Efter AGF's 1-0-sejr over Brøndby var der ekstra drama på grønsværen, da Jesper Sørensen blev præsenteret for et rødt kort for at skubbe til AGF's Felix Beijmo.
Brøndbys cheftræner lagde sig efterfølgende fladt ned og beklagede sin egen opførsel, da han stillede op til interview med TV 2.
– Jeg dummer mig her. Jeg må ikke tage fat i en modspiller, selvfølgelig må jeg ikke det, og så får jeg et rødt kort, lød det her fra Jesper Sørensen, der pegede på, at Felix Beijmo inden da havde sagt noget, som Jesper Sørensen ikke ønskede at gentage.
Studievært Camilla Martin pegede herefter på, at eksperterne i TV 2's studie i Odense var overraskede over udvisningen, fordi det ikke lignede Jesper Sørensen. Brøndby-bossen blev herefter spurgt, hvad der fik ham til at agere, som han gjorde efter slutfløjtet.
– Ja, det er et godt spørgsmål. Lige i det moment dummer jeg mig. Jeg skal aldrig tage fat i en modspiller, sådan er det. Det var et øjebliks ukontrol, og det findes jo ind imellem. Men jeg står da her med en dårlig smag i munden og med ærgrelse, lød svaret fra Jesper Sørensen.
Cheftræneren blev herefter spurgt, hvordan han har det med at misse søndagens derby mod FC København.
– Dårligt. Jeg svigter jo gruppen her. Det er klart, sådan er det jo. Det er jo beklageligt og dumt, lød det fra Jesper Sørensen.
Brøndby-bossen afviste afslutningsvist, at det røde kort kan ses som en kulmination på det pres, han har været under på grund af svingende resultater i efteråret.
– Nej, det tror jeg ikke, det er. Jeg ved det ikke. Det var et enkeltstående tilfælde. Det er en huskekage til en anden gang. Men nej, jeg synes ikke, man kan sige, at det hænger sammen med pres på fodboldtrænere, det synes jeg ikke, lød det fra Jesper Sørensen.
Du kan læse Tipsbladets karakterer til Brøndbys spillere her.
LIVE
TransferLIVE: Spurs-profil vil væk
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
OPTAKT
Jordan – Algeriet
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
OPTAKT
Spanien – Saudi-Arabien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT