Daniel Wass klapper i om landsholdet

Daniel Wass gad ikke at snakke om tirsdagens landsholdsudtagelse efter Brøndbys 3-0-sejr over Hvidovre.



På tirsdag udtager Kasper Hjulmand sin trup til de kommende landskampe mod Kasakhstan og San Marino i EM-kvalifikationen, men det er ikke alle, der ser frem til det.

Daniel Wass har været forbigået af den danske landstræner siden VM-slutrunden i Qatar, hvor Brøndby-profilen sad på bænken i samtlige kampe.

Den 34-årige midtbanespiller har fundet sine fødder i denne sæson som dirigent på den centrale midtbane for Brøndby.

Men hovedpersonen med 44 landskampe på bagen gad ikke at tale om landsholdet efter 3-0-sejren over Hvidovre i søndagens kamp i Superligaen.

– Nej, det er fint.

– Prøv at hør, jeg koncentrerer mig om Brøndby. Jeg er her i hverdagen. Jeg gider ikke tænke på det. Nu tænker jeg på Viborg, understreger Daniel Wass.

Selv om Wass ikke ville tale om landsholdet, så erkender han, at det går godt for ham.

– Jeg har det godt, og som jeg sagde i sidste uge, så får jeg lov til at spille på samme position. Det hjælper også på det, siger han.

Vallys håber på udtagelse
Nicolai Vallys fik sin debut i den seneste samling, da offensivspilleren kom på banen i 4-0-sejren over San Marino.

Og Vallys krydser da også fingre for, at hans navn er blandt de udtagne.

– Selvfølgelig håber jeg på det. Jeg forsøger at gøre det så godt, som jeg kan til hver kamp og vise mig frem for alle. Så kan jeg håbe, at jeg er god nok, siger 27-årige Vallys.

I sit gamle virke som U21-landstræner har Jesper Sørensen prøvet at stå med ansvaret for at udtage spillere, og Brøndby-træneren har en forhåbning om, at der vil være spillere fra Brøndby i Hjulmands trup.

– Det er typisk sådan, at man udtager dem, der er bedst og dem, der er mest brug for. Men jeg håber virkelig, at der kommer nogle med fra os, for de har virkelig spillet godt, mener Jesper Sørensen.

Landsholdsudtagelsen er på tirsdag klokken 13.

/ritzau/





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tunesien – Holland

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Åbner op for sommertransfer

I dialog om dansk bomber

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

FCK går på rov i Viborg

FC Barcelona køber VM-angriber

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-spiller får fem karantænedage

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

FC Midtjylland forlænger med stort talent