Daniel Christensen har spillet 93 af 99 Superliga-kampe for SønderjyskE de seneste tre sæsoner og har været ét af de mest sikre kort i træner Lars Søndergaards startopstilling. Han kan imidlertid have spillet sin sidste kamp for Haderslev-klubben, for hans kontrakt udløber om en måned, og SønderjyskE har endnu ikke tilbudt ham en forlængelse.
– Jeg har ikke hørt noget fra SønderjyskE endnu, men jeg forventer da at høre noget indenfor den nærmeste fremtid, og jeg har da også kunnet læse Lars udtale, at han gerne vil beholde mig. Jeg tror, der lige er et par ting, der skal afklares, efter Ole er stoppet hernede, så jeg hører nok fra dem snart, og når de kommer, må jeg så tage stilling til, om jeg skal fortsætte her eller prøve noget andet, siger Daniel Christensen til tipsbladet.dk.
Venstre backen vil dog ikke vente for evigt. Han er åben for tilbud fra andre danske klubber og fra klubber i udlandet, og skulle der dukke et rigtigt eventyr op, så er han også helt klar på at rejse om på den anden side af jordkloden.
– Jeg holder døren åben for det meste, og selvfølgelig er det en stor drøm for mig at prøve mig af i udlandet. Som så mange andre drømmer jeg også om at få en stor oplevelse med min fodbold, og derfor er jeg også åben for det meste af verden. Det kan være USA, Australien eller hvad end der nu måtte komme. Jeg har haft tre gode år i SønderjyskE, hvor jeg har fået spillet en pokkers masse og udviklet mig rigtig meget. Jeg føler mig klar til at prøve mig af, og der er jeg som sagt åben for det meste, selv om der selvfølgelig er nogle ligaer, hvor jeg har hørt om andre, der kommer galt afsted. Det vil jeg gerne undgå, siger Christensen, der endnu ikke kender til konkret interesse fra andre klubber.
– Det er mine agenter, der tager sig af de ting, men jeg har ikke hørt om, at der skulle være noget konkret.
Daniel Christensen kom til SønderjyskE fra AaB i 2011.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
Manchester United – Nottingham Forest
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
Raser: Det er latterligt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
KARAKTERER
