Da Laudrup sænkede FCK

Brian Laudrup nåede at stoppe FCK som Chelsea-spiller kort inden, han skiftede til klubben. Gense hvordan FCK overraskede på Stamford Bridge.



FC København trak fredag Chelsea som modstander i 1/8-finalen i Champions League. De danske mestre har en gang tidligere prøvet kræfter med det engelske storhold.

Året var 1998, FC København var langt fra nogen magtfaktor i dansk fodbold men havde kvalificeret sig Europa Cup for pokalvindere via en tabt pokalfinale til de danske mestre fra Brøndby.

Chelseas hold var allerede på det tidspunkt sat sammen af spillere som Marcel DesaillyDesailly, Franck Leboeuf, Tore André Flo, Gianfranco Zola, Pierluigi Casiraghi, Roberto Dimatteo, Brian Laudrup og den spillende manager Gianluca Vialli.

Første opgør blev spillet på Stamford Bridge, hvor hjemmeholdet sattes sig tungt på kampen, mens træner Kim Brink dirigerede sit hold bestående af blandt andre Michael Stensgaard, Peter Nielsen, Lars Højer, Carsten Hemmingsen, Bjarne Goldbæk, Thomas Thorninger og David Nielsen.

Chelsea havde store tilbud kampen igennem, men med ni minutter fik Bjarne Goldbæk pludselig en gratis mulighed og flækkede bolden i mål. Sensationen lurede, men i sidste minut udlignede Marcel Desailly.

I returopgøret i Parken kunne FC København klare sig med uafgjort. PÅ forhånd havde Kim Brink understreget, at det var vigtigt at holde Chelsea fra scoring de første 20 minutter, hvilket også lykkedes. Men efter godt 30 minutter kunne Brian Laudrup sætte hovedet på en ripost og sende bolden i mål og Chelsea i front. Målet blev kampens eneste og FCK måtte strække våben.

– Det var et af mine meget sjældne mål med hovedet, siger Brian Laudrup til tipsbladet.dk.

– Som det vil være ved det kommende møde i Champions League, var Chelsea også dengang store favoritter. Der var masser af store stjerner på holdet, men FC København overraskede på udebane ved at klare 1-1. Det blev meget mere lige dengang i forhold til, hvad der var forventet.

– Så selv om Chelsea også nu er klare favoritter, var kampene fra dengang et godt bevis på, at der ikke er nogen grund til at give op på forhånd, siger Brian Laudrup.

To dage efter målet i Parken, skrev Brian Laudrup under på en kontrakt med FC København, der ikke meget senere sendte Bjarne Goldbæk den modsatte vej.

Se her, hvordan FC København overraskede på Stamford Bridge







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Enig med FC Midtjylland-angriber

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-spiller idømt karantæne

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen