Da Henrik Dalsgaard i 2016 forlod AaB efter flere succesrige sæsoner og startede sit udlandseventyr, havde han uden tvivl forestillet sig en anden tilbagekomst til Aalborg Stadion, end han fik lørdag.
Den nye FC Midtjylland-spiller blev nemlig mødt med aggressive tilråb og sange fra hjemmeholdets fans i superligakampen mod AaB.
“Henrik Dalsgaard skal dø”, blev der eksempelvis sunget i Aalborg.
– Jeg havde nok ikke forventet, at de synes, jeg skal dø. Det var lidt voldsomt. Jeg havde måske håbet, at nogen af dem tog lidt bedre imod mig.
– Det er fodbold, og vi er jo rivaler. Så skidt med det. Jeg forstår det godt, men jeg har aldrig sagt noget ondt om AaB. Så havde det været en anden historie, siger Henrik Dalsgaard.
Den tidligere Brentford-back ærgrer sig over velkomsten. Han har nemlig selv gode minder fra den nordjyske klub, hvor det blev til mere end 160 superligakampe samt et dansk mesterskab og en pokaltitel.
– Jeg synes selv, at jeg har et godt forhold til Aalborg. Det kan man så diskutere efter den her kamp.
– AaB har stadig en stor plads i mit hjerte, og det vil de altid have på grund af min tid der. Men jeg er da glad for at tage derfra med en sejr nu. Måske skal jeg ikke lige dukke op i Jomfru Ane Gade i aften, siger han.
Flere holdkammerater har tilkendegivet deres støtte til Henrik Dalsgaard efter opgøret i Aalborg.
– Jeg er chokeret over den behandling og modtagelse han fik af nogle fans som jo egentlig burde stå ham nært – sløjt AaB, skriver målmand Jonas Lössl på Twitter.
Han bakkes op af FCM-anfører Erik Sviatchenko.
– Hvor er den respekt og gode tone? De ord er alt for meget og totalt håbløst. Han er far, et menneske. Pinlig opførsel, skriver Sviatchenko på Twitter.
Den 31-årige kunne meget vel have stået i AaB-trøjen lørdag. Der var nemlig dialog mellem spilleren og den tidligere klub, da aftalen med Brentford stod til at udløbe. Men det kastede ingenting af sig.
– Vi tog fat i AaB ret tidligt og hørte, om det havde interesse. Så meldte de tilbage, at det ikke rigtig havde. Det var lidt afventende. Men det er også ligegyldigt, for FC Midtjylland havde en fed plan for mig og bygger på år for år, siger Henrik Dalsgaard.
FC Midtjylland vandt kampen med 1-0.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
LIVE
VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko
– Det vil være VM’s største overraskelse!
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
