, før man rejser på træningslejr i Spanien lørdag 18. januar.





LIVE

LIVE: Afventer svar om Mikael Uhre

Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Storroser dansk super-talent

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

– Han ender i Premier League

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Tottenham under stregen

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

‘Han snakker ikke om andet!’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

‘Det former ens karakter’

FC København med overtidssejr over Randers

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Gil Vicente tryner Tondela

Silkeborg-comeback giver håb

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Bayern slår rekord i ny storsejr

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå