Dårlig smag i munden: Jeg svigter gruppen

Jesper Sørensen var ærgerlig over sin egen opførsel efter slutfløjtet mod AGF, hvor Brøndby-bossen blev præsenteret for et rødt kort, der koster ham søndagens derby mod FC København.



Efter AGF's 1-0-sejr over Brøndby var der ekstra drama på grønsværen, da Jesper Sørensen blev præsenteret for et rødt kort for at skubbe til AGF's Felix Beijmo. 

Brøndbys cheftræner lagde sig efterfølgende fladt ned og beklagede sin egen opførsel, da han stillede op til interview med TV 2.

– Jeg dummer mig her. Jeg må ikke tage fat i en modspiller, selvfølgelig må jeg ikke det, og så får jeg et rødt kort, lød det her fra Jesper Sørensen, der pegede på, at Felix Beijmo inden da havde sagt noget, som Jesper Sørensen ikke ønskede at gentage. 

Studievært Camilla Martin pegede herefter på, at eksperterne i TV 2's studie i Odense var overraskede over udvisningen, fordi det ikke lignede Jesper Sørensen. Brøndby-bossen blev herefter spurgt, hvad der fik ham til at agere, som han gjorde efter slutfløjtet. 

– Ja, det er et godt spørgsmål. Lige i det moment dummer jeg mig. Jeg skal aldrig tage fat i en modspiller, sådan er det. Det var et øjebliks ukontrol, og det findes jo ind imellem. Men jeg står da her med en dårlig smag i munden og med ærgrelse, lød svaret fra Jesper Sørensen. 

Cheftræneren blev herefter spurgt, hvordan han har det med at misse søndagens derby mod FC København. 

– Dårligt. Jeg svigter jo gruppen her. Det er klart, sådan er det jo. Det er jo beklageligt og dumt, lød det fra Jesper Sørensen. 

Brøndby-bossen afviste afslutningsvist, at det røde kort kan ses som en kulmination på det pres, han har været under på grund af svingende resultater i efteråret. 

– Nej, det tror jeg ikke, det er. Jeg ved det ikke. Det var et enkeltstående tilfælde. Det er en huskekage til en anden gang. Men nej, jeg synes ikke, man kan sige, at det hænger sammen med pres på fodboldtrænere, det synes jeg ikke, lød det fra Jesper Sørensen. 

Du kan læse Tipsbladets karakterer til Brøndbys spillere her. 





Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn


Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Celtic genansætter populær veteran

– Der kan komme et kanonslag fra FCK

Vavro-skandale – kan få lang karantæne

Vil have Jonas Wind til FC København

Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’

Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Derfor blev Ruben Amorim fyret

Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim

Her er Ajax-danskers millionløn

Manchester United overvejer ham

Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk

‘En kæmpe ære at spille for FC København’

Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner

Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner

Superliga-boss afviste Frank og Tottenham

Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK

Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub

Angrebstalent forlænger med Brøndby IF

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Han bliver midlertidig Man Utd-træner

Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’

Her er Superligaens bedste stadion

Rygter om AC Horsens-legende

Alle kender danskers millionløn: Det er da spøjst

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

FC Nordsjælland på rov i DBU

Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget

Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent

Tauson indleder året med double-nederlag

‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid

Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning

Nye skader i Manchester City

Egypten i kvartfinalen

Fyret – fik kun otte kampe i Celtic