Tre tv-hold stod klar på FCK’s træningsanlæg dagen efter den uafgjorte ligakamp mod OB – et resultat der gjorde toppen af Superligaen endnu mere lige end for et par uger siden, og nu har forfølgerne fra FC Nordsjælland som det formstærke hold kun et point og en seks mål dårligere målscore efter.
Men hvor fodbold-Danmark fokuserer meget på onsdag den 23. maj og stillingen efter de afsluttende tre kampe i Superligaen, kulminerende med FCK’s hjemmekamp mod Silkeborg og FC Nordsjællands ditto mod AC Horsens, så nøjes FCK’s cheftræner Carsten V. Jensen med at tage en kamp ad gangen, som han fortalte til tv-kameraerne og Tipsbladets udsendte, mens spillerne blev sendt på løbetur og derefter til udstrækning i klubhuset.
Den kamp, han fokuserer på, er søndag i Haderslev, på udebane mod SønderjyskE, hvor FCK for et par uger siden nær var blevet slået ud af pokalturneringen og kun fik reddet et knebent nok 4-3 nederlag på et sent straffe sat ind af Cesar Santin.
Sådan et resultat kunne vække bekymring for en titelbejler under pres, men i ligaen er historien en smule anderledes. FCK har nemlig vundet 15 af 17 opgør mod SønderjyskE/Haderslev, mens kun to er endt uafgjort. Så man tager en liga-ubesejret status med over Storebælt.
– Vi har helt sikkert respekt for SønderjyskE, der har haft et forrygende forår og vist god form, indtil de løb ind i AC Horsens. Vi har stor respekt for deres kvaliteter, men trods dem har vi altså klaret skærene mod dem i ligaen i denne sæson og vundet over dem to gange hjemme i Parken.
– En sejr er selvfølgelig målet igen, men det vil kræve en god præstation. Det ved vi, og vi undervurderer dem ikke, sagde Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER