Brøndby IF har på alle måder haft FC København i deres hule hånd i denne sæson.
De blå-gule har vundet over rivalen to gange, og i Superliga-tabellen har Brøndby været foran hele vejen – aktuelt er Niels Frederiksens tropper syv point foran FC København.
Søndag kan det blive til 10 point, hvis Brøndby IF for tredje gang i sæsonen formår at få skovlen under FCK, og Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby, glæder sig til arvefjendeopgøret.
– Det er en stor kamp uanset hvad, og så er det mod et København, der har været såret, og som har investeret voldsomt i at komme tilbage på fode. Den måde, som FC København har gearet sig på, er vel nærmest ikke set før. Det ser ud som om, at det er all-in på at nå det, som klubben skal, og som den er bygget til, nemlig at spille europæisk, siger Carsten V. Jensen i et stort interview med Tipsbladet og tilføjer:
– Samtidig er der vores opadgående kurve gennem en længere periode, og sammen med vores i øvrigt gode resultater mod FCK gør det jo bare, at der bliver bygget op til storkamp.
– Den her kamp har noget særligt over sig. Et såret København, der har investeret voldsomt i at finde fodfæste, og så et Brøndby på vej frem. Det i sig selv skal nok bære godt med brænde til bålet.
Brøndby-bossen har som bekendt en fortid i FC København, hvor han både har været sportschef og cheftræner, men det er ikke længere noget specielt for “CV” at stå over for sin tidligere arbejdsgiver.
– Nej, egentlig ikke. De har skiftet på mange positioner, og jeg har selv dels været forbi Nordsjælland og er nu i Brøndby og har været det i et stykke tid, så der er løbet så meget vand i åen, og der har været så mange opgør siden dengang, så på den led er der slet ikke noget personligt i det. Men det er jo stadigvæk et derby, siger han.
Du kan læse hele interviewet med Carsten V. Jensen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med Lyngby-træner Carit Falch, endnu et kapitel i vores fortælling om de falske agenter, et kig på storsatsende IFK Göteborg med blandt andre Marek Hamsik på holdet – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
LIVE: Tottenham tæt på Robertson
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
TOPNYHED
Hårdt angreb på DBU-boss
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
MEDIE
FCM-emne koster kæmpe millionbeløb
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
EKSKLUSIVT
