Da Laudrup sænkede FCK

Brian Laudrup nåede at stoppe FCK som Chelsea-spiller kort inden, han skiftede til klubben. Gense hvordan FCK overraskede på Stamford Bridge.



FC København trak fredag Chelsea som modstander i 1/8-finalen i Champions League. De danske mestre har en gang tidligere prøvet kræfter med det engelske storhold.

Året var 1998, FC København var langt fra nogen magtfaktor i dansk fodbold men havde kvalificeret sig Europa Cup for pokalvindere via en tabt pokalfinale til de danske mestre fra Brøndby.

Chelseas hold var allerede på det tidspunkt sat sammen af spillere som Marcel DesaillyDesailly, Franck Leboeuf, Tore André Flo, Gianfranco Zola, Pierluigi Casiraghi, Roberto Dimatteo, Brian Laudrup og den spillende manager Gianluca Vialli.

Første opgør blev spillet på Stamford Bridge, hvor hjemmeholdet sattes sig tungt på kampen, mens træner Kim Brink dirigerede sit hold bestående af blandt andre Michael Stensgaard, Peter Nielsen, Lars Højer, Carsten Hemmingsen, Bjarne Goldbæk, Thomas Thorninger og David Nielsen.

Chelsea havde store tilbud kampen igennem, men med ni minutter fik Bjarne Goldbæk pludselig en gratis mulighed og flækkede bolden i mål. Sensationen lurede, men i sidste minut udlignede Marcel Desailly.

I returopgøret i Parken kunne FC København klare sig med uafgjort. PÅ forhånd havde Kim Brink understreget, at det var vigtigt at holde Chelsea fra scoring de første 20 minutter, hvilket også lykkedes. Men efter godt 30 minutter kunne Brian Laudrup sætte hovedet på en ripost og sende bolden i mål og Chelsea i front. Målet blev kampens eneste og FCK måtte strække våben.

– Det var et af mine meget sjældne mål med hovedet, siger Brian Laudrup til tipsbladet.dk.

– Som det vil være ved det kommende møde i Champions League, var Chelsea også dengang store favoritter. Der var masser af store stjerner på holdet, men FC København overraskede på udebane ved at klare 1-1. Det blev meget mere lige dengang i forhold til, hvad der var forventet.

– Så selv om Chelsea også nu er klare favoritter, var kampene fra dengang et godt bevis på, at der ikke er nogen grund til at give op på forhånd, siger Brian Laudrup.

To dage efter målet i Parken, skrev Brian Laudrup under på en kontrakt med FC København, der ikke meget senere sendte Bjarne Goldbæk den modsatte vej.

Se her, hvordan FC København overraskede på Stamford Bridge





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Viborg FF – FC Midtjylland

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Benhård Brian Riemer-melding

FC København – FC Fredericia

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Topchef får nyt job i FCK

Randers FC – Silkeborg IF

Protesterer efter dansk drømmekamp

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Millionregn over FC Midtjylland

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Færdig? Manchester City har udset afløser

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Barcelona – Rayo Vallecano

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

“Ingen er uerstattelige”

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Afslører vild transfer-historie

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!