Dalsgaard: Ikke forventet, de synes, jeg skal dø

Henrik Dalsgaard fik en hård velkomst i Aalborg, da han lørdag spillede mod sin tidligere klub.



Da Henrik Dalsgaard i 2016 forlod AaB efter flere succesrige sæsoner og startede sit udlandseventyr, havde han uden tvivl forestillet sig en anden tilbagekomst til Aalborg Stadion, end han fik lørdag.

Den nye FC Midtjylland-spiller blev nemlig mødt med aggressive tilråb og sange fra hjemmeholdets fans i superligakampen mod AaB.

“Henrik Dalsgaard skal dø”, blev der eksempelvis sunget i Aalborg.

– Jeg havde nok ikke forventet, at de synes, jeg skal dø. Det var lidt voldsomt. Jeg havde måske håbet, at nogen af dem tog lidt bedre imod mig.

– Det er fodbold, og vi er jo rivaler. Så skidt med det. Jeg forstår det godt, men jeg har aldrig sagt noget ondt om AaB. Så havde det været en anden historie, siger Henrik Dalsgaard.

Den tidligere Brentford-back ærgrer sig over velkomsten. Han har nemlig selv gode minder fra den nordjyske klub, hvor det blev til mere end 160 superligakampe samt et dansk mesterskab og en pokaltitel.

– Jeg synes selv, at jeg har et godt forhold til Aalborg. Det kan man så diskutere efter den her kamp.

– AaB har stadig en stor plads i mit hjerte, og det vil de altid have på grund af min tid der. Men jeg er da glad for at tage derfra med en sejr nu. Måske skal jeg ikke lige dukke op i Jomfru Ane Gade i aften, siger han.

Flere holdkammerater har tilkendegivet deres støtte til Henrik Dalsgaard efter opgøret i Aalborg.

– Jeg er chokeret over den behandling og modtagelse han fik af nogle fans som jo egentlig burde stå ham nært – sløjt AaB, skriver målmand Jonas Lössl på Twitter.

Han bakkes op af FCM-anfører Erik Sviatchenko.

– Hvor er den respekt og gode tone? De ord er alt for meget og totalt håbløst. Han er far, et menneske. Pinlig opførsel, skriver Sviatchenko på Twitter.

Den 31-årige kunne meget vel have stået i AaB-trøjen lørdag. Der var nemlig dialog mellem spilleren og den tidligere klub, da aftalen med Brentford stod til at udløbe. Men det kastede ingenting af sig.

– Vi tog fat i AaB ret tidligt og hørte, om det havde interesse. Så meldte de tilbage, at det ikke rigtig havde. Det var lidt afventende. Men det er også ligegyldigt, for FC Midtjylland havde en fed plan for mig og bygger på år for år, siger Henrik Dalsgaard.

FC Midtjylland vandt kampen med 1-0.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Klar for FC København

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

‘Horsens var et helvede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Snød FC København for keeper

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Fransk klub overvejer Victor Bak

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Spanien har et ekstra øje på Messi

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm