Daniel Christensen venter på SønderjyskE-udspil

Daniel Christensen har spillet stort set alle Superliga-kampe for SønderjyskE de seneste tre sæsoner, men hans kontrakt udløber om en måned, og klubben har endnu ikke givet ham et tilbud om forlængelse.



Daniel Christensen har spillet 93 af 99 Superliga-kampe for SønderjyskE de seneste tre sæsoner og har været ét af de mest sikre kort i træner Lars Søndergaards startopstilling. Han kan imidlertid have spillet sin sidste kamp for Haderslev-klubben, for hans kontrakt udløber om en måned, og SønderjyskE har endnu ikke tilbudt ham en forlængelse.

– Jeg har ikke hørt noget fra SønderjyskE endnu, men jeg forventer da at høre noget indenfor den nærmeste fremtid, og jeg har da også kunnet læse Lars udtale, at han gerne vil beholde mig. Jeg tror, der lige er et par ting, der skal afklares, efter Ole er stoppet hernede, så jeg hører nok fra dem snart, og når de kommer, må jeg så tage stilling til, om jeg skal fortsætte her eller prøve noget andet, siger Daniel Christensen til tipsbladet.dk.

Venstre backen vil dog ikke vente for evigt. Han er åben for tilbud fra andre danske klubber og fra klubber i udlandet, og skulle der dukke et rigtigt eventyr op, så er han også helt klar på at rejse om på den anden side af jordkloden.

– Jeg holder døren åben for det meste, og selvfølgelig er det en stor drøm for mig at prøve mig af i udlandet. Som så mange andre drømmer jeg også om at få en stor oplevelse med min fodbold, og derfor er jeg også åben for det meste af verden. Det kan være USA, Australien eller hvad end der nu måtte komme. Jeg har haft tre gode år i SønderjyskE, hvor jeg har fået spillet en pokkers masse og udviklet mig rigtig meget. Jeg føler mig klar til at prøve mig af, og der er jeg som sagt åben for det meste, selv om der selvfølgelig er nogle ligaer, hvor jeg har hørt om andre, der kommer galt afsted. Det vil jeg gerne undgå, siger Christensen, der endnu ikke kender til konkret interesse fra andre klubber.

– Det er mine agenter, der tager sig af de ting, men jeg har ikke hørt om, at der skulle være noget konkret.

Daniel Christensen kom til SønderjyskE fra AaB i 2011.





NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Brøndby IF – Sønderjyske



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomas Franks afløser revser selvtilliden



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder Mads Hermansen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Neestrup afslører reprimande

Sune Smith-Nielsen færdig

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Han afløser Sune Smith lige nu

Suspenderes efter racisme-anklager

Formand freder Jacob Neestrup

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’