Dani Alves’ voldtægtssag: Hun kunne bare gå

Dani Alves nægter fortsat at have voldtaget en kvinde på et diskotekstoilet. Han risikerer lang fængselsstraf.



Der var ingen tvang involveret, da den tidligere fodboldstjerne Dani Alves og en natklubgæst havde sex på diskotekstoilet i Barcelona tidligt om morgenen 31. december 2022.

Sådan lyder udlægningen fra den tidligere brasilianske landsholdsspiller af den episode, der har ført til en tiltale for voldtægt.

Onsdag var han på vidnebænken i Barcelona for at give sin version af sagen på den sidste retsdag.

– Hvis hun gerne ville gå, kunne hun bare være gået. Hun var ikke forpligtet til at være der. Jeg er ikke nogen voldelig mand, siger Dani Alves ifølge AFP.

Hans forklaring strider mod offerets forklaring. Da hun vidnede i mandags, sagde hun, at Alves tvang hende til at have sex, selv om hun flere gange sagde nej.

Kvinden fortalte også, at hun efter episoden har fået konstateret posttraumatisk stressforstyrrelse (PTSD). Hun har svært ved at sove, og hun tager antidepressive midler.

Anklageren kræver ni års ubetinget fængsel efterfulgt af ti års betinget fængsel samt udbetaling af erstatning på lidt over en million kroner til offeret.

Efter onsdagens retsmøde vil over 30 personer have vidnet i sagen. Det ventes, at der går flere uger, før der falder dom.

Da den forhenværende Barcelona-spiller første gang blev konfronteret med sagen, kaldte han beskyldningerne for det pure opspind.

Senere indrømmede den 40-årige brasilianer at have løjet, fordi han frygtede, at utroskab ville føre til en skilsmisse. I stedet fortalte han, at han og kvinden havde samtykkende sex på diskotekstoilettet.

Dani Alves' mor risikerer også at få en retssag på halsen, fordi hun i januar afslørede offerets identitet og delte billeder af hende på sociale medier. Hun slettede senere opslagene igen.

Den tidligere højre back spillede fra 2008 til 2016 for FC Barcelona. Det gjorde han også fra november 2021 til juli 2022. Han er noteret for over 400 optrædener for den spanske storklub.

I sin første tid i Barcelona var han blandt andet med til at vinde det spanske mesterskab seks gange samt Champions League tre gange.

Han har desuden tørnet ud for blandt andet Sevilla, Juventus og Paris Saint-Germain. Dani Alves spillede senest for mexicanske Unam, som imidlertid ophævede hans kontrakt, da voldtægtssagen kom frem i offentligheden sidste år.

På det brasilianske landshold har Alves spillet 126 kampe siden debuten tilbage i 2006. Alves var med ved det seneste VM, hvor han kom på banen i to kampe. Han har været med til at vinde Copa America to gange.

/ritzau/





Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris




Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix

AGF – Viborg FF

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Randers FC – FC Fredericia

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Neestrup: ‘Fuck det!’

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Cooper afslører: Han starter inde

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Stort slag for FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Scoringsfattigt i Silkeborg

Real Madrid taber

Aston Villa og Chelsea smider point

FCK afværger historisk nederlag

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Tottenham Hotspur – Arsenal

Neymar overvejer karrierestop

Alexander Lind revser Superliga-profil

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback