Daniel Christensen venter på SønderjyskE-udspil

Daniel Christensen har spillet stort set alle Superliga-kampe for SønderjyskE de seneste tre sæsoner, men hans kontrakt udløber om en måned, og klubben har endnu ikke givet ham et tilbud om forlængelse.



Daniel Christensen har spillet 93 af 99 Superliga-kampe for SønderjyskE de seneste tre sæsoner og har været ét af de mest sikre kort i træner Lars Søndergaards startopstilling. Han kan imidlertid have spillet sin sidste kamp for Haderslev-klubben, for hans kontrakt udløber om en måned, og SønderjyskE har endnu ikke tilbudt ham en forlængelse.

– Jeg har ikke hørt noget fra SønderjyskE endnu, men jeg forventer da at høre noget indenfor den nærmeste fremtid, og jeg har da også kunnet læse Lars udtale, at han gerne vil beholde mig. Jeg tror, der lige er et par ting, der skal afklares, efter Ole er stoppet hernede, så jeg hører nok fra dem snart, og når de kommer, må jeg så tage stilling til, om jeg skal fortsætte her eller prøve noget andet, siger Daniel Christensen til tipsbladet.dk.

Venstre backen vil dog ikke vente for evigt. Han er åben for tilbud fra andre danske klubber og fra klubber i udlandet, og skulle der dukke et rigtigt eventyr op, så er han også helt klar på at rejse om på den anden side af jordkloden.

– Jeg holder døren åben for det meste, og selvfølgelig er det en stor drøm for mig at prøve mig af i udlandet. Som så mange andre drømmer jeg også om at få en stor oplevelse med min fodbold, og derfor er jeg også åben for det meste af verden. Det kan være USA, Australien eller hvad end der nu måtte komme. Jeg har haft tre gode år i SønderjyskE, hvor jeg har fået spillet en pokkers masse og udviklet mig rigtig meget. Jeg føler mig klar til at prøve mig af, og der er jeg som sagt åben for det meste, selv om der selvfølgelig er nogle ligaer, hvor jeg har hørt om andre, der kommer galt afsted. Det vil jeg gerne undgå, siger Christensen, der endnu ikke kender til konkret interesse fra andre klubber.

– Det er mine agenter, der tager sig af de ting, men jeg har ikke hørt om, at der skulle være noget konkret.

Daniel Christensen kom til SønderjyskE fra AaB i 2011.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Monstersalg: FC København-boss jubler

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Atletico Madrid interesseret i dansker



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

De er tilbage i Superligaen

City holder liv i mesterskabsdrømmen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

FC København sælger Nathan Trott

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’