Skidt nyt: Brentford-dansker måtte udgå med skade

Mikkel Damsgaard kom ind for Mathias Jensen, og Pierre-Emile Højbjerg lavede en flot assist i Premier League.



Landsholdsspilleren Mathias Jensen udgik med en skade, da Brentford lørdag spillede 1-1 på hjemmebane mod Wolverhampton i Premier League.

Heldigvis for midtbanespilleren lignede det med godt en uge til udtagelsen af Kasper Hjulmands VM-trup kun et trælår efter et sammenstød med den stærke spanier Adama Traoré og ikke en mere alvorlig skade.

Jensen forsøgte et øjeblik at spille videre. Men han blev efter 37 minutter erstattet af landsmanden Mikkel Damsgaard, som dermed fik vigtige minutter i sin jagt på en plads i flyveren til Qatar.

Damsgaard var kort inde i anden halvleg med i den hjørnesparkskombination, som førte til stopperen Ben Mees akrobatiske 1-0-scoring.

Portugiseren Ruben Neves udlignede kort efter til 1-1 med et godt spark fra kanten af feltet. Mads Roerslev fik en sen indskiftning, og Mathias "Zanka" Jørgensen så til fra Brentfords bænk, mens Christian Nørgaard igen var fraværende.

For Wolverhampton fik den brasilianske angriber Diego Costa et dumt direkte rødt kort i overtiden i en kamp, der generelt var præget mere af diverse afbrud end flot spil.

Pierre-Emile Højbjerg vendte i udekampen mod Bournemouth efter en enkelt kamps fravær tilbage som general på Tottenhams midtbane og strålede med en flot assist i dybden til Ryan Sessegnons 1-2-udligning efter en lille times spil.

Forinden havde den walisiske kantspiller Kieffer Moore med to flotte scoringer bragt Bournemouth med Phillip Billing i startopstillingen på sejrskurs.

Men Tottenham undgik med Ben Davies' hovedstødstræffer og indskiftede Rodrigo Bentancurs sejrsmål sit tredje liganederlag i træk. 3-2-sejren fastholder Tottenham på tredjepladsen.

På fjerdepladsen ligger Newcastle, som lørdag bankede Aston Villa 4-0.

Chelsea på femtepladsen fik derimod ingen point til sin samling. Ude mod cheftræner Graham Potters ex-klub Brighton blev London-holdet sat effektivt til vægs.

4-1 vandt Brighton efter blandt andet selvmål af både Ruben-Loftus Cheek og Trevor Chalobah.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arsenal er i Champions League-finalen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Millionregn over ‘PC’

Tv-vært stopper på Viaplay

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Bo Svensson med hård kritik

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..