Henrik Dalsgaard var i dialog med AaB, mens han stadig var Brentford-spiller, men klubben havde andre prioriteter og derfor endte højre backen i sidste ende i FC Midtjylland. Det siger Dalsgaard til TV3 Sport.
– Hvis vi skal sige det, som det var, så havde AaB andre prioriteter og var måske ikke så interesserede. Der var Midtjylland interesseret fra start og havde en plan klar for, hvordan det skulle være for mig. Det er kort sagt, der den ligger, siger Henrik Dalsgaard.
Han kommer ikke ind på, hvad AaB’s prioriteter er, men siger selv, at han gerne vil spille med helt fremme i Superligaen.
– Jeg syntes, at hvis jeg skulle tilbage til Danmark, så var det for at spille om medaljer og gerne noget europæisk fodbold også. Der matchede vores ambitioner. Jeg glæder mig til at være en af de bærende kræfter, på et FCM-hold der skal bygges en lille smule op igen, siger Dalsgaard.
Han synes dog, at der har været god forståelse fra Aalborg-siden, hvor sportsdirektør Inge André Olsen har været klar i spyttet ifølge Dalsgaard.
– Deres sportsdirektør har været god. Han har været ude at sige det, som det er. Jeg synes, der har været forståelse. Midtjylland er p.t. et andet sted end AaB. AaB er måske i gang med at bygge noget nyt op, det er sådan, jeg ser det, afslutter Dalsgaard interviewet med TV3 Sport.
Dalsgaard var en del af det AaB-hold, der vandt det danske mesterskab i 2014. Han nåede at være i klubben i syv år, før han i 2016 skiftede til Zulte Waregem fra Belgien.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
Bayern München er i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
