Daniel Christensen venter på SønderjyskE-udspil

Daniel Christensen har spillet stort set alle Superliga-kampe for SønderjyskE de seneste tre sæsoner, men hans kontrakt udløber om en måned, og klubben har endnu ikke givet ham et tilbud om forlængelse.



Daniel Christensen har spillet 93 af 99 Superliga-kampe for SønderjyskE de seneste tre sæsoner og har været ét af de mest sikre kort i træner Lars Søndergaards startopstilling. Han kan imidlertid have spillet sin sidste kamp for Haderslev-klubben, for hans kontrakt udløber om en måned, og SønderjyskE har endnu ikke tilbudt ham en forlængelse.

– Jeg har ikke hørt noget fra SønderjyskE endnu, men jeg forventer da at høre noget indenfor den nærmeste fremtid, og jeg har da også kunnet læse Lars udtale, at han gerne vil beholde mig. Jeg tror, der lige er et par ting, der skal afklares, efter Ole er stoppet hernede, så jeg hører nok fra dem snart, og når de kommer, må jeg så tage stilling til, om jeg skal fortsætte her eller prøve noget andet, siger Daniel Christensen til tipsbladet.dk.

Venstre backen vil dog ikke vente for evigt. Han er åben for tilbud fra andre danske klubber og fra klubber i udlandet, og skulle der dukke et rigtigt eventyr op, så er han også helt klar på at rejse om på den anden side af jordkloden.

– Jeg holder døren åben for det meste, og selvfølgelig er det en stor drøm for mig at prøve mig af i udlandet. Som så mange andre drømmer jeg også om at få en stor oplevelse med min fodbold, og derfor er jeg også åben for det meste af verden. Det kan være USA, Australien eller hvad end der nu måtte komme. Jeg har haft tre gode år i SønderjyskE, hvor jeg har fået spillet en pokkers masse og udviklet mig rigtig meget. Jeg føler mig klar til at prøve mig af, og der er jeg som sagt åben for det meste, selv om der selvfølgelig er nogle ligaer, hvor jeg har hørt om andre, der kommer galt afsted. Det vil jeg gerne undgå, siger Christensen, der endnu ikke kender til konkret interesse fra andre klubber.

– Det er mine agenter, der tager sig af de ting, men jeg har ikke hørt om, at der skulle være noget konkret.

Daniel Christensen kom til SønderjyskE fra AaB i 2011.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Spændende OB-nyhed

De vil have Martin Braithwaite

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Brøndby IF – Randers FC



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

FC Midtjylland – FC København



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Medier fælder hård dom

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Bekræfter: Godt nyt for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Silkeborg IF – Viborg FF

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Ikke set i 30 år

AGF – OB

– Jeg tror de vinder Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Stjernetransfer på plads alligevel

– Han virker frustreret!

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

FC Nordsjælland – Sønderjyske

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

“De havde det bedste transfervindue”

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Se topholdet Arsenal – køb billetter her