I sidste sæson kørte det for Brøndby, og klubben hentede deres første mesterskab i 16 år. Derefter forlod en lang række af profiler klubben, og i denne sæson har det haltet mere, og efter den første halvdel af Superligaens grundspil er de på ottendepladsen, og har kun vundet to af de første 11 kampe.
I et interview på Discovery+, som reporter Kasper Marker har lagt et klip op på sin egen twitter-konto, fortæller Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen om målsætningen og muligheden for at komme i top3 igen – og her tog han bladet fra munden.
– Jeg vil gerne have lov til at kommentere på det der endnu engang, for det kan godt være, at du er langsomt opfattende – eller at I er. Sådan må det jo forholde sig, for I stiller det samme spørgsmål hele tiden, siger Brøndby-fodbolddirektøren og fortsætter:
– Vi siger, at vi ser os selv som en del af top3-fighten i dansk fodbold. Vi ser os selv som en top3-klub. Det handler om setup, det handler om infrastruktur, det handler om vores fanbase. Og det er også en målsætning, men vi kan jo ikke ligge der for evigt, lyder det fra Carsten V. Jensen, som slet ikke var færdig med at lange verbale håndmadder ud.
– Fat det nu. Vi kan jo ikke ligge nummer tre. Det er jo et spil, hvor der er udfald. De taber og vinder kampe, men vi ser os selv som en del af det selskab, der skal kæmpe om top3-placeringer i Danmark.
Se klippet nedenfor, hvor også cheftræner Niels Frederiksen kommer til orde.
Jeg har mødt Carsten V. Jensen og Niels Frederiksen til et interview om sæsonstart, transfervindue, strategi og målsætning. Interviewet kan i sin fulde længe (en halv times tid) ses gratis på Discovery+. Stemningen var generelt god #sldk
— Kasper Marker (@KasperMarker) October 16, 2021
Link her https://t.co/x1OxE7CjhA pic.twitter.com/7Fe8lVZFow
LIVE
VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Køber ind i Barcelona
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
OPTAKT
England – Ghana
OPTAKT
Portugal – Usbekistan
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
MEDIE
Frederiksen renser ud
‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
OPTAKT
Schweiz – Canada
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Lurer på Superliga-stjerne
MEDIE
