CV: Respekt for SønderjyskE

Mens spekulationerne om slutstillingen i Superligaen vokser, kigger FCK’s cheftræner kun en kamp frem ad gangen.



Tre tv-hold stod klar på FCK’s træningsanlæg dagen efter den uafgjorte ligakamp mod OB – et resultat der gjorde toppen af Superligaen endnu mere lige end for et par uger siden, og nu har forfølgerne fra FC Nordsjælland som det formstærke hold kun et point og en seks mål dårligere målscore efter.

Men hvor fodbold-Danmark fokuserer meget på onsdag den 23. maj og stillingen efter de afsluttende tre kampe i Superligaen, kulminerende med FCK’s hjemmekamp mod Silkeborg og FC Nordsjællands ditto mod AC Horsens, så nøjes FCK’s cheftræner Carsten V. Jensen med at tage en kamp ad gangen, som han fortalte til tv-kameraerne og Tipsbladets udsendte, mens spillerne blev sendt på løbetur og derefter til udstrækning i klubhuset.

Den kamp, han fokuserer på, er søndag i Haderslev, på udebane mod SønderjyskE, hvor FCK for et par uger siden nær var blevet slået ud af pokalturneringen og kun fik reddet et knebent nok 4-3 nederlag på et sent straffe sat ind af Cesar Santin.

Sådan et resultat kunne vække bekymring for en titelbejler under pres, men i ligaen er historien en smule anderledes. FCK har nemlig vundet 15 af 17 opgør mod SønderjyskE/Haderslev, mens kun to er endt uafgjort. Så man tager en liga-ubesejret status med over Storebælt.

– Vi har helt sikkert respekt for SønderjyskE, der har haft et forrygende forår og vist god form, indtil de løb ind i AC Horsens. Vi har stor respekt for deres kvaliteter, men trods dem har vi altså klaret skærene mod dem i ligaen i denne sæson og vundet over dem to gange hjemme i Parken.

– En sejr er selvfølgelig målet igen, men det vil kræve en god præstation. Det ved vi, og vi undervurderer dem ikke, sagde Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.







LIVE

TransferLIVE: Enig med stjerne – koster 450 mio.

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Jess Thorup fyret

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Benhård kritik af Danmark

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Manchester United afbryder forhandlingerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Kasper Hjulmand fyret

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Revser danske stjerner: Ubegribeligt!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Revser Brøndby-tendens: ‘En dårlig idé!’