CV: Respekt for SønderjyskE

Mens spekulationerne om slutstillingen i Superligaen vokser, kigger FCK’s cheftræner kun en kamp frem ad gangen.



Tre tv-hold stod klar på FCK’s træningsanlæg dagen efter den uafgjorte ligakamp mod OB – et resultat der gjorde toppen af Superligaen endnu mere lige end for et par uger siden, og nu har forfølgerne fra FC Nordsjælland som det formstærke hold kun et point og en seks mål dårligere målscore efter.

Men hvor fodbold-Danmark fokuserer meget på onsdag den 23. maj og stillingen efter de afsluttende tre kampe i Superligaen, kulminerende med FCK’s hjemmekamp mod Silkeborg og FC Nordsjællands ditto mod AC Horsens, så nøjes FCK’s cheftræner Carsten V. Jensen med at tage en kamp ad gangen, som han fortalte til tv-kameraerne og Tipsbladets udsendte, mens spillerne blev sendt på løbetur og derefter til udstrækning i klubhuset.

Den kamp, han fokuserer på, er søndag i Haderslev, på udebane mod SønderjyskE, hvor FCK for et par uger siden nær var blevet slået ud af pokalturneringen og kun fik reddet et knebent nok 4-3 nederlag på et sent straffe sat ind af Cesar Santin.

Sådan et resultat kunne vække bekymring for en titelbejler under pres, men i ligaen er historien en smule anderledes. FCK har nemlig vundet 15 af 17 opgør mod SønderjyskE/Haderslev, mens kun to er endt uafgjort. Så man tager en liga-ubesejret status med over Storebælt.

– Vi har helt sikkert respekt for SønderjyskE, der har haft et forrygende forår og vist god form, indtil de løb ind i AC Horsens. Vi har stor respekt for deres kvaliteter, men trods dem har vi altså klaret skærene mod dem i ligaen i denne sæson og vundet over dem to gange hjemme i Parken.

– En sejr er selvfølgelig målet igen, men det vil kræve en god præstation. Det ved vi, og vi undervurderer dem ikke, sagde Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tæt på at købe FC København-spiller

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid

Zanka ville spille gratis for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Viaplay med stor AGF-nyhed

Mexico – Sydkorea

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Jonas Lössl stopper karrieren

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Skotland – Marokko

Superliga-spiller åben for transfer

Dansk profil til AGF? ‘Ikke et tema lige nu’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rundens hold – VM

Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr