Tre tv-hold stod klar på FCK’s træningsanlæg dagen efter den uafgjorte ligakamp mod OB – et resultat der gjorde toppen af Superligaen endnu mere lige end for et par uger siden, og nu har forfølgerne fra FC Nordsjælland som det formstærke hold kun et point og en seks mål dårligere målscore efter.
Men hvor fodbold-Danmark fokuserer meget på onsdag den 23. maj og stillingen efter de afsluttende tre kampe i Superligaen, kulminerende med FCK’s hjemmekamp mod Silkeborg og FC Nordsjællands ditto mod AC Horsens, så nøjes FCK’s cheftræner Carsten V. Jensen med at tage en kamp ad gangen, som han fortalte til tv-kameraerne og Tipsbladets udsendte, mens spillerne blev sendt på løbetur og derefter til udstrækning i klubhuset.
Den kamp, han fokuserer på, er søndag i Haderslev, på udebane mod SønderjyskE, hvor FCK for et par uger siden nær var blevet slået ud af pokalturneringen og kun fik reddet et knebent nok 4-3 nederlag på et sent straffe sat ind af Cesar Santin.
Sådan et resultat kunne vække bekymring for en titelbejler under pres, men i ligaen er historien en smule anderledes. FCK har nemlig vundet 15 af 17 opgør mod SønderjyskE/Haderslev, mens kun to er endt uafgjort. Så man tager en liga-ubesejret status med over Storebælt.
– Vi har helt sikkert respekt for SønderjyskE, der har haft et forrygende forår og vist god form, indtil de løb ind i AC Horsens. Vi har stor respekt for deres kvaliteter, men trods dem har vi altså klaret skærene mod dem i ligaen i denne sæson og vundet over dem to gange hjemme i Parken.
– En sejr er selvfølgelig målet igen, men det vil kræve en god præstation. Det ved vi, og vi undervurderer dem ikke, sagde Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
OPTAKT
Frankrig – Sverige
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT