Da Henrik Dalsgaard i 2016 forlod AaB efter flere succesrige sæsoner og startede sit udlandseventyr, havde han uden tvivl forestillet sig en anden tilbagekomst til Aalborg Stadion, end han fik lørdag.
Den nye FC Midtjylland-spiller blev nemlig mødt med aggressive tilråb og sange fra hjemmeholdets fans i superligakampen mod AaB.
“Henrik Dalsgaard skal dø”, blev der eksempelvis sunget i Aalborg.
– Jeg havde nok ikke forventet, at de synes, jeg skal dø. Det var lidt voldsomt. Jeg havde måske håbet, at nogen af dem tog lidt bedre imod mig.
– Det er fodbold, og vi er jo rivaler. Så skidt med det. Jeg forstår det godt, men jeg har aldrig sagt noget ondt om AaB. Så havde det været en anden historie, siger Henrik Dalsgaard.
Den tidligere Brentford-back ærgrer sig over velkomsten. Han har nemlig selv gode minder fra den nordjyske klub, hvor det blev til mere end 160 superligakampe samt et dansk mesterskab og en pokaltitel.
– Jeg synes selv, at jeg har et godt forhold til Aalborg. Det kan man så diskutere efter den her kamp.
– AaB har stadig en stor plads i mit hjerte, og det vil de altid have på grund af min tid der. Men jeg er da glad for at tage derfra med en sejr nu. Måske skal jeg ikke lige dukke op i Jomfru Ane Gade i aften, siger han.
Flere holdkammerater har tilkendegivet deres støtte til Henrik Dalsgaard efter opgøret i Aalborg.
– Jeg er chokeret over den behandling og modtagelse han fik af nogle fans som jo egentlig burde stå ham nært – sløjt AaB, skriver målmand Jonas Lössl på Twitter.
Han bakkes op af FCM-anfører Erik Sviatchenko.
– Hvor er den respekt og gode tone? De ord er alt for meget og totalt håbløst. Han er far, et menneske. Pinlig opførsel, skriver Sviatchenko på Twitter.
Den 31-årige kunne meget vel have stået i AaB-trøjen lørdag. Der var nemlig dialog mellem spilleren og den tidligere klub, da aftalen med Brentford stod til at udløbe. Men det kastede ingenting af sig.
– Vi tog fat i AaB ret tidligt og hørte, om det havde interesse. Så meldte de tilbage, at det ikke rigtig havde. Det var lidt afventende. Men det er også ligegyldigt, for FC Midtjylland havde en fed plan for mig og bygger på år for år, siger Henrik Dalsgaard.
FC Midtjylland vandt kampen med 1-0.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
OPTAKT
