I sidste sæson kørte det for Brøndby, og klubben hentede deres første mesterskab i 16 år. Derefter forlod en lang række af profiler klubben, og i denne sæson har det haltet mere, og efter den første halvdel af Superligaens grundspil er de på ottendepladsen, og har kun vundet to af de første 11 kampe.
I et interview på Discovery+, som reporter Kasper Marker har lagt et klip op på sin egen twitter-konto, fortæller Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen om målsætningen og muligheden for at komme i top3 igen – og her tog han bladet fra munden.
– Jeg vil gerne have lov til at kommentere på det der endnu engang, for det kan godt være, at du er langsomt opfattende – eller at I er. Sådan må det jo forholde sig, for I stiller det samme spørgsmål hele tiden, siger Brøndby-fodbolddirektøren og fortsætter:
– Vi siger, at vi ser os selv som en del af top3-fighten i dansk fodbold. Vi ser os selv som en top3-klub. Det handler om setup, det handler om infrastruktur, det handler om vores fanbase. Og det er også en målsætning, men vi kan jo ikke ligge der for evigt, lyder det fra Carsten V. Jensen, som slet ikke var færdig med at lange verbale håndmadder ud.
– Fat det nu. Vi kan jo ikke ligge nummer tre. Det er jo et spil, hvor der er udfald. De taber og vinder kampe, men vi ser os selv som en del af det selskab, der skal kæmpe om top3-placeringer i Danmark.
Se klippet nedenfor, hvor også cheftræner Niels Frederiksen kommer til orde.
Jeg har mødt Carsten V. Jensen og Niels Frederiksen til et interview om sæsonstart, transfervindue, strategi og målsætning. Interviewet kan i sin fulde længe (en halv times tid) ses gratis på Discovery+. Stemningen var generelt god #sldk
— Kasper Marker (@KasperMarker) October 16, 2021
Link her https://t.co/x1OxE7CjhA pic.twitter.com/7Fe8lVZFow
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
NYHEDER
AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
EKSKLUSIVT
