Der var ingen tvang involveret, da den tidligere fodboldstjerne Dani Alves og en natklubgæst havde sex på diskotekstoilet i Barcelona tidligt om morgenen 31. december 2022.
Sådan lyder udlægningen fra den tidligere brasilianske landsholdsspiller af den episode, der har ført til en tiltale for voldtægt.
Onsdag var han på vidnebænken i Barcelona for at give sin version af sagen på den sidste retsdag.
– Hvis hun gerne ville gå, kunne hun bare være gået. Hun var ikke forpligtet til at være der. Jeg er ikke nogen voldelig mand, siger Dani Alves ifølge AFP.
Hans forklaring strider mod offerets forklaring. Da hun vidnede i mandags, sagde hun, at Alves tvang hende til at have sex, selv om hun flere gange sagde nej.
Kvinden fortalte også, at hun efter episoden har fået konstateret posttraumatisk stressforstyrrelse (PTSD). Hun har svært ved at sove, og hun tager antidepressive midler.
Anklageren kræver ni års ubetinget fængsel efterfulgt af ti års betinget fængsel samt udbetaling af erstatning på lidt over en million kroner til offeret.
Efter onsdagens retsmøde vil over 30 personer have vidnet i sagen. Det ventes, at der går flere uger, før der falder dom.
Da den forhenværende Barcelona-spiller første gang blev konfronteret med sagen, kaldte han beskyldningerne for det pure opspind.
Senere indrømmede den 40-årige brasilianer at have løjet, fordi han frygtede, at utroskab ville føre til en skilsmisse. I stedet fortalte han, at han og kvinden havde samtykkende sex på diskotekstoilettet.
Dani Alves' mor risikerer også at få en retssag på halsen, fordi hun i januar afslørede offerets identitet og delte billeder af hende på sociale medier. Hun slettede senere opslagene igen.
Den tidligere højre back spillede fra 2008 til 2016 for FC Barcelona. Det gjorde han også fra november 2021 til juli 2022. Han er noteret for over 400 optrædener for den spanske storklub.
I sin første tid i Barcelona var han blandt andet med til at vinde det spanske mesterskab seks gange samt Champions League tre gange.
Han har desuden tørnet ud for blandt andet Sevilla, Juventus og Paris Saint-Germain. Dani Alves spillede senest for mexicanske Unam, som imidlertid ophævede hans kontrakt, da voldtægtssagen kom frem i offentligheden sidste år.
På det brasilianske landshold har Alves spillet 126 kampe siden debuten tilbage i 2006. Alves var med ved det seneste VM, hvor han kom på banen i to kampe. Han har været med til at vinde Copa America to gange.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
‘Schmedes er under pres’