Dårlig smag i munden: Jeg svigter gruppen

Jesper Sørensen var ærgerlig over sin egen opførsel efter slutfløjtet mod AGF, hvor Brøndby-bossen blev præsenteret for et rødt kort, der koster ham søndagens derby mod FC København.



Efter AGF's 1-0-sejr over Brøndby var der ekstra drama på grønsværen, da Jesper Sørensen blev præsenteret for et rødt kort for at skubbe til AGF's Felix Beijmo. 

Brøndbys cheftræner lagde sig efterfølgende fladt ned og beklagede sin egen opførsel, da han stillede op til interview med TV 2.

– Jeg dummer mig her. Jeg må ikke tage fat i en modspiller, selvfølgelig må jeg ikke det, og så får jeg et rødt kort, lød det her fra Jesper Sørensen, der pegede på, at Felix Beijmo inden da havde sagt noget, som Jesper Sørensen ikke ønskede at gentage. 

Studievært Camilla Martin pegede herefter på, at eksperterne i TV 2's studie i Odense var overraskede over udvisningen, fordi det ikke lignede Jesper Sørensen. Brøndby-bossen blev herefter spurgt, hvad der fik ham til at agere, som han gjorde efter slutfløjtet. 

– Ja, det er et godt spørgsmål. Lige i det moment dummer jeg mig. Jeg skal aldrig tage fat i en modspiller, sådan er det. Det var et øjebliks ukontrol, og det findes jo ind imellem. Men jeg står da her med en dårlig smag i munden og med ærgrelse, lød svaret fra Jesper Sørensen. 

Cheftræneren blev herefter spurgt, hvordan han har det med at misse søndagens derby mod FC København. 

– Dårligt. Jeg svigter jo gruppen her. Det er klart, sådan er det jo. Det er jo beklageligt og dumt, lød det fra Jesper Sørensen. 

Brøndby-bossen afviste afslutningsvist, at det røde kort kan ses som en kulmination på det pres, han har været under på grund af svingende resultater i efteråret. 

– Nej, det tror jeg ikke, det er. Jeg ved det ikke. Det var et enkeltstående tilfælde. Det er en huskekage til en anden gang. Men nej, jeg synes ikke, man kan sige, at det hænger sammen med pres på fodboldtrænere, det synes jeg ikke, lød det fra Jesper Sørensen. 

Du kan læse Tipsbladets karakterer til Brøndbys spillere her. 







LIVE

LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade

Fremhæver stort Brøndby-talent

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Helt vild med Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Brøndby IF – Sønderjyske

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh! 

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

‘Så er Clement Bischoff færdig’

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Langer ud efter Peter Sørensen

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu reagerer Morten Krogh

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Brøndby er de dårligste i Europa

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Blæst fuldstændig omkuld

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

22 millioner kroner!

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Øjner europæisk trofæ

Dansker ser gult i London