CV til møde med Patrick Pentz’ agent

Tipsbladet har torsdag spottet Brøndby-chef Carsten V. Jensen komme ud fra et møde med Patrick Pentz' agent, James Lippett.



BRØNDBY (Tipsbladet): Der foregår spændende ting på Brøndby Stadion.

Patrick Pentz går nogle uvisse måneder i møde, for østrigerens lejeaftale med Brøndby udløber til sommer, og det vides endnu ikke, om han kommer til at fortsætte i Brøndby.

Pentz er på kontrakt i Bayer Leverkusen til sommeren 2025, men det er svært at forestille sig, at han, med den hårde konkurrence in mente, er tiltænkt en rolle på holdet, hvorfor han nok skal se sig om efter nye klubber.

”Four more years” bliver der ivrigt råbt fra Brøndby-fansene ned mod Pentz, der meget gerne ser, at Pentz skriver under på en fast aftale på Vestegnen.

Og det kunne tyde på, at der er noget i gærde.

Tipsbladet var torsdag på Brøndby Stadion i forbindelse med træningen, og her kunne man se fodbolddirektør Carsten V. Jensen træde ud af et mødelokale i selskab med Patrick Pentz’ agent, James Lippett.

Den engelske agent satte sig efterfølgende i receptionen, hvor han ventede på, at Patrick Pentz blev færdig med torsdagens træning, hvorefter de to sammen forlod Brøndby Stadion.

Hvad der er foregået på det møde, kan man kun spå om, men der foregår altså et eller andet i kulissen mellem Brøndby og Patrick Pentz’ bagland.  

Ifølge Tipsbladets oplysninger har James Lippett, Patrick Pentz' agent, også været til stede ved flere af Brøndbys kampe i både efteråret og foråret, og han holder løbende samtaler med Carsten V. Jensen. 





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De vil have Gaaei – her er prisen

Transferbombe på vej

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Colombia – Portugal

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til storklub?

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Supercomputer: Her er VM-finalen

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FC København jagter Romane Amane

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

DR Congo – Uzbekistan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Ståle Solbakken i stort forsvar

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”