Daniel Agger er en sand legende i Brøndby IF, og det er på ingen måde sikkert, at den nuværende HB Køge-træners kapitel på Vestegnen er afsluttet.
For står det til Daniel Agger, så vil han gerne være cheftræner i den klub, han brød igennem i inden skiftet til Liverpool, og som han afsluttede sin karriere i.
Det siger han i Viaplay-programmet Offside, hvor han bliver spurgt ind til, om han kan se sig selv være træner for en anden Superliga-klub end Brøndby.
– Nu har jeg heldigvis lidt erfaring inden for denne branche, og man skal aldrig sige aldrig. Men altså… Hvis jeg selv kunne vælge, er Brøndby selvfølgelig det sted, jeg gerne vil være. Det er selvfølgelig også en ambition at stå på den bane igen med de fans i ryggen. Det findes ikke meget større herhjemme, siger Daniel Agger.
Er det den største ambition eller drøm at være træner for Brøndby?
– Jeg tager en ting ad gangen, og der, jeg er nu, er det, jeg tænker på. Men hvis jeg skal gå en lille smule ud over det og sige en lille smule af mine tanker, så er Brøndby selvfølgelig et step, jeg godt kunne tænke mig på et eller andet tidspunkt, hvis det kunne passe, og hvis de føler, at jeg passer til jobbet.
– Nu er der gået halvandet år, og jeg må indrømme, at det har lært mig meget mere om fodbold end hele min karriere. Jeg ser det på en helt anden måde nu, og jeg troede, at jeg havde meget klare og stærke idéer om, hvad jeg gerne ville, og hvordan jeg ville spille fodbold på. Men jeg må også bare sige, at det er blevet ændret, og det ser jeg positivt. Det viser, at man tager ved lære og lytter.
– Det har også været vigtigt for mig for at tage næste skridt, og jeg ved godt, at Brøndby er et kæmpe skridt, men jeg har høje tanker og høje ambitioner, og det er klart det, jeg går efter.
– Jeg har masser at lære, men føler også, at jeg har en kapacitet, der sagtens kan klare det, påpeger den nuværende HB Køge-træner.
Se hele snakken om Aggers Brøndby-drøm i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Tidl. stor SL-profil forlader sin klub
Her kan du se Real Betis mod FC Barcelona
‘Han skider i egen rede’
NYHEDER
Christian Eriksen deler stor nyhed
TOPNYHED
Rigmand vil ikke købe FCK: Er mere til Brøndby
INTERVIEW
BIF-profil flået ud i pausen: Handler om umodenhed
Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
NYHEDER
Klar besked til Real Madrid: Sælg Vinicius Junior!
NYHEDER
FCK-legende: Froholdt bliver et historisk salg
NYHEDER
Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’
INTERVIEW
Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
TIPSBLADETS DOM
Hvad i alverden skete der dér, AGF!?
EKSKLUSIVT
Det laver Lasse Schöne i dag
TOPNYHED
Bekymrende udvikling for Rasmus Lauritsen
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
TIPSBLADETS DOM
FCK har travlt – forlæng med ham nu!
OPTAKT
Lyngby BK – FC Nordsjælland
NYHEDER
Afslører ny Højlund-plan?
TOPNYHED
– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Superliga-duo jagter Brøndby-spiller
TOPNYHED
Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’
HELT VILDT
Dansk cheftræner går viralt: ‘Mand jer f*****g op’
EKSKLUSIVT
Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe
INTERVIEW
Brøndby-stjerne ude? ‘Kadaveret giver lyd fra sig’
Ekspert vil have Niels Frederiksen fyret
TOPNYHED
Mange millioner på højkant i denne Superliga-runde
NYHEDER
– Det kan definere hele deres Superliga-sæson!
NYHEDER