Henrik Dalsgaard var i dialog med AaB, mens han stadig var Brentford-spiller, men klubben havde andre prioriteter og derfor endte højre backen i sidste ende i FC Midtjylland. Det siger Dalsgaard til TV3 Sport.
– Hvis vi skal sige det, som det var, så havde AaB andre prioriteter og var måske ikke så interesserede. Der var Midtjylland interesseret fra start og havde en plan klar for, hvordan det skulle være for mig. Det er kort sagt, der den ligger, siger Henrik Dalsgaard.
Han kommer ikke ind på, hvad AaB’s prioriteter er, men siger selv, at han gerne vil spille med helt fremme i Superligaen.
– Jeg syntes, at hvis jeg skulle tilbage til Danmark, så var det for at spille om medaljer og gerne noget europæisk fodbold også. Der matchede vores ambitioner. Jeg glæder mig til at være en af de bærende kræfter, på et FCM-hold der skal bygges en lille smule op igen, siger Dalsgaard.
Han synes dog, at der har været god forståelse fra Aalborg-siden, hvor sportsdirektør Inge André Olsen har været klar i spyttet ifølge Dalsgaard.
– Deres sportsdirektør har været god. Han har været ude at sige det, som det er. Jeg synes, der har været forståelse. Midtjylland er p.t. et andet sted end AaB. AaB er måske i gang med at bygge noget nyt op, det er sådan, jeg ser det, afslutter Dalsgaard interviewet med TV3 Sport.
Dalsgaard var en del af det AaB-hold, der vandt det danske mesterskab i 2014. Han nåede at være i klubben i syv år, før han i 2016 skiftede til Zulte Waregem fra Belgien.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Én død efter voldsom Champions League-fejring
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT
