Landsholdsassistent: Hold kæft et stykke arbejde

Den omdiskuterede træningsbane i Freudenstadt bliver bedre og bedre. Det er ikke et tema at flytte.



Det danske fodboldlandshold har ingen planer om at flytte træningsbane under EM-slutrunden, som eksempelvis Schweiz har følt sig nødsaget til at gøre.

Danmarks nylagte træningsbane i Freudenstadt bliver bedre og bedre, og spillerne er tilfredse med den.

Det siger assistenttræner Morten Wieghorst tirsdag formiddag før landsholdets lukkede træning.

– Den er blevet bedre. Anders Faber (DBU’s græsansvarlige, red.) og hans stab har arbejdet sindssygt hårdt, og banen bliver stille og roligt bedre.

– Nu er temperaturen lige steget nogle grader, og så skal den have noget mere vand, for den bliver hurtigt tør. Men det er slet ikke et tema for os at flytte, for spillerne er glade og tilfredse, siger Morten Wieghorst.

Det er en uge siden, at landsholdet trænede på banen for første gang. På det tidspunkt var den helt nyanlagt – dele af græstæppet havde ligget i cirka et døgn, og den var ikke billardgrøn, som mange af dem er vant til. Spillerne og landsholdschef Christian Nørkjær var kritiske over for banen.

Ingen trænede på banen mellem fredag formiddag og mandag eftermiddag, og i den periode er der blevet knoklet for at optimere den. Det er lykkedes.

– Banen har fået hvile fra os, men den har ikke fået hvile. Der er blevet arbejdet med den i døgndrift, og det skal man have stor respekt for. Hold kæft et stykke arbejde, der bliver gjort, siger Morten Wieghorst.

Spørgsmål: Er den på det niveau, I er vant til i Helsingør?

– Nej. Men der skal også meget til, for den i Helsingør er en af de bedste baner i Danmark, siger assistenttræneren.

Det er Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), der har ansvaret for at stille en ordentlig træningsbane til rådighed for de 24 deltagende landshold.

Længe inden slutrunden gjorde Schweiz – i lighed med Danmark – opmærksom på, at holdets træningsbane ikke var af den forventede standard.

Schweizernes bane er de seneste dage blevet værre, og mandag meddelte alpelandets fodboldforbund, at holdet flytter til en anden træningsbane.

/ritzau/





FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’




LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Tiden er ved at rinde ud

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Arsenal vinder Premier League

Thomas Delaney teaser

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Lyon forhandler med dansk profil

Vil hente FC Midtjylland-profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter