ÅRHUS (Tipsbladet): Unge stjerner med stort potentiale er noget, der vækker mange store udenlandske klubbers glæde og interesse.
Scouts og sportsdirektører fra store europæiske klubber kommer regelmæssigt til Danmark, og i denne sæson har de ikke kun set på ligaens mest lovende spillere.
De bedste unge spillere er også blevet købt i et tempo, hvor Superligaen nu har slået sin egen salgsrekord for en sæson med flere hundrede millioner kroner.
Over 1,2 milliarder kroner har Superliga-klubberne solgt for med FC København og FC Nordsjælland som storsælgere, og til sommer er varelagret fyldt igen.
Læs meget mere om Superligaens transferrekord her
En af de klubber, der ikke har været så meget med på salgsbølgen, er AGF, der de tre seneste transfervinduer så vidt som muligt har holdt sammen på idealopstillingen og afvist tilbud på de største profiler.
Og for Carsten V. Jensen, ny fodbolddirektør i AGF, er store spillersalg en af de centrale arbejdsopgaver i den nye rolle i Danmarks næststørste by.
– Det giver jo sig selv, at AGF skal være en del af det. Og i øvrigt også er det, hvis man tager de senere år med, siger Carsten V. Jensen med henvisning til sommeren 2023, hvor AGF tjente over 100 millioner kroner på at sælge Yann Aurel Bisseck, Adam Daghim og Thomas Kristensen.
– Selvfølgelig har der været enkelte år, hvor man ikke helt når det, hvor man gerne vil. Men AGF skal jo den samme vej. Og vi er jo en del af en liga, som bare er attraktiv for større ligaer at finde spillere i.
– Så det er jo også en helt fuldstændig integreret del af vores strategi. Og som sagt er der masser af grøde på akademiet i AGF. Forhåbentlig vil man over de kommende år også se, at der kommer spillere igennem herfra, siger Carsten V. Jensen.
AGF-ledelsen arbejder i øjeblikket på mulige kontraktforlængelser med flere profiler. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe transfer under opsejling
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
Stor profil ude af Frankrig-brag
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT