Daniel Agger drømmer om at blive Brøndby-træner

Der findes ikke noget større trænerjob i Danmark end Brøndby-jobbet for Daniel Agger.



Daniel Agger er en sand legende i Brøndby IF, og det er på ingen måde sikkert, at den nuværende HB Køge-træners kapitel på Vestegnen er afsluttet.

For står det til Daniel Agger, så vil han gerne være cheftræner i den klub, han brød igennem i inden skiftet til Liverpool, og som han afsluttede sin karriere i.

Det siger han i Viaplay-programmet Offside, hvor han bliver spurgt ind til, om han kan se sig selv være træner for en anden Superliga-klub end Brøndby.

– Nu har jeg heldigvis lidt erfaring inden for denne branche, og man skal aldrig sige aldrig. Men altså… Hvis jeg selv kunne vælge, er Brøndby selvfølgelig det sted, jeg gerne vil være. Det er selvfølgelig også en ambition at stå på den bane igen med de fans i ryggen. Det findes ikke meget større herhjemme, siger Daniel Agger.

Er det den største ambition eller drøm at være træner for Brøndby? 

– Jeg tager en ting ad gangen, og der, jeg er nu, er det, jeg tænker på. Men hvis jeg skal gå en lille smule ud over det og sige en lille smule af mine tanker, så er Brøndby selvfølgelig et step, jeg godt kunne tænke mig på et eller andet tidspunkt, hvis det kunne passe, og hvis de føler, at jeg passer til jobbet.

– Nu er der gået halvandet år, og jeg må indrømme, at det har lært mig meget mere om fodbold end hele min karriere. Jeg ser det på en helt anden måde nu, og jeg troede, at jeg havde meget klare og stærke idéer om, hvad jeg gerne ville, og hvordan jeg ville spille fodbold på. Men jeg må også bare sige, at det er blevet ændret, og det ser jeg positivt. Det viser, at man tager ved lære og lytter.

– Det har også været vigtigt for mig for at tage næste skridt, og jeg ved godt, at Brøndby er et kæmpe skridt, men jeg har høje tanker og høje ambitioner, og det er klart det, jeg går efter. 

– Jeg har masser at lære, men føler også, at jeg har en kapacitet, der sagtens kan klare det, påpeger den nuværende HB Køge-træner. 

Se hele snakken om Aggers Brøndby-drøm i afspilleren over artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Dame N’Doye scorer nyt job

Tyskland – Elfenbenskysten



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Vil smadre transferrekord

Flere Superliga-kamp rykkes

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Brasilien – Haiti

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vigtigt nyt for ‘AC’

Tyrkiet – Paraguay

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Superliga-boss med spændende transfermelding

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Zanka ville spille gratis for FC København

VM-powerranking: En guddommelig præstation

Grimme VM-scener: ‘Alle kunne høre benet brække’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jonas Lössl stopper karrieren

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller