Danmark dropper One Love-anførerbind ved VM

Danmark kommer alligevel ikke til at spille med One Love-anførerbindet ved VM, oplyser DBU.



Det danske fodboldlandshold kommer ikke til at bære anførerbind mod diskrimination ved VM i Qatar af frygt for sportslige sanktioner. Det oplyser Dansk Boldspil-Union (DBU).

Beslutningen er taget sammen med de øvrige nationer, der havde planer om at spille med det regnbuefarvede anførerbind.

Det betyder, at alle syv nationer, der havde planlagt at spille med anførerbindet, ikke kommer til det alligevel.

De sportslige sanktioner, som Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) truer med, kan indebære et gult kort.

Det er en risiko, Danmark og de øvrige nationer ikke ønske at tage. De syv nationer er også kommet med en fælles udtalelse.

– Fifa har gjort det meget klart, at man vil komme med sportslige sanktioner, hvis vores anførere bærer anførerbindet, skriver forbundene og tilføjer:

– Som nationale forbund kan vi ikke sætte vores spillere i en situation, hvor de kan risikere sportslige sanktioner – heriblandt et gult kort – så vi har bedt anførerne om ikke at bære anførerbindene i VM-kampene.

Forbundene skriver også, at de er meget frustrerede over beslutningen fra Fifa.

DBU-direktør Jakob Jensen var også ude med riven efter Fifa, kort før at det blev endegyldigt besluttet, at Danmark ikke skulle bære anførerbindet.

– Et gult kort er bestemt ikke nogen lille risiko. Det er et kæmpe pres at lægge over på spillerne, og det ønsker vi ikke.

– Simon Kjær er en fantastisk forsvarsspiller for Danmark, og han skal ikke løbe den risiko, at han ikke kan spille en kamp, fordi han får et gult kort mere, sagde Jakob Jensen.

Han var især sur over timingen fra Fifa, der ifølge direktøren har kendt til One Love-kampagnen i flere måneder.

– Vi anerkender, at der er nogle turneringsregulativer, men vi mener ikke, at det her budskab kan støde nogen. Det supplerer Fifas egen kampagne.

– Vi er meget, meget frustrerede over, at Fifa reagerer så sent på en kampagne, de har kendt så længe, mener Jakob Jensen.

Danmark skal tirsdag spille mod Tunesien i den første kamp ved VM.

/ritzau/





UEFA klar til at boykotte VM




LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

LIVE: FC Midtjylland på svær opgave mod Besiktas

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i Europa: De venter i næste runde



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

Ny FC København-stjerne imponerer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nærmer sig vild FCK-præstation



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

De vil have Jelert

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Tottenham-flop i stor transfer

Hvor er I vilde, AGF!

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Stjerne på plads i Chelsea



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen