Daniel Agger er en sand legende i Brøndby IF, og det er på ingen måde sikkert, at den nuværende HB Køge-træners kapitel på Vestegnen er afsluttet.
For står det til Daniel Agger, så vil han gerne være cheftræner i den klub, han brød igennem i inden skiftet til Liverpool, og som han afsluttede sin karriere i.
Det siger han i Viaplay-programmet Offside, hvor han bliver spurgt ind til, om han kan se sig selv være træner for en anden Superliga-klub end Brøndby.
– Nu har jeg heldigvis lidt erfaring inden for denne branche, og man skal aldrig sige aldrig. Men altså… Hvis jeg selv kunne vælge, er Brøndby selvfølgelig det sted, jeg gerne vil være. Det er selvfølgelig også en ambition at stå på den bane igen med de fans i ryggen. Det findes ikke meget større herhjemme, siger Daniel Agger.
Er det den største ambition eller drøm at være træner for Brøndby?
– Jeg tager en ting ad gangen, og der, jeg er nu, er det, jeg tænker på. Men hvis jeg skal gå en lille smule ud over det og sige en lille smule af mine tanker, så er Brøndby selvfølgelig et step, jeg godt kunne tænke mig på et eller andet tidspunkt, hvis det kunne passe, og hvis de føler, at jeg passer til jobbet.
– Nu er der gået halvandet år, og jeg må indrømme, at det har lært mig meget mere om fodbold end hele min karriere. Jeg ser det på en helt anden måde nu, og jeg troede, at jeg havde meget klare og stærke idéer om, hvad jeg gerne ville, og hvordan jeg ville spille fodbold på. Men jeg må også bare sige, at det er blevet ændret, og det ser jeg positivt. Det viser, at man tager ved lære og lytter.
– Det har også været vigtigt for mig for at tage næste skridt, og jeg ved godt, at Brøndby er et kæmpe skridt, men jeg har høje tanker og høje ambitioner, og det er klart det, jeg går efter.
– Jeg har masser at lære, men føler også, at jeg har en kapacitet, der sagtens kan klare det, påpeger den nuværende HB Køge-træner.
Se hele snakken om Aggers Brøndby-drøm i afspilleren over artiklen.
LIVE
LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Nu vender han tilbage
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
OPTAKT
Bayern – Stuttgart
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
Snart sker det
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Fortryder FC Barcelona-transfer
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Færdig: Nu er han rejst til København
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Neymar er tilbage
TOPNYHED