Landsholdsassistent: Hold kæft et stykke arbejde

Den omdiskuterede træningsbane i Freudenstadt bliver bedre og bedre. Det er ikke et tema at flytte.



Det danske fodboldlandshold har ingen planer om at flytte træningsbane under EM-slutrunden, som eksempelvis Schweiz har følt sig nødsaget til at gøre.

Danmarks nylagte træningsbane i Freudenstadt bliver bedre og bedre, og spillerne er tilfredse med den.

Det siger assistenttræner Morten Wieghorst tirsdag formiddag før landsholdets lukkede træning.

– Den er blevet bedre. Anders Faber (DBU’s græsansvarlige, red.) og hans stab har arbejdet sindssygt hårdt, og banen bliver stille og roligt bedre.

– Nu er temperaturen lige steget nogle grader, og så skal den have noget mere vand, for den bliver hurtigt tør. Men det er slet ikke et tema for os at flytte, for spillerne er glade og tilfredse, siger Morten Wieghorst.

Det er en uge siden, at landsholdet trænede på banen for første gang. På det tidspunkt var den helt nyanlagt – dele af græstæppet havde ligget i cirka et døgn, og den var ikke billardgrøn, som mange af dem er vant til. Spillerne og landsholdschef Christian Nørkjær var kritiske over for banen.

Ingen trænede på banen mellem fredag formiddag og mandag eftermiddag, og i den periode er der blevet knoklet for at optimere den. Det er lykkedes.

– Banen har fået hvile fra os, men den har ikke fået hvile. Der er blevet arbejdet med den i døgndrift, og det skal man have stor respekt for. Hold kæft et stykke arbejde, der bliver gjort, siger Morten Wieghorst.

Spørgsmål: Er den på det niveau, I er vant til i Helsingør?

– Nej. Men der skal også meget til, for den i Helsingør er en af de bedste baner i Danmark, siger assistenttræneren.

Det er Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa), der har ansvaret for at stille en ordentlig træningsbane til rådighed for de 24 deltagende landshold.

Længe inden slutrunden gjorde Schweiz – i lighed med Danmark – opmærksom på, at holdets træningsbane ikke var af den forventede standard.

Schweizernes bane er de seneste dage blevet værre, og mandag meddelte alpelandets fodboldforbund, at holdet flytter til en anden træningsbane.

/ritzau/





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

FC Nordsjælland – AGF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Arsenal skal til Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Så du det? Wass i helt vild aktion

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Bayern München er i pokalfinalen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen