I sidste sæson kørte det for Brøndby, og klubben hentede deres første mesterskab i 16 år. Derefter forlod en lang række af profiler klubben, og i denne sæson har det haltet mere, og efter den første halvdel af Superligaens grundspil er de på ottendepladsen, og har kun vundet to af de første 11 kampe.
I et interview på Discovery+, som reporter Kasper Marker har lagt et klip op på sin egen twitter-konto, fortæller Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen om målsætningen og muligheden for at komme i top3 igen – og her tog han bladet fra munden.
– Jeg vil gerne have lov til at kommentere på det der endnu engang, for det kan godt være, at du er langsomt opfattende – eller at I er. Sådan må det jo forholde sig, for I stiller det samme spørgsmål hele tiden, siger Brøndby-fodbolddirektøren og fortsætter:
– Vi siger, at vi ser os selv som en del af top3-fighten i dansk fodbold. Vi ser os selv som en top3-klub. Det handler om setup, det handler om infrastruktur, det handler om vores fanbase. Og det er også en målsætning, men vi kan jo ikke ligge der for evigt, lyder det fra Carsten V. Jensen, som slet ikke var færdig med at lange verbale håndmadder ud.
– Fat det nu. Vi kan jo ikke ligge nummer tre. Det er jo et spil, hvor der er udfald. De taber og vinder kampe, men vi ser os selv som en del af det selskab, der skal kæmpe om top3-placeringer i Danmark.
Se klippet nedenfor, hvor også cheftræner Niels Frederiksen kommer til orde.
Jeg har mødt Carsten V. Jensen og Niels Frederiksen til et interview om sæsonstart, transfervindue, strategi og målsætning. Interviewet kan i sin fulde længe (en halv times tid) ses gratis på Discovery+. Stemningen var generelt god #sldk
— Kasper Marker (@KasperMarker) October 16, 2021
Link her https://t.co/x1OxE7CjhA pic.twitter.com/7Fe8lVZFow
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Brøndby-indkøb som født på ny
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
HELT VILDT
