ÅRHUS (Tipsbladet): Unge stjerner med stort potentiale er noget, der vækker mange store udenlandske klubbers glæde og interesse.
Scouts og sportsdirektører fra store europæiske klubber kommer regelmæssigt til Danmark, og i denne sæson har de ikke kun set på ligaens mest lovende spillere.
De bedste unge spillere er også blevet købt i et tempo, hvor Superligaen nu har slået sin egen salgsrekord for en sæson med flere hundrede millioner kroner.
Over 1,2 milliarder kroner har Superliga-klubberne solgt for med FC København og FC Nordsjælland som storsælgere, og til sommer er varelagret fyldt igen.
Læs meget mere om Superligaens transferrekord her
En af de klubber, der ikke har været så meget med på salgsbølgen, er AGF, der de tre seneste transfervinduer så vidt som muligt har holdt sammen på idealopstillingen og afvist tilbud på de største profiler.
Og for Carsten V. Jensen, ny fodbolddirektør i AGF, er store spillersalg en af de centrale arbejdsopgaver i den nye rolle i Danmarks næststørste by.
– Det giver jo sig selv, at AGF skal være en del af det. Og i øvrigt også er det, hvis man tager de senere år med, siger Carsten V. Jensen med henvisning til sommeren 2023, hvor AGF tjente over 100 millioner kroner på at sælge Yann Aurel Bisseck, Adam Daghim og Thomas Kristensen.
– Selvfølgelig har der været enkelte år, hvor man ikke helt når det, hvor man gerne vil. Men AGF skal jo den samme vej. Og vi er jo en del af en liga, som bare er attraktiv for større ligaer at finde spillere i.
– Så det er jo også en helt fuldstændig integreret del af vores strategi. Og som sagt er der masser af grøde på akademiet i AGF. Forhåbentlig vil man over de kommende år også se, at der kommer spillere igennem herfra, siger Carsten V. Jensen.
AGF-ledelsen arbejder i øjeblikket på mulige kontraktforlængelser med flere profiler. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
Tuchel forsvarer sin taktik
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
NYHEDER