Dani Alves’ voldtægtssag: Hun kunne bare gå

Dani Alves nægter fortsat at have voldtaget en kvinde på et diskotekstoilet. Han risikerer lang fængselsstraf.



Der var ingen tvang involveret, da den tidligere fodboldstjerne Dani Alves og en natklubgæst havde sex på diskotekstoilet i Barcelona tidligt om morgenen 31. december 2022.

Sådan lyder udlægningen fra den tidligere brasilianske landsholdsspiller af den episode, der har ført til en tiltale for voldtægt.

Onsdag var han på vidnebænken i Barcelona for at give sin version af sagen på den sidste retsdag.

– Hvis hun gerne ville gå, kunne hun bare være gået. Hun var ikke forpligtet til at være der. Jeg er ikke nogen voldelig mand, siger Dani Alves ifølge AFP.

Hans forklaring strider mod offerets forklaring. Da hun vidnede i mandags, sagde hun, at Alves tvang hende til at have sex, selv om hun flere gange sagde nej.

Kvinden fortalte også, at hun efter episoden har fået konstateret posttraumatisk stressforstyrrelse (PTSD). Hun har svært ved at sove, og hun tager antidepressive midler.

Anklageren kræver ni års ubetinget fængsel efterfulgt af ti års betinget fængsel samt udbetaling af erstatning på lidt over en million kroner til offeret.

Efter onsdagens retsmøde vil over 30 personer have vidnet i sagen. Det ventes, at der går flere uger, før der falder dom.

Da den forhenværende Barcelona-spiller første gang blev konfronteret med sagen, kaldte han beskyldningerne for det pure opspind.

Senere indrømmede den 40-årige brasilianer at have løjet, fordi han frygtede, at utroskab ville føre til en skilsmisse. I stedet fortalte han, at han og kvinden havde samtykkende sex på diskotekstoilettet.

Dani Alves' mor risikerer også at få en retssag på halsen, fordi hun i januar afslørede offerets identitet og delte billeder af hende på sociale medier. Hun slettede senere opslagene igen.

Den tidligere højre back spillede fra 2008 til 2016 for FC Barcelona. Det gjorde han også fra november 2021 til juli 2022. Han er noteret for over 400 optrædener for den spanske storklub.

I sin første tid i Barcelona var han blandt andet med til at vinde det spanske mesterskab seks gange samt Champions League tre gange.

Han har desuden tørnet ud for blandt andet Sevilla, Juventus og Paris Saint-Germain. Dani Alves spillede senest for mexicanske Unam, som imidlertid ophævede hans kontrakt, da voldtægtssagen kom frem i offentligheden sidste år.

På det brasilianske landshold har Alves spillet 126 kampe siden debuten tilbage i 2006. Alves var med ved det seneste VM, hvor han kom på banen i to kampe. Han har været med til at vinde Copa America to gange.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Raser: Det er latterligt!

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

LIVE: Slutfløjt i Parken

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending