Daniel Christensen har spillet 93 af 99 Superliga-kampe for SønderjyskE de seneste tre sæsoner og har været ét af de mest sikre kort i træner Lars Søndergaards startopstilling. Han kan imidlertid have spillet sin sidste kamp for Haderslev-klubben, for hans kontrakt udløber om en måned, og SønderjyskE har endnu ikke tilbudt ham en forlængelse.
– Jeg har ikke hørt noget fra SønderjyskE endnu, men jeg forventer da at høre noget indenfor den nærmeste fremtid, og jeg har da også kunnet læse Lars udtale, at han gerne vil beholde mig. Jeg tror, der lige er et par ting, der skal afklares, efter Ole er stoppet hernede, så jeg hører nok fra dem snart, og når de kommer, må jeg så tage stilling til, om jeg skal fortsætte her eller prøve noget andet, siger Daniel Christensen til tipsbladet.dk.
Venstre backen vil dog ikke vente for evigt. Han er åben for tilbud fra andre danske klubber og fra klubber i udlandet, og skulle der dukke et rigtigt eventyr op, så er han også helt klar på at rejse om på den anden side af jordkloden.
– Jeg holder døren åben for det meste, og selvfølgelig er det en stor drøm for mig at prøve mig af i udlandet. Som så mange andre drømmer jeg også om at få en stor oplevelse med min fodbold, og derfor er jeg også åben for det meste af verden. Det kan være USA, Australien eller hvad end der nu måtte komme. Jeg har haft tre gode år i SønderjyskE, hvor jeg har fået spillet en pokkers masse og udviklet mig rigtig meget. Jeg føler mig klar til at prøve mig af, og der er jeg som sagt åben for det meste, selv om der selvfølgelig er nogle ligaer, hvor jeg har hørt om andre, der kommer galt afsted. Det vil jeg gerne undgå, siger Christensen, der endnu ikke kender til konkret interesse fra andre klubber.
– Det er mine agenter, der tager sig af de ting, men jeg har ikke hørt om, at der skulle være noget konkret.
Daniel Christensen kom til SønderjyskE fra AaB i 2011.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
