Henrik Dalsgaard var i dialog med AaB, mens han stadig var Brentford-spiller, men klubben havde andre prioriteter og derfor endte højre backen i sidste ende i FC Midtjylland. Det siger Dalsgaard til TV3 Sport.
– Hvis vi skal sige det, som det var, så havde AaB andre prioriteter og var måske ikke så interesserede. Der var Midtjylland interesseret fra start og havde en plan klar for, hvordan det skulle være for mig. Det er kort sagt, der den ligger, siger Henrik Dalsgaard.
Han kommer ikke ind på, hvad AaB’s prioriteter er, men siger selv, at han gerne vil spille med helt fremme i Superligaen.
– Jeg syntes, at hvis jeg skulle tilbage til Danmark, så var det for at spille om medaljer og gerne noget europæisk fodbold også. Der matchede vores ambitioner. Jeg glæder mig til at være en af de bærende kræfter, på et FCM-hold der skal bygges en lille smule op igen, siger Dalsgaard.
Han synes dog, at der har været god forståelse fra Aalborg-siden, hvor sportsdirektør Inge André Olsen har været klar i spyttet ifølge Dalsgaard.
– Deres sportsdirektør har været god. Han har været ude at sige det, som det er. Jeg synes, der har været forståelse. Midtjylland er p.t. et andet sted end AaB. AaB er måske i gang med at bygge noget nyt op, det er sådan, jeg ser det, afslutter Dalsgaard interviewet med TV3 Sport.
Dalsgaard var en del af det AaB-hold, der vandt det danske mesterskab i 2014. Han nåede at være i klubben i syv år, før han i 2016 skiftede til Zulte Waregem fra Belgien.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på kæmpe Froholdt-handel
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
Klar besked om AGF
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
LIVE
Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
NYHEDER
Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Franco Baresi er død
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
AVIS
De vil have Jelert
INTERVIEW
Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Her er FCK’s næste modstander i Europa
