CV hylder dansk transferrekord

Carsten V. Jensen vil have AGF op, hvor man også sælger spillere hamrende dyrt, som de rigeste klubber i ligaen formår.



ÅRHUS (Tipsbladet): Unge stjerner med stort potentiale er noget, der vækker mange store udenlandske klubbers glæde og interesse.

Scouts og sportsdirektører fra store europæiske klubber kommer regelmæssigt til Danmark, og i denne sæson har de ikke kun set på ligaens mest lovende spillere.

De bedste unge spillere er også blevet købt i et tempo, hvor Superligaen nu har slået sin egen salgsrekord for en sæson med flere hundrede millioner kroner.

Over 1,2 milliarder kroner har Superliga-klubberne solgt for med FC København og FC Nordsjælland som storsælgere, og til sommer er varelagret fyldt igen.

Læs meget mere om Superligaens transferrekord her

En af de klubber, der ikke har været så meget med på salgsbølgen, er AGF, der de tre seneste transfervinduer så vidt som muligt har holdt sammen på idealopstillingen og afvist tilbud på de største profiler.

Og for Carsten V. Jensen, ny fodbolddirektør i AGF, er store spillersalg en af de centrale arbejdsopgaver i den nye rolle i Danmarks næststørste by.

– Det giver jo sig selv, at AGF skal være en del af det. Og i øvrigt også er det, hvis man tager de senere år med, siger Carsten V. Jensen med henvisning til sommeren 2023, hvor AGF tjente over 100 millioner kroner på at sælge Yann Aurel Bisseck, Adam Daghim og Thomas Kristensen.

– Selvfølgelig har der været enkelte år, hvor man ikke helt når det, hvor man gerne vil. Men AGF skal jo den samme vej. Og vi er jo en del af en liga, som bare er attraktiv for større ligaer at finde spillere i.

– Så det er jo også en helt fuldstændig integreret del af vores strategi. Og som sagt er der masser af grøde på akademiet i AGF. Forhåbentlig vil man over de kommende år også se, at der kommer spillere igennem herfra, siger Carsten V. Jensen.

AGF-ledelsen arbejder i øjeblikket på mulige kontraktforlængelser med flere profiler. Læs mere om det her.





Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Berørt Højbjerg: Vigtigst er, at det endte godt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brasiliansk VM-mavepuster

Monsterbud på vej

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

De jagter Henrik Meister

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Riemer om Eriksen: Voldsomt chokerende



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Arsenal-dansker vender hjem

Scorer kassen på dansk drømmeskifte