CV hylder dansk transferrekord

Carsten V. Jensen vil have AGF op, hvor man også sælger spillere hamrende dyrt, som de rigeste klubber i ligaen formår.



ÅRHUS (Tipsbladet): Unge stjerner med stort potentiale er noget, der vækker mange store udenlandske klubbers glæde og interesse.

Scouts og sportsdirektører fra store europæiske klubber kommer regelmæssigt til Danmark, og i denne sæson har de ikke kun set på ligaens mest lovende spillere.

De bedste unge spillere er også blevet købt i et tempo, hvor Superligaen nu har slået sin egen salgsrekord for en sæson med flere hundrede millioner kroner.

Over 1,2 milliarder kroner har Superliga-klubberne solgt for med FC København og FC Nordsjælland som storsælgere, og til sommer er varelagret fyldt igen.

Læs meget mere om Superligaens transferrekord her

En af de klubber, der ikke har været så meget med på salgsbølgen, er AGF, der de tre seneste transfervinduer så vidt som muligt har holdt sammen på idealopstillingen og afvist tilbud på de største profiler.

Og for Carsten V. Jensen, ny fodbolddirektør i AGF, er store spillersalg en af de centrale arbejdsopgaver i den nye rolle i Danmarks næststørste by.

– Det giver jo sig selv, at AGF skal være en del af det. Og i øvrigt også er det, hvis man tager de senere år med, siger Carsten V. Jensen med henvisning til sommeren 2023, hvor AGF tjente over 100 millioner kroner på at sælge Yann Aurel Bisseck, Adam Daghim og Thomas Kristensen.

– Selvfølgelig har der været enkelte år, hvor man ikke helt når det, hvor man gerne vil. Men AGF skal jo den samme vej. Og vi er jo en del af en liga, som bare er attraktiv for større ligaer at finde spillere i.

– Så det er jo også en helt fuldstændig integreret del af vores strategi. Og som sagt er der masser af grøde på akademiet i AGF. Forhåbentlig vil man over de kommende år også se, at der kommer spillere igennem herfra, siger Carsten V. Jensen.

AGF-ledelsen arbejder i øjeblikket på mulige kontraktforlængelser med flere profiler. Læs mere om det her.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Peger på ham som ny Superliga-træner

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

‘Det er slut’

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard

Storklub har kontaktet Brøndby

OB jagter tidligere Superliga-profil

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Succestræner forlader Premier League-klub

Supercomputer: De vinder VM

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Optakt: Mexico – Sydafrika



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM