CV studser over FCK: Det er nærmest ikke set før

Brøndby-direktør Carsten V. Jensen glæder sig til det kommende opgør mod FC København, som han mener har gearet sig på en måde, der nærmest ikke er set før i dansk fodbold.



Brøndby IF har på alle måder haft FC København i deres hule hånd i denne sæson.

De blå-gule har vundet over rivalen to gange, og i Superliga-tabellen har Brøndby været foran hele vejen – aktuelt er Niels Frederiksens tropper syv point foran FC København.

Søndag kan det blive til 10 point, hvis Brøndby IF for tredje gang i sæsonen formår at få skovlen under FCK, og Carsten V. Jensen, der er fodbolddirektør i Brøndby, glæder sig til arvefjendeopgøret.

– Det er en stor kamp uanset hvad, og så er det mod et København, der har været såret, og som har investeret voldsomt i at komme tilbage på fode. Den måde, som FC København har gearet sig på, er vel nærmest ikke set før. Det ser ud som om, at det er all-in på at nå det, som klubben skal, og som den er bygget til, nemlig at spille europæisk, siger Carsten V. Jensen i et stort interview med Tipsbladet og tilføjer:

– Samtidig er der vores opadgående kurve gennem en længere periode, og sammen med vores i øvrigt gode resultater mod FCK gør det jo bare, at der bliver bygget op til storkamp.

– Den her kamp har noget særligt over sig. Et såret København, der har investeret voldsomt i at finde fodfæste, og så et Brøndby på vej frem. Det i sig selv skal nok bære godt med brænde til bålet.

Brøndby-bossen har som bekendt en fortid i FC København, hvor han både har været sportschef og cheftræner, men det er ikke længere noget specielt for “CV” at stå over for sin tidligere arbejdsgiver.

– Nej, egentlig ikke. De har skiftet på mange positioner, og jeg har selv dels været forbi Nordsjælland og er nu i Brøndby og har været det i et stykke tid, så der er løbet så meget vand i åen, og der har været så mange opgør siden dengang, så på den led er der slet ikke noget personligt i det. Men det er jo stadigvæk et derby, siger han.

Du kan læse hele interviewet med Carsten V. Jensen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et interview med Lyngby-træner Carit Falch, endnu et kapitel i vores fortælling om de falske agenter, et kig på storsatsende IFK Göteborg med blandt andre Marek Hamsik på holdet – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_9_april





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

LIVE: FC København – FC Nordsjælland

Jagter Christian Nørgaard

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

FC København – FC Nordsjælland

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Stort Brøndby-boost



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Præsenterer Thomas Franks afløser

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

– Enten FCK eller også stopper han?

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

FC København-boss reagerer på tilråb

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Danmark indleder med et brag mod Norge

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus