ÅRHUS (Tipsbladet): Unge stjerner med stort potentiale er noget, der vækker mange store udenlandske klubbers glæde og interesse.
Scouts og sportsdirektører fra store europæiske klubber kommer regelmæssigt til Danmark, og i denne sæson har de ikke kun set på ligaens mest lovende spillere.
De bedste unge spillere er også blevet købt i et tempo, hvor Superligaen nu har slået sin egen salgsrekord for en sæson med flere hundrede millioner kroner.
Over 1,2 milliarder kroner har Superliga-klubberne solgt for med FC København og FC Nordsjælland som storsælgere, og til sommer er varelagret fyldt igen.
Læs meget mere om Superligaens transferrekord her
En af de klubber, der ikke har været så meget med på salgsbølgen, er AGF, der de tre seneste transfervinduer så vidt som muligt har holdt sammen på idealopstillingen og afvist tilbud på de største profiler.
Og for Carsten V. Jensen, ny fodbolddirektør i AGF, er store spillersalg en af de centrale arbejdsopgaver i den nye rolle i Danmarks næststørste by.
– Det giver jo sig selv, at AGF skal være en del af det. Og i øvrigt også er det, hvis man tager de senere år med, siger Carsten V. Jensen med henvisning til sommeren 2023, hvor AGF tjente over 100 millioner kroner på at sælge Yann Aurel Bisseck, Adam Daghim og Thomas Kristensen.
– Selvfølgelig har der været enkelte år, hvor man ikke helt når det, hvor man gerne vil. Men AGF skal jo den samme vej. Og vi er jo en del af en liga, som bare er attraktiv for større ligaer at finde spillere i.
– Så det er jo også en helt fuldstændig integreret del af vores strategi. Og som sagt er der masser af grøde på akademiet i AGF. Forhåbentlig vil man over de kommende år også se, at der kommer spillere igennem herfra, siger Carsten V. Jensen.
AGF-ledelsen arbejder i øjeblikket på mulige kontraktforlængelser med flere profiler. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
Klar besked om AGF
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Franco Baresi er død
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AVIS
De vil have Jelert
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Her er FCK’s næste modstander i Europa
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
INTERVIEW