I sidste sæson kørte det for Brøndby, og klubben hentede deres første mesterskab i 16 år. Derefter forlod en lang række af profiler klubben, og i denne sæson har det haltet mere, og efter den første halvdel af Superligaens grundspil er de på ottendepladsen, og har kun vundet to af de første 11 kampe.
I et interview på Discovery+, som reporter Kasper Marker har lagt et klip op på sin egen twitter-konto, fortæller Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen om målsætningen og muligheden for at komme i top3 igen – og her tog han bladet fra munden.
– Jeg vil gerne have lov til at kommentere på det der endnu engang, for det kan godt være, at du er langsomt opfattende – eller at I er. Sådan må det jo forholde sig, for I stiller det samme spørgsmål hele tiden, siger Brøndby-fodbolddirektøren og fortsætter:
– Vi siger, at vi ser os selv som en del af top3-fighten i dansk fodbold. Vi ser os selv som en top3-klub. Det handler om setup, det handler om infrastruktur, det handler om vores fanbase. Og det er også en målsætning, men vi kan jo ikke ligge der for evigt, lyder det fra Carsten V. Jensen, som slet ikke var færdig med at lange verbale håndmadder ud.
– Fat det nu. Vi kan jo ikke ligge nummer tre. Det er jo et spil, hvor der er udfald. De taber og vinder kampe, men vi ser os selv som en del af det selskab, der skal kæmpe om top3-placeringer i Danmark.
Se klippet nedenfor, hvor også cheftræner Niels Frederiksen kommer til orde.
Jeg har mødt Carsten V. Jensen og Niels Frederiksen til et interview om sæsonstart, transfervindue, strategi og målsætning. Interviewet kan i sin fulde længe (en halv times tid) ses gratis på Discovery+. Stemningen var generelt god #sldk
— Kasper Marker (@KasperMarker) October 16, 2021
Link her https://t.co/x1OxE7CjhA pic.twitter.com/7Fe8lVZFow
LIVE
TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
TOPNYHED
Tysk VM-chok
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’
EKSKLUSIVT
