Henrik Dalsgaard var i dialog med AaB, mens han stadig var Brentford-spiller, men klubben havde andre prioriteter og derfor endte højre backen i sidste ende i FC Midtjylland. Det siger Dalsgaard til TV3 Sport.
– Hvis vi skal sige det, som det var, så havde AaB andre prioriteter og var måske ikke så interesserede. Der var Midtjylland interesseret fra start og havde en plan klar for, hvordan det skulle være for mig. Det er kort sagt, der den ligger, siger Henrik Dalsgaard.
Han kommer ikke ind på, hvad AaB’s prioriteter er, men siger selv, at han gerne vil spille med helt fremme i Superligaen.
– Jeg syntes, at hvis jeg skulle tilbage til Danmark, så var det for at spille om medaljer og gerne noget europæisk fodbold også. Der matchede vores ambitioner. Jeg glæder mig til at være en af de bærende kræfter, på et FCM-hold der skal bygges en lille smule op igen, siger Dalsgaard.
Han synes dog, at der har været god forståelse fra Aalborg-siden, hvor sportsdirektør Inge André Olsen har været klar i spyttet ifølge Dalsgaard.
– Deres sportsdirektør har været god. Han har været ude at sige det, som det er. Jeg synes, der har været forståelse. Midtjylland er p.t. et andet sted end AaB. AaB er måske i gang med at bygge noget nyt op, det er sådan, jeg ser det, afslutter Dalsgaard interviewet med TV3 Sport.
Dalsgaard var en del af det AaB-hold, der vandt det danske mesterskab i 2014. Han nåede at være i klubben i syv år, før han i 2016 skiftede til Zulte Waregem fra Belgien.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
OPTAKT
Liverpool – Brentford
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
MEDIE
Forhandler med storklub
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Konge benåder fængslede fans efter AFCON
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
