Daniel Wass klapper i om landsholdet

Daniel Wass gad ikke at snakke om tirsdagens landsholdsudtagelse efter Brøndbys 3-0-sejr over Hvidovre.



På tirsdag udtager Kasper Hjulmand sin trup til de kommende landskampe mod Kasakhstan og San Marino i EM-kvalifikationen, men det er ikke alle, der ser frem til det.

Daniel Wass har været forbigået af den danske landstræner siden VM-slutrunden i Qatar, hvor Brøndby-profilen sad på bænken i samtlige kampe.

Den 34-årige midtbanespiller har fundet sine fødder i denne sæson som dirigent på den centrale midtbane for Brøndby.

Men hovedpersonen med 44 landskampe på bagen gad ikke at tale om landsholdet efter 3-0-sejren over Hvidovre i søndagens kamp i Superligaen.

– Nej, det er fint.

– Prøv at hør, jeg koncentrerer mig om Brøndby. Jeg er her i hverdagen. Jeg gider ikke tænke på det. Nu tænker jeg på Viborg, understreger Daniel Wass.

Selv om Wass ikke ville tale om landsholdet, så erkender han, at det går godt for ham.

– Jeg har det godt, og som jeg sagde i sidste uge, så får jeg lov til at spille på samme position. Det hjælper også på det, siger han.

Vallys håber på udtagelse
Nicolai Vallys fik sin debut i den seneste samling, da offensivspilleren kom på banen i 4-0-sejren over San Marino.

Og Vallys krydser da også fingre for, at hans navn er blandt de udtagne.

– Selvfølgelig håber jeg på det. Jeg forsøger at gøre det så godt, som jeg kan til hver kamp og vise mig frem for alle. Så kan jeg håbe, at jeg er god nok, siger 27-årige Vallys.

I sit gamle virke som U21-landstræner har Jesper Sørensen prøvet at stå med ansvaret for at udtage spillere, og Brøndby-træneren har en forhåbning om, at der vil være spillere fra Brøndby i Hjulmands trup.

– Det er typisk sådan, at man udtager dem, der er bedst og dem, der er mest brug for. Men jeg håber virkelig, at der kommer nogle med fra os, for de har virkelig spillet godt, mener Jesper Sørensen.

Landsholdsudtagelsen er på tirsdag klokken 13.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Thomas Frank scorer sommerjob



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’