Dalsgaard om comeback: AaB havde andre prioriteter

Midtjylland er et andet sted end AaB p.t., lyder det fra Henrik Dalsgaard.



Henrik Dalsgaard var i dialog med AaB, mens han stadig var Brentford-spiller, men klubben havde andre prioriteter og derfor endte højre backen i sidste ende i FC Midtjylland. Det siger Dalsgaard til TV3 Sport. 

– Hvis vi skal sige det, som det var, så havde AaB andre prioriteter og var måske ikke så interesserede. Der var Midtjylland interesseret fra start og havde en plan klar for, hvordan det skulle være for mig. Det er kort sagt, der den ligger, siger Henrik Dalsgaard. 

Han kommer ikke ind på, hvad AaB’s prioriteter er, men siger selv, at han gerne vil spille med helt fremme i Superligaen. 

– Jeg syntes, at hvis jeg skulle tilbage til Danmark, så var det for at spille om medaljer og gerne noget europæisk fodbold også. Der matchede vores ambitioner. Jeg glæder mig til at være en af de bærende kræfter, på et FCM-hold der skal bygges en lille smule op igen, siger Dalsgaard.

Han synes dog, at der har været god forståelse fra Aalborg-siden, hvor sportsdirektør Inge André Olsen har været klar i spyttet ifølge Dalsgaard. 

– Deres sportsdirektør har været god. Han har været ude at sige det, som det er. Jeg synes, der har været forståelse. Midtjylland er p.t. et andet sted end AaB. AaB er måske i gang med at bygge noget nyt op, det er sådan, jeg ser det, afslutter Dalsgaard interviewet med TV3 Sport. 

Dalsgaard var en del af det AaB-hold, der vandt det danske mesterskab i 2014. Han nåede at være i klubben i syv år, før han i 2016 skiftede til Zulte Waregem fra Belgien.  







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Mål i Hvidovre

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Han er færdig i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Vil have dansk stjerne til Brøndby