FC København trak fredag Chelsea som modstander i 1/8-finalen i Champions League. De danske mestre har en gang tidligere prøvet kræfter med det engelske storhold.
Året var 1998, FC København var langt fra nogen magtfaktor i dansk fodbold men havde kvalificeret sig Europa Cup for pokalvindere via en tabt pokalfinale til de danske mestre fra Brøndby.
Chelseas hold var allerede på det tidspunkt sat sammen af spillere som Marcel DesaillyDesailly, Franck Leboeuf, Tore André Flo, Gianfranco Zola, Pierluigi Casiraghi, Roberto Dimatteo, Brian Laudrup og den spillende manager Gianluca Vialli.
Første opgør blev spillet på Stamford Bridge, hvor hjemmeholdet sattes sig tungt på kampen, mens træner Kim Brink dirigerede sit hold bestående af blandt andre Michael Stensgaard, Peter Nielsen, Lars Højer, Carsten Hemmingsen, Bjarne Goldbæk, Thomas Thorninger og David Nielsen.
Chelsea havde store tilbud kampen igennem, men med ni minutter fik Bjarne Goldbæk pludselig en gratis mulighed og flækkede bolden i mål. Sensationen lurede, men i sidste minut udlignede Marcel Desailly.
I returopgøret i Parken kunne FC København klare sig med uafgjort. PÅ forhånd havde Kim Brink understreget, at det var vigtigt at holde Chelsea fra scoring de første 20 minutter, hvilket også lykkedes. Men efter godt 30 minutter kunne Brian Laudrup sætte hovedet på en ripost og sende bolden i mål og Chelsea i front. Målet blev kampens eneste og FCK måtte strække våben.
– Det var et af mine meget sjældne mål med hovedet, siger Brian Laudrup til tipsbladet.dk.
– Som det vil være ved det kommende møde i Champions League, var Chelsea også dengang store favoritter. Der var masser af store stjerner på holdet, men FC København overraskede på udebane ved at klare 1-1. Det blev meget mere lige dengang i forhold til, hvad der var forventet.
– Så selv om Chelsea også nu er klare favoritter, var kampene fra dengang et godt bevis på, at der ikke er nogen grund til at give op på forhånd, siger Brian Laudrup.
To dage efter målet i Parken, skrev Brian Laudrup under på en kontrakt med FC København, der ikke meget senere sendte Bjarne Goldbæk den modsatte vej.
Se her, hvordan FC København overraskede på Stamford Bridge
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
LIVE
Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
UEFA klar til at boykotte VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
AVIS
De vil have Jelert
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
FANKLUBBEN
Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Stjerne på plads i Chelsea
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TOPNYHED
OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE