Der var ingen tvang involveret, da den tidligere fodboldstjerne Dani Alves og en natklubgæst havde sex på diskotekstoilet i Barcelona tidligt om morgenen 31. december 2022.
Sådan lyder udlægningen fra den tidligere brasilianske landsholdsspiller af den episode, der har ført til en tiltale for voldtægt.
Onsdag var han på vidnebænken i Barcelona for at give sin version af sagen på den sidste retsdag.
– Hvis hun gerne ville gå, kunne hun bare være gået. Hun var ikke forpligtet til at være der. Jeg er ikke nogen voldelig mand, siger Dani Alves ifølge AFP.
Hans forklaring strider mod offerets forklaring. Da hun vidnede i mandags, sagde hun, at Alves tvang hende til at have sex, selv om hun flere gange sagde nej.
Kvinden fortalte også, at hun efter episoden har fået konstateret posttraumatisk stressforstyrrelse (PTSD). Hun har svært ved at sove, og hun tager antidepressive midler.
Anklageren kræver ni års ubetinget fængsel efterfulgt af ti års betinget fængsel samt udbetaling af erstatning på lidt over en million kroner til offeret.
Efter onsdagens retsmøde vil over 30 personer have vidnet i sagen. Det ventes, at der går flere uger, før der falder dom.
Da den forhenværende Barcelona-spiller første gang blev konfronteret med sagen, kaldte han beskyldningerne for det pure opspind.
Senere indrømmede den 40-årige brasilianer at have løjet, fordi han frygtede, at utroskab ville føre til en skilsmisse. I stedet fortalte han, at han og kvinden havde samtykkende sex på diskotekstoilettet.
Dani Alves' mor risikerer også at få en retssag på halsen, fordi hun i januar afslørede offerets identitet og delte billeder af hende på sociale medier. Hun slettede senere opslagene igen.
Den tidligere højre back spillede fra 2008 til 2016 for FC Barcelona. Det gjorde han også fra november 2021 til juli 2022. Han er noteret for over 400 optrædener for den spanske storklub.
I sin første tid i Barcelona var han blandt andet med til at vinde det spanske mesterskab seks gange samt Champions League tre gange.
Han har desuden tørnet ud for blandt andet Sevilla, Juventus og Paris Saint-Germain. Dani Alves spillede senest for mexicanske Unam, som imidlertid ophævede hans kontrakt, da voldtægtssagen kom frem i offentligheden sidste år.
På det brasilianske landshold har Alves spillet 126 kampe siden debuten tilbage i 2006. Alves var med ved det seneste VM, hvor han kom på banen i to kampe. Han har været med til at vinde Copa America to gange.
/ritzau/
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Manchester United rasende
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
TOPNYHED
Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
Albert Grønbæk skifter agent
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
NYHEDER