Skidt nyt: Brentford-dansker måtte udgå med skade

Mikkel Damsgaard kom ind for Mathias Jensen, og Pierre-Emile Højbjerg lavede en flot assist i Premier League.



Landsholdsspilleren Mathias Jensen udgik med en skade, da Brentford lørdag spillede 1-1 på hjemmebane mod Wolverhampton i Premier League.

Heldigvis for midtbanespilleren lignede det med godt en uge til udtagelsen af Kasper Hjulmands VM-trup kun et trælår efter et sammenstød med den stærke spanier Adama Traoré og ikke en mere alvorlig skade.

Jensen forsøgte et øjeblik at spille videre. Men han blev efter 37 minutter erstattet af landsmanden Mikkel Damsgaard, som dermed fik vigtige minutter i sin jagt på en plads i flyveren til Qatar.

Damsgaard var kort inde i anden halvleg med i den hjørnesparkskombination, som førte til stopperen Ben Mees akrobatiske 1-0-scoring.

Portugiseren Ruben Neves udlignede kort efter til 1-1 med et godt spark fra kanten af feltet. Mads Roerslev fik en sen indskiftning, og Mathias "Zanka" Jørgensen så til fra Brentfords bænk, mens Christian Nørgaard igen var fraværende.

For Wolverhampton fik den brasilianske angriber Diego Costa et dumt direkte rødt kort i overtiden i en kamp, der generelt var præget mere af diverse afbrud end flot spil.

Pierre-Emile Højbjerg vendte i udekampen mod Bournemouth efter en enkelt kamps fravær tilbage som general på Tottenhams midtbane og strålede med en flot assist i dybden til Ryan Sessegnons 1-2-udligning efter en lille times spil.

Forinden havde den walisiske kantspiller Kieffer Moore med to flotte scoringer bragt Bournemouth med Phillip Billing i startopstillingen på sejrskurs.

Men Tottenham undgik med Ben Davies' hovedstødstræffer og indskiftede Rodrigo Bentancurs sejrsmål sit tredje liganederlag i træk. 3-2-sejren fastholder Tottenham på tredjepladsen.

På fjerdepladsen ligger Newcastle, som lørdag bankede Aston Villa 4-0.

Chelsea på femtepladsen fik derimod ingen point til sin samling. Ude mod cheftræner Graham Potters ex-klub Brighton blev London-holdet sat effektivt til vægs.

4-1 vandt Brighton efter blandt andet selvmål af både Ruben-Loftus Cheek og Trevor Chalobah.

/ritzau/





TransferLIVE: Teaser for rekordindkøb!




LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører: FCK ringede aldrig

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

VM-spiller får fem karantænedage

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Forbereder bud på 970 mio.

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

FC Barcelona køber VM-angriber

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Ny bejler til dansk guldfugl

VM-vækkeuret: Han er i en klasse for sig!

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ecuador – Tyskland

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026