Landsholdsspilleren Mathias Jensen udgik med en skade, da Brentford lørdag spillede 1-1 på hjemmebane mod Wolverhampton i Premier League.
Heldigvis for midtbanespilleren lignede det med godt en uge til udtagelsen af Kasper Hjulmands VM-trup kun et trælår efter et sammenstød med den stærke spanier Adama Traoré og ikke en mere alvorlig skade.
Jensen forsøgte et øjeblik at spille videre. Men han blev efter 37 minutter erstattet af landsmanden Mikkel Damsgaard, som dermed fik vigtige minutter i sin jagt på en plads i flyveren til Qatar.
Damsgaard var kort inde i anden halvleg med i den hjørnesparkskombination, som førte til stopperen Ben Mees akrobatiske 1-0-scoring.
Portugiseren Ruben Neves udlignede kort efter til 1-1 med et godt spark fra kanten af feltet. Mads Roerslev fik en sen indskiftning, og Mathias "Zanka" Jørgensen så til fra Brentfords bænk, mens Christian Nørgaard igen var fraværende.
For Wolverhampton fik den brasilianske angriber Diego Costa et dumt direkte rødt kort i overtiden i en kamp, der generelt var præget mere af diverse afbrud end flot spil.
Pierre-Emile Højbjerg vendte i udekampen mod Bournemouth efter en enkelt kamps fravær tilbage som general på Tottenhams midtbane og strålede med en flot assist i dybden til Ryan Sessegnons 1-2-udligning efter en lille times spil.
Forinden havde den walisiske kantspiller Kieffer Moore med to flotte scoringer bragt Bournemouth med Phillip Billing i startopstillingen på sejrskurs.
Men Tottenham undgik med Ben Davies' hovedstødstræffer og indskiftede Rodrigo Bentancurs sejrsmål sit tredje liganederlag i træk. 3-2-sejren fastholder Tottenham på tredjepladsen.
På fjerdepladsen ligger Newcastle, som lørdag bankede Aston Villa 4-0.
Chelsea på femtepladsen fik derimod ingen point til sin samling. Ude mod cheftræner Graham Potters ex-klub Brighton blev London-holdet sat effektivt til vægs.
4-1 vandt Brighton efter blandt andet selvmål af både Ruben-Loftus Cheek og Trevor Chalobah.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
Smider Salah-bombe
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gratis adgang til Superliga-brag
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Patrick Dorgu er med